Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
DÜNYACA ÜNLÜ İZTUZU PLAJI’NDA MUÇEV’DEN GERİ ADIM
DÜNYACA ÜNLÜ İZTUZU PLAJI’NDA MUÇEV’DEN GERİ ADIM

                 CHP Muğla Milletvekilleri Demir ve Aldan: Türkiye Çevre Koruma Vakfı’nın yetkisi olmadığı halde kurulan MUÇEV şirketinin, günübirlik alanları işletme hak ve yetkisi yoktur!..
               Burada büyük bir ayrımcılık söz konusu. Seydikemer’de bulunan dünyaca ünlü Saklıkent, doğrudan AKP’li Seydikemer Belediyesi’ne verilirken, CHP’li belediyelerin olduğu yerlerde İztuzu, Ölüdeniz gibi alanlar, AKP yandaşlarına peşkeş çekilmiştir!  

            Muğla’nın Ortaca ilçesinde bulunan dünyaca ünlü İztuzu plajında gergin bekleyiş dün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı açıklama ile şimdilik durduruldu.
Muğla’ya Hizmet Vakfı (MUÇEV) tarafından plajın işletme hakkı  İngiliz ortaklı özel şirket DALÇEV’ verilmesi üzerine kamuoyunda büyük tepki oluşmuştu. DALÇEV yetkililerinin, 29 Aralık gecesi üç otomobille tesisleri devralmaya gelmesi üzerine tepkiler daha da büyüyerek sivil toplum dayanışmasına dönüştü.  Olayın ardından bölgede jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemleri alırken, olayın 9. Gününde jandarma bakanlığın kararı gereğince dün İztuzu plajındaki kişileri karar netleşinceye kadar olay yerinden uzaklaştırdı.
 Ve bugün (8 Ocak 2015) CHP Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Nurettin Demir ve Ömer Süha Aldan, TBMM'de İztuzu'yla ilgili bir ortak basın toplantısı düzenledi.
                Milletvekili Demir’in Basın Danışmanı Fatma Genç’in verdiği bilgiye göre, toplantıda Milletvekilleri Demir ve Aldan yaptıkları açıklamada, ihalenin usulsüz olduğuna dikkat çekerek; “Devletin hüküm ve tasarrufunda olan ve özel çevre koruma bölgesi olan alanların kiralama ve tahsis işlemleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün yetki alanındadır.  Bu sebeple MUÇEV ile DALÇEV arasında yapılan protokol  -  sözleşme ile işletilmesinin hukuki dayanağı bulunmamaktadır.
                Bildiğiniz gibi İztuzu Kumsalı dünyaca ünlü bir plajdır. Yaklaşık 4,5 km uzunluğa 150 metre ene sahip bir Ege - Akdeniz bileşkesinde doğa cenneti ve plajıdır. Deniz suyu ile tatlı suyun buluştuğu ender plajlardandır. Plajın en önemli sahipleri Caretta Carettalardır. Caretta Caretta’ların yumurtalarını bırakmasından dolayı,Kaplumbağa Plajı (Turtle Beach) da denilmektedir. Her yıl ödül kazanan olağanüstü bir kıyı alanıdır. İztuzu Plajı dünyanın ve Türkiye’nin en önemli doğal güzelliklerinden birisi ve  Aynı zamanda Özel Çevre Koruma bölgesi ve doğal sit alanıdır. İztuzu ne yazık ki bugünlerde doğal güzelliği değil, yok edilmek istenmesiyle gündemimizde. 1997 yılından bu yana Dalyan Belediyesi tarafından işletilmekteydi. Yani kamu ve halk tarafından işletilmekteydi.  30 Mart yerel seçimlerinin ardından 6360 sayılı Bütünşehir Yasası ile Dalyan Belediyesi kapatıldı. Dalyan belediyesinin mal varlıklarının işletme hakkının yasaya göre Ortaca Belediyesi’nde kalması  gerekiyordu. Ancak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 29 Mayıs 2014 tarihli 4975 sayılı kararla Muğla ili bölge sınırları içerisinde kalan günübirlik alan tesislerinin  %50 Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı ile  %50 si Muğla Valiliği’ne bağlı Muğla’ya Hizmet Vakfı tarafından işletileceği belirtilmiştir. Bu karara dayanarak 12 Haziran 2014’de İztuzu’nun da içerisinde bulunduğu Dalyan Ağzı Günübirlik Alan ve Tesisleri ile Delikli Ada, Yüzer İskele ve Dalyan Kanalı iskelelerinin de bulunduğu alanların tahliye işlemleri başlatılmıştır.  Bu arada MUÇEV tarafından Dalyan Ağzı Günübirlik alanının işletme hakkının kiralanması ihalesi gerçekleştirilmiştir. Bu ihalenin  Dalyan Çevre Geliştirme Turizm İnşaat Emlak ve Otelcilik A.Ş  (DALÇEV)’in üzerinde bırakıldığı hem ulusal hem de yerel basında haberlerden öğrenilmiştir.  MUÇEV ile DALÇEV arasında 16 Haziran 2014 tarihinde Dalyan Ağzı Günübirlik Alan İşletme Protokolü imzalanmıştır.
                Bu protokolde hukuka ve kamu yararına aykırılıklar bulunmaktadır.  MUÇEV şirketi, kuruluş kanunları uyarınca vakıf kurma yetkisi olmayan idareler tarafından kurulmuş bir vakıftır. Bu sebeple Türkiye Çevre Koruma Vakfı’nın yetkisi olmadığı halde kurulan MUÇEV şirketinin, günübirlik alanları işletme hak ve yetkisi yoktur. Devletin hüküm ve tasarrufunda olan ve özel çevre koruma bölgesi olan alanların kiralama ve tahsis işlemleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün yetki alanındadır. Bu sebeple MUÇEV ile DALÇEV arasında yapılan protokol-sözleşme ile işletilmesinin hukuki dayanağı bulunmamaktadır. 2886 sayılı Devlet ihale Kanununa aykırılıklar içermektedir. Çünkü alan ihale yapılmaksızın verilmiştir. Bakanlığın verdiği bir yanıtla da bu teyit edilmektedir. MUÇEV’in ne yasada ne de uygulamada yer almayan hatta eşine dahi rastlanmayan bir biçimde ihalesiz olarak işletme hakkı vermesi hukuken mümkün değildir. Hassas bir şekilde korunması gereken bir doğa zenginliği ve nesli tükenmekte olan bir caretta caretta kaplumbağalarına ev sahipliği yapan Dalyan günübirlik alanının, biyolojik, çevresel ve teknik şartları içeren hükümler konulmaksızın kiralanması, doğal hayatın ve zenginliklerin korunması anlamında kamu yararına aykırıdır.
                 
İztuzunu Koruma platformu Avukatı Sayın Berna Babaoğlu’nun verdiği bilgiye göre; şu anda İztuzu’ndaki girişime yönelik olarak açılmış 6 ayrı dava bulunmaktadır. Alınmış yürütmeyi durdurma kararları ve ihtiyati tedbir kararları bulunmaktadır. En son 25 Aralık 2014 tarihinde alınan ihtiyati tedbir kararları Ortaca 1. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından MUÇEV’e iletilmiştir. Mahkeme yapılan tüm işlemlerin hukuka, hakkaniyete, kamu yararına ve ulusal menfaatlere aykırı olduğunu tespit etmiştir. Alınan bu karar doğrultusunda MUÇEV tarafından DALÇEV’e şu yazı gönderilmiştir: “Ortaca 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin aldığı kararlar doğrultusunda hassasiyet göstermeniz, herhangi bir faaliyette bulunmamanızı bilgilerinize rica ederim.”  Sizlere göstereceğim bu karara göre DALÇEV’in bu alana girmesi tamamen hukuksuzdur.
 Ama DALÇEV ne yaptı?  29 Aralık gecesi insanların caretta caretta kaplumbağalarını korumak için saat 20.00’den sonra ışık açmadığı, parmak ucunda yürüdüğü plaja 3 otomobil, bir traktör girdi. Araçlar batmamış olsa 2 jeneratör de taşınacaktı. Bu girişim yağmur ve halk tarafından engellendi. Muğlalılar şimdi orada nöbet tutuyor. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından destek yağıyor.
                 Burada büyük bir ayrımcılık söz konusu. Son yerel seçimlerde CHP Muğla’da Büyükşehir Belediyesi dahil olmak üzere 10 belediye başkanlığını aldı. 3 belediye başkanı ise diğer partilerdendir. Seydikemer ilçesi AKP’lidir. Örneğin; Seydikemer’de bulunan dünyaca ünlü Saklıkent, doğrudan AKP’li Seydikemer Belediyesi’ne verilirken, CHP’li belediyelerin olduğu yerlerde İztuzu, Ölüdeniz gibi alanlar AKP yandaşlarına peşkeş çekilmiştir.  Bu tür uygulamaların pek çok örneğini Mersini Aydın, İzmir, Eskişehir ve Tekirdağ’da görebiliriz.
                İztuzu Halkındır. Bizler de halkın yanındayız. Gelin güzel İztuzu’nu peşkeş çekmeyin. İztuzunu kamu adına Ortaca Belediyesi işletsin. Yargı kararlarına uyun. Aksi takdirde hukukun bittiği yerde direniş başlar. Muğlalılar direngendir. Yuvarlakçay’da olduğu gibi doğal güzelliklerini peşkeş çektirmemek için sonuna kadar direnir.” dediler.
Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

_____________

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
KAZANMAK SİZDEN!.. 
Tıklayın!
http://www.marmarisbulten.com/Haber/musteriniz_bizden_kazanmak_sizden/

DÜNYACA ÜNLÜ İZTUZU PLAJI’NDA MUÇEV’DEN GERİ ADIM
tarih Tarih: 09.01.2015, 01:33 okunma Okunma: 1108
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales