Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ERKEN TEŞHİS VEREMİN YAYILMASINI ÖNLER
ERKEN TEŞHİS VEREMİN YAYILMASINI ÖNLER

             Her yıl Ocak ayının ilk Pazar gününden başlayan, “Verem Eğitim ve Propaganda Haftası” nedeniyle, Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü bir eğitim toplantısı düzenledi.
             Muğla Valiliği’nden verilen bilgiye göre; Verem hastalığı ile ilgili farkındalığı arttırmak amacıyla, Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Programları Şube Müdürlüğü tarafından dün (4 Ocak 2016) İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda,  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Özbay’ın yaptığı "69.Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası" sunumuna, Vali Yardımcısı Mevlüt Kurban, Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Yasemin Balcı, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Derya Tetiker,  Milli Eğitim Müdür Yard. Kadir Yılmaz, İl Müftülüğü Eğitim Uzmanı Hüseyin Kılınçarslan,  Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Programları Şube Müdürü Dr.Deniz Mülayim, Menteşe Şehbal Baydur TSM Başkanı Dr. Ayhan Çöpoğlu ve personeli , Sağlık Meslek Lisesi öğretmenleri öğrencileri ve sağlık çalışanları katıldı.
            Valilik açıklamasında ayrıca, “Şunları Asla Unutmayalım” başlığı altında Verem Hastalığı’na karşı uyarıcı bilgilere yer verilerek; “Verem hava yoluyla bulaşan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Toplumu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir. Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir kağıt mendille kapatınız. Kağıt mendiliniz yoksa ellerinize değil kolunuzun iç kısmına öksürün veya hapşırın. Verem hastalığının belirtilerini hissettiğinizde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Hastalandığınızda düzenli ilaç kullanımı ile veremi durdurabilir ve sevdiklerinize bulaşmasını önleyebilirsiniz. Verem tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar ücretsizdir. Ülkemizde verem hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tüberküloz ve dirençli tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan birinci ve ikinci seçenek tüberküloz ilaçları, Bakanlığımızca temin edilerek ücretsiz olarak hastalara verilmek üzere sağlık kuruluşlarına dağıtılmaktadır. Ülkemizde verem hastalarının tedavilerinin düzenli yürütülmesini sağlamak amacıyla hasta odaklı Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygulanmaktadır. Doğrudan Gözetimli Tedavi uygulamasında hasta tüm tedavi süresince ilaçlarının her dozunu bir görevlinin ya da sorumlunun gözetiminde içer ve bu durum kayıt altına alınarak tedavinin başarıyla sonuçlanması sağlanır. Verem hastalığının tedavisinde tam başarı için, ilaçlarınızı Doğrudan Gözetimli Tedavi ile kullanınız.” denildi.
Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!..   
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/

REKLAM TANITIM HABERLERİ tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

ERKEN TEŞHİS VEREMİN YAYILMASINI ÖNLER
tarih Tarih: 05.01.2016, 02:49 okunma Okunma: 843
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales