Marmaris Bülten
ANİMARİS VETERİNER KLİNİĞİ YENİ YERİNDE MARMARİS İÇMELER’DE AZMAKLA DENİZİN BULUŞTUĞU YERDE MARMARİS’TE CANLI MÜZİK AKŞAMLARI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ÇİN’DEN VAN’A VAN’DAN MUĞLA’YA TURİST
ÇİN’DEN VAN’A VAN’DAN MUĞLA’YA TURİST

            Altı yıl öncesiydi sanırım. Muğla Valilik Özel Kalem Müdürlüğü görevimi sürdürdüğüm yıllarda İstanbul Muğlalılar Derneği Başkanlığını yürüttüğü dönemlerden tanıştığım sevgili dostum Zafer KARADAĞ gelmişti bir gün makama.
            Kendisi doğduğu yere yani Muğla’ya aşık ileri görüşlü bir işadamı. Çin’in tüm dünya için olduğu gibi ülkemiz için de iyi bir Pazar olacağını görmüş, ticaret için Çin’e kadar uzanmıştı.  Shanghai’de kurduğu ve adını da Karya koyduğu şirketinde ithalat/ihracat işiyle uğraşır oldu.
            Hiç kopmadı dostluğumuz. Kardeş gibi olduk zaman içerisinde. “Çin ile Türkiye arasında Ticaret yapıyorum ama, Turizm’le özdeşleşen Muğla için turizm’de de bir şeyler yapmak, ne yapıp ne edip Çin’li turistleri Muğla’ya ve ilçelerine getirmek lazım” dedi bir gün.
            Dönemin Muğla Valisi dahil birçok yetkiliyle de görüştü bu konuyu. Çin’in çok uzak olması, uçak problemi, Çin’li turistler’in tercihlerinin farklılığı, dil sorunu vb. gibi birçok sıkıntılar nedeniyle
heyecanlı dostum maalesef beklediği cevabı bulamamıştı. Oysa aşılmayacak meseleler değil ki bunlar.
           
Çin neresi, Muğla neresi. Oradan buraya turist gelmez. Çinli turistlere ne verebiliriz” diye işin kolayına kaçanlara inat yılmadı, usanmadı, araştırdı.
            Çinliler, Çin kültürü ve alışkanlıkları yakından gözlemlediğinde görüleceği üzere; çok çalışan ve çok para kazanan Çinli zengin sayısı her geçen gün artıyor. Gelişmişlik ve zenginlik arttıkça
, ekonomik zenginliğe kavuşan milyonlarca Çinli de ülke dışında tatil yapmayı tercih ediyor.
           
Kum, deniz ve güneşi bir yana bırakın, i
yi bir tanıtım yapılabilirse tarih ve doğa ile ilgilen Çin’li Tatil için Türkiye'yi seçecektir. Zira Türkiye'nin de tarih ve doğa açısından zengin olduğu bir gerçektir.  Tüm Dünya ülkeleri Çinli turistlere odaklanmışken Türkiye bu fırsatı değerlendirmelidir.
           
Evet
Çin ile Muğla arası, Çin devletinin değerlendirmelerine göre Uzak Destinasyonlar arasında bulunuyor. Ama Çin’in Urumçi, Shihezi veya Lli şehirleriyle - Van arasındaki mesafe hesaba alınırsa Çin ile Türkiye Orta hatta kısa mesafe destinasyonlar arasına girmektedir.
           
Sayın Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY’ın ITB Fuarında Çinli yetkililerle Turizm İşbirliği imzaladığı düşünüldüğünde, 
2012 yılın da Türkiye'de "Çin Yılı", 2013 yılında da Çin'de "Türkiye Yılı" ilan edilmiş olması avantajını da kullanarak, var olan ticaret, ekonomi ve kültür ilişkilerinin turizmle daha da güç kazanacağı bir gerçektir.
           
Geçen gün kısa süreliğine geldiği Muğla’daki buluşmamızda “Çinli Turist Van’a inerse, onları İç hat uçuşu ile Dalaman’a veya Bodrum-Milas Havalimanına getirmek işten bile değil” dedi sevgili dostum. Çok da haklı bence.
            Bölgemizdeki ve çevremizdeki yüzlerce ören yerini ve tarihi değerlerimizi muhteşem doğamızla harmanlayıp oluşturacağımız seyahat programıyla ve Avrupa’daki emsallerine fark atacak nitelikteki tesislerimizde milyonlarca Çinliyi ağırlayabiliriz,  diyorum.
                                          
                                          Ö. Cahit Sarıbey 30 Mart 2012
                                                               GETOB Müdürü

______________________________     
Marmaris'ten dünyaya 
İŞ DÜNYASI REHBERİ
 ayrıntılar için lütfen linke tıklayınız.
http://www.marmarisbulten.com/Haber/MARMARiS_iS_DUNYASi_ve_KAMU_KURUMLARi_REHBERi/

ÇİN’DEN VAN’A VAN’DAN MUĞLA’YA TURİST
tarih Tarih: 31.03.2012, 16:17 okunma Okunma: 2294
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales