Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
E HADİ KAYBOLMAYA YÜZ TUTAN KIZKUMU İÇİN EL ELE
E HADİ KAYBOLMAYA YÜZ TUTAN KIZKUMU İÇİN EL ELE

               Marmaris'e 30 km uzaklıkta, Orhaniye Köyü Mahallesi’de, şirin mi şirin bir yer Kızkumu. Her yıl binlerce turistin akınına uğradığı düşünüldüğünde, mitolojik değeri daha da önem kazanıyor…
                Rivayete göre; eski zamanlarda o yörenin kralının kızı ile bir balıkçı birbirlerine aşık olur. Ancak kral kızı balıkçıya varamaz. Hal böyle olunca, aşıklar gizli gizli buluşurlar tabii.
Zaman içerisinde bunu öğrenen kral, bir gece takip ettirir kızını. Krala derler ki; “Balıkçı denizden geliyor, kız kumsalda onu bekliyor ve bulunduğu yeri ışıkla işaret ediyor delikanlıya. Ve gün ağarana kadar, aşk oyunları yapıyorlar birbirlerine...”
                Kral bir gece askerlerine kızını yakalamalarını ve kumsaldan balıkçıya ışıkla işaret göndermelerini buyurur. Delikanlı ışığı görünce atlar kayığına  ve kürek çeker bir manga askerin üzerine doğru... Kız askerlerin elinden kurtulur ve koşmaya başlar, sevdiğini kurtarabilmek için.  Ama koyun taaa öbür ucuna yetişmesi imkansz!.. Sevda bu kural falan dinlemez, atar kendini sulara. İşte o anda bir mucize gerçekleşir! Kızın adım attığı her yer kumsala dönüşürken, peşinden koşan askerler, denize gömülür onca ağırlıklarıyla… Kız tam kayığa çıkarken, bir asker tam o anda delikanlıyı hedefleyip salar okunu. Heyhat, kız ile delikanlı birbirlerine sarılmışlardır bile ve ok gelip kıza saplanır. Derler ki o kumlar, denize karışan prensesin kanından dolayı kırmızıya boyanmış. Yaralı prensesi aldığı gibi denizin karanlığında kaybolurr genç balıkçı ve prenses...  Sonrasında ne gören olur  ne de duyan.
              Mitolojik hikayesi bu olan Kızkumu’na, ne yazık ki yaklaşık 20 yıl ömür biçiliyor bu günlerde. 
Efsanevi Kızkumu; yürümek için her geçen  gün daha bir yıpranacak, yok olup kaybolmaya mahkum olacak mı, ne dersiniz?..
               
Devlete ait bir imar planı yapılması, dolayısıyla köylülerin keyfiyetiyle sürdürülen, arazileri üzerinden geçişlerin sona erdirilerek, ciddi bir sorun olan YOL açılmasının sağlanması, efsaneyi yaşamak zaten karadan başladığı için deniz dibi florasını yok eden teknelerin Kızkumu dibine kadar giriş yapmaması,  Ayrıca zarar vermeyecek şekilde denize atılacak tonozlarla yanaşan tekneler bağlanabilirmiş, bu yapıldığında Kızkumu, yöre turizmine ve yerel yönetime de bir gelir sağlayacaktır.
                İlk görevimiz kocaman bir İMDAT çekerek; imar planlı  yol, su, elektrik, tuvalet ve duş imkânının sağlanması olmalı ki, gerisi zaten olur, aklın yolu bir!.. 
                 E hadi öncelikle  ODTÜ’ lüler ve doğaseverler; hep birlikte bir sivil toplum eylemine hatta yurt genelinde eş zamanlı yapılacak bir imza kampanyasına hazır mıyız?.. 
Kaybolmaya yüz tutan Kızkumu’nun yeniden doğuşunu sağlamak için.
                         
                                            Yazar Perviz Özdündar  -  ODTÜ

__________________________________ 

TATİLDE NEREYE GİDİLİR NEREDE KALINIR?
www.marmarisbulten.com/Haberler/Nereye_Gidilir_Nerede_Kalinir/

E HADİ KAYBOLMAYA YÜZ TUTAN KIZKUMU İÇİN EL ELE
tarih Tarih: 30.08.2015, 18:20 okunma Okunma: 1363
Yorumlar
Bu konuyu dile getirmenize cok sevindim. Bu sene biz de uğradık ,kalabalığı ve dibindeki tekneleri görünce afalladık. Kum taşlaşmış ve yürünmez hale gelmiş. Bundan 15 yıl once gittiğimizde cok yumuşak bir kumu olan sakin bir yerdi. Cok olumsuz yönde gelişmiş.
Kız kumu gercekten korunmalı ve efsane yaşatılmalı. Kalemine saglık her türlü desteğe varım. Kolay gelsin
Tarih: 31.08.2015 - 10:25 | Gönderen: Güler Özcan
Pervizcim Kız kumu çok sevdiğim bir doğa harikası efsaneyi senin kaleminden okumak da ayrı bir zevk oldu teşekkürler
Tarih: 02.09.2015 - 07:42 | Gönderen: alev yayla
Değerli Arkadaşlarım, dostlarımmmmm,
Bu gece Marmaris Bülten Gazetesi olarak, imza kampanyasını www.change.org üzerinden sembolik olarak başlattık.. Hadi rast gelsin...

https://www.change.org/p/ata-sevgi-b%C3%BClten-gazetesi-marmaris-perviz-%C3%B6zd%C3%BCndar-d%C3%BCnyaca-%C3%BCnl%C3%BC-kizkumu-g%C3%B6z-g%C3%B6re-g%C3%B6re-katlediliyor-bd062d55-8375-4c07-a4d2-041efd79c507?recruiter=70944871&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=share_facebook_responsive&utm_term=des-lg-share_petition-no_msg
Tarih: 03.09.2015 - 00:40 | Gönderen: Perviz Özdündar
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales