Marmaris Bülten
ANİMARİS VETERİNER KLİNİĞİ YENİ YERİNDE MARMARİS’TE CANLI MÜZİK AKŞAMLARI MARMARİS İÇMELER’DE AZMAKLA DENİZİN BULUŞTUĞU YERDE
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ÇANAKKALELİ'DEN ŞEHİT DEDELERİ ANISINA
ÇANAKKALELİ'DEN ŞEHİT DEDELERİ ANISINA

                       ÇANAKKALELİ’ DEN ŞEHİT DEDELERİ ANISINA

Bundan 93 yıl önce dünyada eşi benzeri görülmemiş büyük bir savaşa sahne oldu Çanakkale. Bu savaş basit bir savaş değildi. Bu savaş her şeyin ötesinde emperyalizme karşı verilmiş bir var olma mücadelesidir.

O günlerde; “Düşman kilometrelerce ötemizde değil artık kapımızdadır. Ve bu savaşın kaybedilmesi demek; 600 yıl hüküm sürmüş bir devletin çökmesi, ardından da 5 Bin yıllık tarihi olan bir milletin emperyalizmin boyunduruğu altına girmesidir.

İşte bu bilince sahip atalarımız, tarihte eşine az rastlanır bir mücadele örneği göstermişlerdir. Çanakkale’de oluşan bu ruh, sonrasında İstiklal mücadelesini getirmiştir. İstiklal mücadelemizin başkahramanı ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, yıllar sonra vereceği kurtuluş mücadelesinin provasını Çanakkale’ de yapmıştır. Devletimizi muassır medeniyetler seviyesine yükseltebilmemiz için bize lazım olan tek güç, Çanakkale savaşındaki o ruhu anlamaktır.  O ruhu anlayabilsek, anlatabilsek inanıyorum ki vatanımıza olan borcumuzu en iyi şekilde ödemiş olacağız.

 Şüphesiz memleketimizin her yöresinin kalbimizdeki yeri ayrıdır. Fakat Çanakkale’nin milletimiz nazarında yeri başkadır. Çünkü Çanakkale, kurtuluş savaşımız öncesi atalarımızın bize örnek emanetidir

Vatanımızın dört bir yanından en az bir şehit Çanakkale’ nin bağrında yatmaktadır. Çanakkale kilometrelerce öteden haksızda olsa, ne için savaştığını bilen veya bilmeyen düşmanlarımızla, Şehit  Mehmetçiğimizin koyun koyuna yattığı yerdir. Onların torunları her yıl belli tarihlerde dedelerini ziyaret ederek, mezarlıklarına sahip çıkarak ve savaşta yaşananları en iyi şekilde araştırıp öğrenerek ödemeye çalışıyorlar ama bizim bunu ne kadar yaptığımız tartışılır. Atalarımıza karşı biraz vefasızız der sek, yalan olmaz. Lafa gelince hepimiz, ben dâhil, “Vatan, millet, Sakarya” yarışına gireriz. Ama gerçek öyle değil maalesef. Kuru lafla bir yere varılamaz.

Çanakkale Savaşı okullarda fazla ayrıntıya girilmeden yüzeysel olarak işleniyor. Ki zaten gerek siyasetçi olarak gerek eğitimci, öğrenci ve vatandaş olarak tarihimize verdiğimiz önem ortada.  Bu yüzdendir ki, ecdadımızın geçmişte dünya milletleri arasında yer aldığı konuma bir türlü ulaşamıyoruz.

 Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk‘ün de dediği gibi, “Tarihini bilmeyen geleceğini belirleyemez”. Şu an bir öğrenci olarak ve gelecekte de bir vatandaş olarak en büyük hayalim Çanakkale savaşının okullarımızda ders kitabı olarak okutulmasıdır. Çünkü bizim ve  gelecek neslin buna çok ihtiyacı var. Eğer tarihte yaşananlardan ibret almazsak gün gelir emperyalist güçlerin gemilerini bir kez daha Çanakkale boğazının kapısında görebiliriz. Çanakkale Savaşında verdiğimiz bu var oluş mücadelesini yazmaya, ne kalemler ne de sayfalar yeter. Ne diyor ünlü Şair Mehmet Akif Ersoy  Sefahat’ında ;

“Geçmişten adam hisse kaparmış ne masal şey,

  Beş bin senelik kıssa yarım hissemi verdi,

  Tarihi tekerrürden ibaret diyorlar,

  Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?”

                                     
                                                  ( Biga- Çanakkaleli )  Ahmet Keskin

                Marmaris Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu

                                                 Optisyenlik Bölümü  Öğrencisi

           

 

ÇANAKKALELİ'DEN ŞEHİT DEDELERİ ANISINA
tarih Tarih: 17.03.2008, 22:50 okunma Okunma: 2168
Yorumlar
Devletimizi muassır medeniyetler seviyesine yükseltebilmemiz için bize lazım olan tek güç, Çanakkale savaşındaki o ruhu anlamaktır. O ruhu anlayabilsek, anlatabilsek inanıyorum ki vatanımıza olan borcumuzu en iyi şekilde ödemiş olacağız. Evet önemli olan o ruhu anlayabilmek o ruhdaki vatan aşkını keşfeebilmektir. Ahmet kardeşin yüreğine sağlık başarılı bir çalışma olmuş kalemi daim olsun, saygılar. Hülya Akyıldız - Gemlik / BURSA
Tarih: 00.00.0000 - 00:00 | Gönderen: Hülya Akyıldız
Ahmet kardeşim tebrik ediyorum. Ağzına ve eline sağlık. *Ecdadını bilmeyen.Atasını ne bilsin Çin Seddini yapanlara sorsunlar da gelsin*Şehitler diyarı Çanakkemizi başarılı bir şekilde temsil ettiğine inanıyorum. Başarılar diliyorum.
Tarih: 00.00.0000 - 00:00 | Gönderen: Ahmet UÇAR-ÇAN
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales