Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
FUTBOLUN ASİLİ VE YENİLİKÇİSİ
FUTBOLUN ASİLİ VE YENİLİKÇİSİ

            Hafta sonlarını heyecanla beklediğimiz çocukluk hatıralarımızda, en unutulmazları belki de birazdan sizlerle paylaşacak olduklarım.
            İhtilalden yeni çıkmış bir neslin çocukları olarak, bizim yaşadığımız İstanbul’un en eski ve en özel semtlerinden birisi olan Kocamustafapaşa’da, her şey o kadar güzeldi ki!

            Belki de çocuk dünyamızda hatta dünyada, hala güzellik olabildiği içindi. Hafta sonları, rahmetli babacığımın arkadaşları ile o zamanlar Fenerbahçe Spor Kulübü’nde oynayan Özcan Kızıltan ağabeyin babası rahmetli Nejat amcanın dükkanına yakın buluşulur, bir araba içerisinde yolda giderken, birbirlerine tatlı şakaları ile gökkuşağı oluşturacak olan dört büyük futbol takımının taraftarları olarak stadyuma gidilirdi.
            Hep derbi maçları olurdu genellikle. En büyük keyiflerimden biri hayranı olduğum, mahallemizin abisi Özcan Ağabey geldi ise bir hafta sonu görebilmekti. Sadece o mu dersiniz? Yurt dışından Almanya’dan ilk kez gelen ve bu furyayı başlatan Fenerbahçeli İlyas Tüfekçi’yi de bizim mahallemize kız arkadaşı için geldiğinde ki, yanlış hatırlamıyorsam evlendiği kızdı.  Beyaz arabasını ve onu görebilmek için bizim apartmanın camından sarkardım.
            Stadyumların içerisi tezahüratların en güzelleri ile yankılanırdı.
            En çok konuşulanlarda devlerin temsilcisi Süleyman Seba, Ali Şen ve Alp Yalman’dı.
               Geçen hafta, yıllardır tanıdığım yine spor camiasından ve beyefendi kimliği ile iş dünyasının sayılı simalarından bir insanı kaybettim. Dün ise dünyaya mal olmuş bir sanatkar Robin Williams ve şimdi de Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nü şu anki bulunduğu noktaya, aristokrat kimliği ile değil, futbolcu kimliğiyle  yönetime kadar sürdürmüş, Beşiktaş denince ekol olan bir insan.  Adam gibi adamdan bahsediyoruz…
            Derecelendirme yapmak değil de uzaktan baktığımda dünya çalkalanıyor.  İster Robin için depresyonda desinler, ister Süleyman Seba uzun yıllardır hasta olmuş olsun. Kaybettiğimiz bu insanlar, istisnasız dünyaya renk ve anlam katmışlardır. Değer vermişlerdir.
            Şunu belirtmek istiyorum aslında; her zaman söylediğim bir özdeyişim var, “ Eskiden hiçbir şey yok her şey vardı. Şimdi her şey var, hiçbir şey yok.” Şimdi küreselleşiyoruz. Aynen öyle yusyuvarlak bir dünyadan daha yuvarlaklaşıyoruz. Üzerimize basılınca değişen, değerlerini kaybeden, neyin ne olduğunun  idrakından çok uzaklarda.  Üstelik te bilmediğimizi bilmeden.
            Nerede o eski mahallelerimizde; birbirlerimize sınıf  farkı olmadan, sadece insanlığımızla gülümsediğimiz günler? Ayırım yapmadan, mutlulukla maçları ve her anımızı yaşayabildiğimiz ve saygı, hürmet sevgi ile soluk aldığımız zamanlar… İşte dünya yusyuvarlak. Daha da yuvarlaklaşacak bu küreselleşme uğruna. Üzerinde de hiçbir ağaç gölgesi kalmadan!..
            O yüzden ağlıyoruz ya bu sevgi dolu insanların, adam gibi adamların arkasından. Çünkü artık yoklar!..
            Her şeye rağmen, insan kalabilmek en büyük erdemdir.
            Işıklarla Süleyman Seba baba ve tüm sevdiklerimiz…
                                                           
                                                             Yazar Emel Seçen

_____________

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
KAZANMAK SİZDEN!.. 
Tıklayın!
http://www.marmarisbulten.com/Haber/musteriniz_bizden_kazanmak_sizden/

FUTBOLUN ASİLİ VE YENİLİKÇİSİ
tarih Tarih: 14.08.2014, 23:52 okunma Okunma: 954
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales