Marmaris Bülten
MARMARİS’TE CANLI MÜZİK AKŞAMLARI GÜLLÜK’TE BİR GÜZEL SEVENLERE ÖZEL…
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
CUMHURİYETİMİZİN BAŞLANGICIDIR ÇOCUKLAR
CUMHURİYETİMİZİN BAŞLANGICIDIR ÇOCUKLAR

                   (Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Bugün birçok koltuk, sembolikte olsa çocuk yöneticilere bırakıldı. Ben de bugün Yazar olarak köşemi, henüz 14 yaşında olan kızım Ela’ya bırakıyorum. Ama sadece bir günlüğüne değil, önümüzdeki zamanlarda istediği kadar yazabilmesi, istenildiği kadar okunabilmesi için… Yazar Birsen Tankaya Dinç)

CUMHURİYETİMİZİN BAŞLANGICIDIR ÇOCUKLAR
              
   Bizler; kanuna göre 18 yaşına kadar çocuk sayılsak da, bu benim son Çocuk Bayramım…
                Ama bir Cumhuriyet çocuğu olarak bizim bayramlarımız bitmeyecek ve ben hemen arkasından 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımız’ı kutlayacağım, gelecek her yıl da kutlamaya devam edeceğim…
                Henüz 14 yaşında olduğumdan, yaşamaya devam ettiğim bayramımızın anlamını yazıya dökmek istedim.  Ümit ederim ki,  yaşıtlarım ve küçüklerim de yazılarımda kendilerinden bir parça iz bulabilirler.
                Bu bayram, sadece dünya çocuklarının Türkiye’ye gelip çeşitli kutlama ve törenler yaptığı bir bayram değil. Bunu anlamak için kökleri ile bağları kopmuş bir gençlik olma - mak, gerekir.
                Bir elimizde 23 Nisan 1920 milli egemenliğin sembolü 1. TBMM’nin açılışı, ulu önderimiz Mustafa Kemal’in benimsettiği altın unsur!.. Gelelim diğer elimize:  Çocuklar var diğer elimizde, çocuklar!..  Saf iyilik, daha eğilmemiş ağaç olan çocuklar…  Atatürk bu yüzden çocukları çok seviyordu bence. Onları önemsiyordu,  çünkü biliyordu ki iyi bir eğitimle, iyi bir amaçla ve iyi bir niyetle yapamayacakları hiçbir şey olmadığını biliyordu.
                 İstediğimiz her şeyi başarabiliriz. Çünkü arkamızdaki güç sonsuz ve yücedir. Mustafa Kemal de o gücün sadece arkamızda değil aynı zamanda içimizde, damarlarımızdaki asil Türk kanında olduğunu biliyordu. Aslında bunu sadece bilmiyordu görmüş, yaşamıştı da. Vatan bildiğimiz Türk topraklarını ellerden kurtarmak için nasıl tek vücut olduğumuza tanık olmuştu. İşte bu yüzden geleceği; gelecekteki değerlerimizi yaşatabilecek aynı güç ve tarihe sahip olan biz çocuklara bıraktı.
                Tam şu anda bu yazıyı yazarken 23 Nisan’ın neden aynı zamanda Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olduğunu daha iyi anladım. Ulusal egemenlik; Türkiye Cumhuriyeti’nin temel unsuruydu ve bunu gelecek nesil olan çocukların koruyup devam ettireceğini biliyordu, ulu önderimiz Ata’mız…

                               Ela DİNÇ - İstanbul
          FMV Özel Erenköy Işık Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi

____________________________________________
MARMARİS'TE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haber/marmaris_te_ne_nerede_nereye/

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

CUMHURİYETİMİZİN BAŞLANGICIDIR ÇOCUKLAR
tarih Tarih: 23.04.2019, 01:07 okunma Okunma: 2721
Yorumlar
Tebrikler Ela’cığım , evet senin dediğin gibi geleceğimiz bugünün çocukları yarının gençleri sizlerin elinde ve bunun farkında olan çocuklarımız oldukça bizlerin gözleri arkada değil.Bu vatan ilelebet payidar kalacak 👍🏻
Tarih: 23.04.2019 - 11:16 | Gönderen: Berrin kalkavan
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales