Marmaris Bülten
MARMARİS’TE HATAY DÖNER İSTASYONU AÇILDI DİŞ SAĞLIĞININ GÜVENCESİ DENTAL TOMOGRAFİ
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
FİDAN DİKEN BİR NESİLDEN FİDAN YAKAN BİR NESİLE…
FİDAN DİKEN BİR NESİLDEN FİDAN YAKAN BİR NESİLE…

FİDAN DİKEN BİR NESİLDEN FİDAN YAKAN BİR NESİLE…

            Hangimiz söylemedi ki, çocukluk yıllarımızda?
             “Baltalar elimizde,/ Uzun ip belimizde,/ Biz gideriz ormana, hey ormana!..”
            Evet çocukluğumuzda, şarkılarımızla hepimiz neşe içerisinde ormana giderdik ama bir farkla; o neşeli şarkımız, “Yaşlı kütük seçeriz…” diye devam eder ve kış mevsiminde yakacak ihtiyacımızı nasıl temin edebileceğimizi, bize öğretirdi…
            Ülke genelinde son günlerde yanan - yakılan ormanlarımızı görünce, içim acıyarak okuyor, izliyorum haberleri… Yanıp ölen yok olan orman canlarımız bir yana, kurtuldu sandığımız hayvanların çaresizliğine bakıyorum, bakıyorum ve bir kez daha düşünerek bakıp,”Acaba onlar mı zavallı, yoksa onların karşısındaki insan denilen biz mi zavallıyız?..” ucu bucağı olmayan düşüncelerde boğuluyorum…
            Ormanlarımızdaki bu yok oluş bu şekilde devam ederse; çok değil 5 - 10 yıl sonrasında bize üretimi, dayanışmayı anlatan o baltalı da olsa söylediğimiz orman şarkısı,yeni nesillere peri masalı tadında, “bir hayali şarkı” olarak kalacak. Hani bizlere hep anlatılan masallardaki devlere inanmıyorsak, gelecek nesillerimiz de  onlara anlatılacak olan yemyeşil ormanlara inanmayacaklardır, kesinlikle!..

            Son günlerde artık güncel olağan olaylar gibi devam eden bu orman yangınları yüzünden; geçmişte yaşıyor ve çocukluğumla bir bütünlük sağlamaya çalışıyorum.

Sürekli çocukluk anılarımı hatırlayarak, hayal dünyamda canlandırıyorum…
 Hayırdır inşallah, evet evet!.. Çocukluğumda “Ağaçların ruhu perilerdir.” diye bize anlatılırdı. Ağaç olduğu yerde yemyeşil duruyorsa, o da bir ruh taşır, tıpkı bizler gibi bunun adına ister peri deyin ister başka bir şey… Onlar da bizim gibi canlı hücrelere sahip canlılar!
            Siz ormanlar yanarken hiç çığlık duydunuz mu?.. Yanan ağaçların alevlerine baktığınızda o çığlıkları düşünüzde içten içe kanatan çığlıklar olarak görür, duyarsınız…

Uzun lafın kısası, dünyanın tüm temel değerleri ne bir ideolojik kitleye, ne de bir etnik gruba ait değildir!.. Bu değerler: ağaçlara, ormanlara, vadilere, akarsulara, dağlara ovalara, uçan, koşan, yürüyen, sürünen tüm bitki hayvan canlılara ait olup, bu dünyanın ekolojik düzenini koruyarak dünyayı var eden değerlerdir.
            Bizlere düşen görev; onların yaşam alanlarına saygı duymak, korumak ve gelecek nesillerimize teslim edeceğimiz emanetlerimiz olarak sorumluluğumuzu yerine getirebilmektir.
                                Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
MARMARİS'TE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haber/marmaris_te_ne_nerede_nereye/

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

FİDAN DİKEN BİR NESİLDEN FİDAN YAKAN BİR NESİLE…
tarih Tarih: 29.08.2019, 03:38 okunma Okunma: 9401
Yorumlar
Kalemine sağlık kardeşim. Nice ormanlar rant uğruna yanmadı mı? Korkum yanmayada devam edecek olması.
Tarih: 01.09.2019 - 10:47 | Gönderen: selçuk tankaya
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales