Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
DÜNYA DOWN SENDROMU GÜNÜ 21 MART
DÜNYA DOWN SENDROMU GÜNÜ 21 MART

                Muğla Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu,” Günümüzde, Down sendromlu bireylerin neredeyse tamamı yetişkinlik düzeyine erişebilmektedirler. Meslek sahibi olabilmekte ve baş döndürücü işlere imza atabilmektedirler.” 
                Muğla Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu,  21 Mart Dünya Down Sendromu günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada,Down Sendromu, bir bireyde 21. kromozomun 2 yerine 3 kopyası olmasından kaynaklanan bir kromozomal bozukluktur. Bu sebeple trizomi 21 olarak da bilinmektedir ("trizomi", "üçlenme" anlamına gelir).  21. Kromozomun 2 yerine üç kopyası olması nedeniyle 21 Mart Günü Dünya Down Sendromu Günü olarak belirlenmiştir. 
                Aslında Down Sendromlu bir birey belki de toplum içerisinde engelli olduğu en rahat tespit edilen engelli bireylerdir. Sadece bir kromozom fazlaları vardır. 46 kromozom yerine 47 kromozom. Ancak bu +1, bizlerin hayatına binlerce artı değer katmaktadır. 
                Onlar çekik küçük gözleri, basık burunları, kısa parmakları, kıvrık serçe parmakları, kalın enseleri , avuç içindeki tek çizgileri, ayak baş parmağının diğer parmaklardan daha açık olmaları ile dünyanın en güzel gülümseyen insanlarıdır. 
                Onlar yaşıtlarından daha yavaş büyürler. Yaşıtlarından daha kısa boyludurlar, Zihinsel gelişimleri geriden gelmektedir. Bu gerilik yaş büyüdükçe daha belirgin olarak gözükmektedir. Farklı derecelerde olmak üzere kas gevşekliği nedeni ile fizyoterapi desteğine ihtiyaç duyarlar. Doğar doğmaz bir fizyoterapist ile görüşerek bilgi alınması ve ileriye dönük bir destek programı hazırlamak çok önemlidir. Onlar bazı rahatsızlıklara daha yatkın olabilmektedirler. Bu yüzden sağlık kontrollerinin aksatılmadan ve zamanında yapılması, doğru sağlık danışmanlığının alınması hayati önem taşımaktadır. 
                Ne yazık ki günümüzde, Down sendromunun işe yarar bir tedavisi bulunmamaktadır; ancak sendromun belirtileri kısmen ya da tamamen yok edilecek kadar başarılı fizyolojik ve mental uygulamalar (zihinsel faaliyeti geliştirmek için yapılan aktiviteler) bulunmaktadır. Günümüzde, Down sendromlu bireylerin neredeyse tamamı yetişkinlik düzeyine erişebilmektedirler. Meslek sahibi olabilmekte ve baş döndürücü işlere imza atabilmektedirler. 
                Down sendromlu bireylere "hastalıklı", "ucube" ya da "sorunlu" olarak yaklaşmak, yapacağımız en ciddi hata olacaktır. Düzgün bir şekilde yetiştirilen Down sendromlu bireyler, hiçbir dış desteğe ihtiyaç duymaksızın hayatlarını sürdürebilecek kadar kendilerini geliştirebilirler. Örneğin, normalde motor fonksiyonlar konusunda ciddi sıkıntılar çeken Down sendromlu bireylerin, eğitim sonrasında normal bireyler gibi el - göz koordinasyonuna ve motor faaliyetlere kavuştukları görülmektedir. 
                Dolayısıyla bizler, Down sendromlu bireylerin normal insanlar gibi yaşayabilecekleri standartların sağlanması konusunda çalışmalı, onların fizyoterapik ve mental eğitimlerini vermek için her türlü çabanın altına elimizi koymalıyız.
                Her birimiz, farklı yapıdaki genlerle doğuyoruz ve popülasyonun geneli, tipik bir gen grubuyla doğuyor. Bizler, dönüp buna baktığımızda, bu bireyleri "normal" olarak tanımlıyoruz. Doğada, her şey normaldir, her şey doğaldır. Bu anlayış, egomuzu yenmemiz ve ekolojik bütünlüğü fark etmemiz için ekstra önem taşımaktadır.
                Dünya'daki her bireyin 21 Mart Down Sendromu Günü mutlu, sağlıklı ve güler yüzlü olsun.” dedi. AjansSevgi Marmaris

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

DÜNYA DOWN SENDROMU GÜNÜ 21 MART
tarih Tarih: 21.03.2016, 02:53 okunma Okunma: 1470
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales