Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
CHP'Lİ ÜSTÜNDAĞ:”İTTİFAK ANAYASAYA AYKIRI!”
CHP'Lİ ÜSTÜNDAĞ:”İTTİFAK ANAYASAYA AYKIRI!”

                 CHP Muğla Milletvekili Üstündağ :”Anayasanın 67. Maddesine göre seçim kanunları temsilde adalet ilkesine uygun olmak durumundadır. Partilerin aldıkları oylar dışında ittifaka verilen oyların bölüştürülerek ayrı bir paylaşma sistemi getirilmesi mümkün değildir!”
                CHP Muğla Milletvekili Avukat Akın Üstündağ; AK Parti ve MHP’nin önümüzdeki seçimlerde birlikte yapacağı ittifak öncesi TBMM’ye sundukları İttifak Kanun Teklifinin Anayasaya aykırı olduğuna dikkat çekerek, yazılı bir açıklama yaptı.
                Milletvekili Üstündağ açıklamasında; Düzenlemenin MHP yi barajdan kurtarmak için hazırlandığını, ama her nedense barajı kaldırmayı veya indirmeyi düşünmediklerini, böyle bir düzenlemenin adrese teslim ve seçimlerdeki adaleti ortadan kaldıracak bir yapıda olduğuna dikkat çekerek; “Ortada bir hukuk garabeti var. Anayasanın 67. Maddesine göre seçim kanunları temsilde adalet ilkesine uygun olmak durumundadır. Partilerin aldıkları oylar dışında ittifaka verilen oyların bölüştürülerek ayrı bir paylaşma sistemi getirilmesi mümkün değildir. Her iki partiye oy vermemiş seçmenin ittifakta verdiği oyun temsil noktasında bir sorun vardır. Seçmenin iradesini tam olarak yansıtmayacağı ve belirsizlik yaratacağı kesin olan böyle bir düzenleme demokrasiye uygun düşmez. Üstelik barajı geçemeyeceği belli olan MHP yi kurtararak aslında en fazla muhalefet olarak kalabilecek bir partinin iktidara taşınmaya çalışılması Anayasaya ve seçim kanunlarını muvazaayla ihlal etmek ve kanuna karşı hile vasfını içermektedir. Böyle bir yöntem demokratik ülkelerde masum ve kabul edilebilir bir durum değildir.
MÜHÜRSÜZ OYLAR GEÇERLİ SAYILIYOR SEÇMENLER FİŞLENİYOR SEYYAR SANDIK GELİYOR
                Düzenlemede aynı apartmanda olanlar bile ayrılarak başka sandıklarda oy kullanması sağlanarak seçmenlerin fişlenmesi sağlanıyor, Seçim bölgeleri birleştiriliyor, seyyar sandıklar kuruluyor, mühürsüz zarf ve oy pusulaları geçerli sayılıyor, çizik ve işaretli zarflar geçerli sayılıyor, kolluk güçleri sandık başında bulunabiliyor. Bu düzenlemeler iktidarın kamu gücüyle seçimi yönlendiren, yöneten ve kontrollü bir hale getiren nitelikte olup bu kabul edilemez.İttifak adı altında getirilen bu antidemokratik düzenlemeye, sonuna kadar karşı çıkacağız ve mücadele edeceğiz. “ dedi. Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

CHP'Lİ ÜSTÜNDAĞ:”İTTİFAK ANAYASAYA AYKIRI!”
tarih Tarih: 23.02.2018, 01:51 okunma Okunma: 703
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales