Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
GÖZYAŞLARI GÖZÜMÜZDE OLANLAR
GÖZYAŞLARI GÖZÜMÜZDE OLANLAR

                “Bugün 75 yaşında olan annem İpek Tankaya’nın, annesi  için iki yıl önce yazdığı  şiiri:
                ANNEM/ Seni doğan güneşe sordum/ O gün güneş doğmadı./ Seni yağan yağmura sordum/ O gün yağmur yağmadı./ Seni esen rüzgarlara sordum/ O gün rüzgar esmedi./ Canım annem seni bir gece rüyamda gördüm/ Yakasız gömleğin biçilmiş, suyun ocağa konulmuş./ İsmin mezar taşına yazılmış/ Hakkını nasıl öderim annem!..”
                .............
                Anne ya da ana; doğuran, büyüten, kendi doğurmadığı bir çocuğu bile kendisine evlat edebilen, birçok dinde ve kültürde kutsal sayılan…
                Anne sevgisi, ana kucağı, ana yüreği, ana ocağı, ana duası, yakarışı… Anne için yavrusu söz konusu olduğunda; hangi çağda yaşarsa yaşasın,  koşullar ne olursa olsun akan suların durduğu andır. Çocuğuna baktığı o an,  annenin yüreğindeki sevgi, annenin gözlerindeki bakıştır.
                Annelik kavramı benliğimizde oluştuğu an; koruyan kollayan, aç açık bırakmayan, kol kanat geren, yaşama hazırlayan, iyiyi kötüyü, güzeli çirkini, merhameti, sevgiyi ve insanlığa sunulmuş tüm duyguları öğreten yüce varlıklardır, analarımız.
                 Annelerimiz, yaşamımızın bir diğer yüzleridir.  Bu yazıyı kaleme alırken,  duygu karmaşası içerisinde gözyaşları gözlerimde, yüreğimde çırpınan özlemlerle yazıyorum.
                Annesi yanı başında olanlar, annesi uzaklarda olanlar, annesi ebedi istirahatta olanlar,  insanlar;  ister bir günlük bebek olsunlar, isterse 70 yaşında olsunlar, anne kavramı geçtiği an hepimiz korunmaya muhtaç birer çocuk oluverirler. Anne kokusunun gülüşünün verdiği güven duygusunun, tarifi yoktur.
                Yaşamım boyunca annem ve babamın annelerine duydukları özlem duyguları içerisinde büyüdüm.  Babam 80 yaşlarında her sohbetinde muhakkak hangi konu olursa olsun konuyu bir şekilde annesine getirir.  Annesinden bahsederken, yüzünde beliren çocuksu utangaç tavırla ve özlem dolu sözlerle, “Annemin yemekleri. Annemin sohbetleri…” diyerek, bitmeyen anne özlemini dile getirir.  80 yıl da geçse, anne özlemi her geçen an daha da büyür.
                Ya annem, geri kalır mı hiç babamdan!... Annemin de, “Aaaah annem olsaydı, benim sırtım yere gelmezdi!” serzenişleri ile gözlerindeki sakladığı yaşlarla uzaklara dalıp gitmeleri…  Lafın kısası her birey, yaşı kaç olursa olsun anne kelimesi anıldığı her yerde sevgiye, ilgiye muhtaç birer çocuk oluveriyor bir anda.
                Bazen değerlerimiz yanı başımızdayken kıymetini bilmiyoruz. Kıymetini bilsek dahi her zaman yanımızda olacağını veya sonsuza dek  bırakıp gitmeyeceğini sanıyoruz. Hayat döngüsü, annelerin hamileliğini hissettiği an, işlemeye başlar. Ne bir dakika geç ne bir dakika erken. “Tik tak, tik tak”  diyerek devam eder. Bazen o tiktakların hiç farkına varmayız. Öyle anlar gelir ki tiktaklar yüreğimizde, boğazımızdaki düğümler eşliğinde, göz yaşlarımızda atmaktadır.
                Annesi yanı başında olanlar, annesi uzaklarda olanlar, annesini yüreğinde yaşatanlar!..  Sımsıkı sarılın annelerinize, geç kalmadan!  Varlıkları, bize seslenişleri ve hiç bitmeyen duaları ile  annelerimiz, bu dünyada bizim koruma kalkanlarımızdır.
                                Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

GÖZYAŞLARI GÖZÜMÜZDE OLANLAR
tarih Tarih: 08.05.2016, 12:12 okunma Okunma: 1180
Yorumlar
Gözyaşları Gözünde,Yüreğinde Çırpınan Özlemlerle Yazmış Sevgili Birsen Dinç bu hafta..! Ve Gözyaşları Gözümde Yüreğimde Çırpınan Duygularla okudum Yazıyı! Bir Anne duyarlılığıyla bir evlat sadakatiyle...Başlıkta üç kuşak birarada bir resim, bir annenin evlat hali ile annesine şiiri ve Yazarımızın özlemi...Evlat anne ilişkisinin harmanlanışı! Ve son satırdaki "sımsıkı sarılın" uyarısı....Hiç bir şey düşünemiyorum şu an sadece ağlıyorum ve Annemi istiyorum, tıpkı küçük bir kız gibi! Teşekkürler Birsen Dinç senin muhterem Annenin ve tüm annelerin Anneler Günü Kutlu Olsun! Her gün Annelerimiz için Güzelliklerle dolu olsun.
Tarih: 08.05.2016 - 13:48 | Gönderen: Nevcihan Dinç
Sevgili Birsen
Kıymetli gelinimiz ellerine yüreğine sağlık.
Senin de tüm anneler gibi anneler günün kutlu olsun.
Annelerimizle birlikte nice günler yıllar birlikte geçirmek dileği ile....
Tarih: 08.05.2016 - 20:38 | Gönderen: Aydın Dinç
Canım arkadaşım, yüreğine sağlık yine herzamanki gibi nasıl da güzel ifade etmişsin...Tanıdığım en iyi annelerden birisin sen,senin ve tüm annelerin anneler gününü kutlar her günü anneler günü keyfiyle yaşamak dileğiyle. ...
Tarih: 08.05.2016 - 22:39 | Gönderen: Berrin dogruyol kalkavan
Buruk bir yürek,dolu gözler beni herkes gibi aldı götürdü çok derinlere...
Tarih: 10.05.2016 - 10:29 | Gönderen: selçuk tankaya
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales