Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
CHP’Lİ 24 BELEDİYE CEMEVİ’Nİ İBADETHANE KABUL ETTİ
CHP’Lİ 24 BELEDİYE CEMEVİ’Nİ İBADETHANE KABUL ETTİ

            Bodrum’un da içinde olduğu, CHP’ye ait belediyeler, Genel Merkez’den gelen talimatla cemevlerine ibadethane statüsü vermeye başladı.
            CHP’li belediyeler AİHM kararları ile Belediye Kanunu’nun ilgili maddelerini referans alarak cemevlerinin bakım, onarım, elektrik ve su giderlerinin diğer ibadethanelerde olduğu gibi belediyelerce karşılanmasının önünü açtı.        
                    Belediye Meclisi toplantılarına verilen önergelerle şu ana kadar 24 ilçede cemevleri yasal ibadethane statüsü kazandı. Bu belediyeler şöyle: İzmir’in Narlıdere, Karşıyaka, Bergama, Konak, Karabağlar, bornova, Muğla’nın Bodrum, Aydın’ın Didim, Kuşadası ve Efeler, İstanbul’un Maltepe, Avcılar, Ataşehir, Kadıköy ve Beşiktaş, Ankara’nın Çankaya, Bursa’nın Mudanya, Hatay’ın Defne, Antalya’nın Muratpaşa, Adana’nın Çukurova ve Seyhan, Mersin’in Mezitli, Kırklareli’nin merkez ve Malatya’nın Arguvan ilçe belediyeleri.
            CHP, yerel belediyelerinin cemevine ibadethane statüsü verme kararını AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) mahkumiyetine dayandırıyor. AİHM'nin 2 Aralık 2014 tarihinde verdiği kararla, Yenibosna Cemevi’nin elektrik giderlerinin devlet tarafından karşılanması talebi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “Alevilik bir din değil, Cemevleri ibadethane değil” tespitiyle reddedilmiş, AİHM kararı inanç özgürlüğü ihlali ve ayrımcılık olarak tespit edip Türkiye’yi mahkum etmişti. Yenigün Gazetesi

_____________

MÜŞTERİNİZ BİZDEN
KAZANMAK SİZDEN!.. 
Tıklayın!
http://www.marmarisbulten.com/Haber/musteriniz_bizden_kazanmak_sizden/

CHP’Lİ 24 BELEDİYE CEMEVİ’Nİ İBADETHANE KABUL ETTİ
tarih Tarih: 06.02.2015, 21:15 okunma Okunma: 3181
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales