Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
HÜKÜMET KAYNAK SAĞLARSA MUĞLA’DA ULAŞIM ÜCRETLERİ DÜŞER
HÜKÜMET KAYNAK SAĞLARSA MUĞLA’DA ULAŞIM ÜCRETLERİ DÜŞER

                 Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne göre belediye otobüsleriyle yapılan ulaşıma yapılan zammın gerekçesi; “Ücretsiz taşınan vatandaşlar ve kamu görevlilerin çokluğu!..”
            Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden dün ( 6 Ocak 2015) yapılan Ulaşım Dairesi Başkanı Alper Kolukısa imzalı açıklamada:” Belediyemiz sınırları içinde tarafımızca işletilen belediye otobüslerine ilişkin(120) ayrı hatta farklı fiyat tarifeleri mevcut olup, söz konusu tarifeler ile tüm araçların güzergah üzerindeki vatandaşlarımızın istedikleri durakta binip, istedikleri durakta inmeleri mümkün olamamakta, il genelinde ihtiyaca binaen yapılması düşünülen aktarma vb. ulaşımı kolaylaştıracak işlemler gerçekleştirilememektedir. Ayrıca, bazı hatlarda uygulanan ücret tarifelerinin yüksek olduğu, bazı hatlarda ise mevcut ücretler ile kamu zararına neden olunduğu yapılan çalışmalar neticesinde tespit edilmiştir.

                        Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen toplu ulaşım hizmetlerinde alınacak ücretler, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 5018 Kamu Malî Yönetimi Ve Kontrol Kanunu, 4736 sayılı Kamu Kurum Ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal Ve Hizmet Tarifeleri İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ve 832 sayılı Sayıştay kanununa göre verilen hizmetin maliyetinin altında olamamaktadır. Maliyetin altında yürütülen hizmetlerde ilgili kurum ve kişiler adli ve idari sorumluluk taşımaktadırlar.

                        Büyükşehir Statüsüne kavuşan ilimizde belediye otobüslerine ilişkin ulaşım ücretlerinin standart fiyatlarda bir zemine oturtulması, yüksek olduğu değerlendirilen ücretler ile kamu zararına neden olduğu değerlendirilen ücretlerin düzenlenmesi ve Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından vatandaşlarımızın güvenli, uygun, birçok noktaya ulaşabilmelerini sağlayacak çalışmaların hayata geçirebilmesi için gerekli olduğu düşünülen fiyat tarifesi Büyükşehir Belediye Meclisince OY BİRLİĞİ ile kabul edilmiştir.

                        Başta Muğla kent merkezi ve diğer ilçeler olmak üzere belediye araçlarına uzun sürelerdir (4 yıla varan süreler) fiyatlandırma yapılmamasına rağmen yakıt, personel ve bakım giderleri oldukça artmıştır.

                        Büyükşehir Belediye Meclisince yapılan fiyat revizasyonu bir zam niteliği taşımamaktadır. Ayrıca, işletilen birçok belediye otobüs hattında 2010 yılından beri herhangi bir fiyat artışı yapılmamasına rağmen enflasyon %44, işçilik %42, yakıt ise %45 artmıştır. Büyükşehir belediyesince yapılan çalışma bir zam çalışmasından ziyade hem yıllardır değerlendirilemeyen ve kamu zararı doğurduğu değerlendirilen hatlarda söz konusu maliyetleri karşılayarak kamu zararına engel olma ve il içerisinde uygulanan farklı ulaşım tarifelerinin kilometre bazlı olarak tek tarifeyle düzenleme çalışmasıdır. Bu kapsamda da  (39) hatta fiyatlara artış getirilmiş olup, gelir oranı gider oranından fazla olan (23)  hatta fiyatlar düşürülmüş, gelir oranı ile gider oranı birbirini karşılayan ve kamu zararına neden olmayan (15) hatta ise fiyatlar aynı kalmıştır. Artan, azalan ve sabit kalan hatların genel ortalaması çıkarıldığında il genelindeki ortalama artış oranı %4’dür.

                        Kanunlar ile 65 yaş üstü vatandaşlar, engelliler, şehit yakınları ve gaziler ile polis, PTT memuru vb. bazı kamu görevlileri ücretsiz taşınmakta olup, bu kişilerin taşınması ile ilgili olarak merkezi yönetim tarafından Büyükşehir belediyesine herhangi bir kaynak aktarılmamaktadır. Söz konusu kişilerin taşıma maliyetlerinin merkezi yönetim tarafından sübvanse edilmesi halinde maliyetler düşeceğinden ücretlerde azalış yönünde revize edilebilecektir.” denildi. Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

_____________

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
KAZANMAK SİZDEN!.. 
Tıklayın!
http://www.marmarisbulten.com/Haber/musteriniz_bizden_kazanmak_sizden/

HÜKÜMET KAYNAK SAĞLARSA MUĞLA’DA ULAŞIM ÜCRETLERİ DÜŞER
tarih Tarih: 07.01.2015, 01:46 okunma Okunma: 1010
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales