Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
EV ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
 EV ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

                 “Marmaris Bülten ailemize ; Emlak - Gayrimenkul Sektöründe deneyimli, bir yazarımız daha katıldı. Adı Deniz Samet. Okumaya başladığınız bu ilk yazısını ve kendisiyle ilgili bilgileri, görüşlerinize sunuyoruz.”          
EV ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
            Uzun yıllar emek sarf ederek birikim yaptınız, artık bir ev sahibi olmak için hayalini kurduğunuz daireyi aramaya başladınız. Nasıl bir ev istediğinizden önce, çok önemli bir araştırma yapmanız gerekiyor.
            Hayatınızın birikimini bir imza ile heba etmemek için öncelikle ev sahibi olmadan önce; “Hangi özellikleri taşıyan bir ev almamam gerekir?..  Yıllarca emek emek biriktirdiğim paramı, bir çırpıda nasıl ziyan etmemiş olurum?” diye düşünmeniz gerekiyor. Alma - mam ” diye vurguluyorum çünkü birçoğumuz, olumsuz olumluyu düşünmeyi bile aklından geçirmez. Bu fikir sadece size bir ışık tutacak ve ev alırken, hayalini kurduğunuz mutluluğu kabusa çevirmeyi engelleyecektir.
            Öncelikle alacağınız evin teknik ve hukuki anlamda sizi üzmemesi için aşağıda yazan şartlardan biri var ise o evi SATIN AL - MAYINIZ!..

            1 - SATILIK DAİRE HİSSELİ TAPUYA SAHİP İSE
            Hisseli tapu demek o gayrimenkulün sizinle birlikte başka bir veya birkaç sahibinin de olduğunun kanıtıdır. Alacağınız daire için hukuken “Benimdir” deme hakkınız hiçbir zaman olmayacaktır. 

            2 - SATILIK DAİRE BAŞKA BİR DAİRENİN EKLENTİSİ İSE

            Satın alınacak daire, başka bir dairenin eklentisi ise eklenti durumunda olan daireyi kesinlikle almamanız gerekir. İlk olarak eklenti durumunda olduğu için zaten tapusu “tam” olarak size ait olmayacaktır. Madde 1’deki bütün olumsuzluklar madde 2 için de geçerli olacaktır.
             3 - SATILIK DAİRE FİZİKİ OLARAK PROJE İLE FARKLILIK TAŞIYOR İSE
            Bu demektir ki; satın alacağınız daire bulunduğu binanın ortak kullanım alanlarına açılmış odalara veya kullanılır bölüme sahiptir. Satın almak için görmeye gittiğiniz dairenin kullanımda olan odalarından bazıları, kömürlük, odunluk gibi ortak kullanım alanları olarak çıkabilir. Bu yüzden Satılık dairenin Belediyedeki onaylı projesiyle birebir aynı olmasına dikkat etmeniz gerekecektir.
            4 - SATILIK DAİRE DUBLEKS VE KAT MÜLKİYETİ TAPUSUNDA DUBLEKS YAZMIYOR İSE
            Satın alınacak daire Dubleks ise Tapu Kaydında “Dubleks Daire” yazmasına dikkat etmelisiniz. Aksi durumda görerek dubleks daire satın aldığınızı zannederken, aslında size vaad edilen dairenin tabanındaki m2 ye sahip bir gayrimenkulü satın alıyorsunuz ya da hukuken hiçbir zaman size ait olması mümkün olmayan Çatıdaki ortak kullanım alanına para ödüyorsunuz demektir.
            5 - SATILIK DAİRENİN YAPI KULLANIM İZİN BELGESİ YOK İSE
            Satın alınacak dairenin “Yapı Kullanım İzin Belgesi” yok ise dairenin bulunduğu binada yolunda gitmeyen durum tespiti var demektir. Yapı Kullanım İzin Belgesi olmayan daireyi satın almak için kredi başvurusu yapılsa dahi Bankalar bu tip evlere kredi sağlamamaktadır.
Çünkü satılık dairenin bulunduğu bina yapılırken teknik şartlara uyulmamış ve usulüne uygun yapılmamıştır. Nakit parayla satın alınabilir olmasına rağmen satış işleminden sonraki süreçlerde resmî kurumlardan gelecek cezaları resmen üstlenmiş olduğunuz anlamı taşır.
            6 - SATILIK DAİREYE AİT KAT MÜLKİYETİ TAPUSU YOK İSE
            Satın alınacak dairenin Kat Mülkiyeti Tapusu yok ise o daireyi almayı aklınızdan bile geçirmeyin; yukarıda yazan tüm maddeleri kendi kendinize uygulamış sayılırsınız ve kendi isteğinizle yılların birikimi olan paranızı bir imza ile heba etmiş olursunuz.
            Ev alırken hukuki sorun yaşamamak için güvenilir “YETKİ BELGESİNE SAHİP SORUMLU EMLAK DANIŞMANI” ile çalışmanızı öneririz. 
                                        Deniz Samet - Sorumlu Emlak Danışmanı

Deniz Samet Kimdir?
            “ Deniz Samet; Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde, 1976 yılında dünyaya geldi.
            “Osman Ağa’nın Kızı” olarak bilinen Deniz Samet;  İlk,  orta ve Lise eğitimini tamamladıktan sonra başladığı iş hayatına, 2001 yılına kadar Aksaz Deniz Üs Komutanlığı bünyesinde bir  İnşaat firmasında devam etti.
            Sonrasında Ankara’da Emlak Pazarlama, Gayrimenkul Hukuku, Emlak Danışmanlığı, Müşteri İlişkileri, Portföy Yönetimi, Emlak Kiralama Standartları, Sözleşmeler ve Emlak Satışı konusunda eğitim alan Deniz Samet ,  Emlak Danışmanlığı Sertifikası aldı ve 2015 yılının Mayıs ayında Marmaris’te kendine ait LİEM Emlak Ofisini açtı.
            Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğinin 6 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanmasından sonra, kuruluşu tamamlanan  “Muğla Emlak Danışmanları Esnaf Odası” Yönetimi Kurulunda görev alarak,  “Disiplin Kurulu Üyesi”  seçildi.”

LİEM EMLAK Tel (0252) 412 34 36 - 0542 590 51 65
Org. Mustafa Muğlalı Cad. No: 22/3      MARMARİS

 

Muğla ve Tüm Ege'de Her gün bir Yenigün! 
Gazete bayinizden istemeyi unutmayınız!..

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

 EV ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
tarih Tarih: 13.11.2018, 00:17 okunma Okunma: 1452
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales