Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ÇALIŞAN KADIN SENDROMU
ÇALIŞAN KADIN SENDROMU

ÇALIŞAN KADIN SENDROMU

 Birleşmiş Milletler’in yaptığı bir araştırmaya göre, “Dünyada  yapılan işlerin yüzde 66’sı, kadınlar tarafından görülüyor. Buna rağmen kadınlar dünyadaki toplam gelirin yüzde 10’una, mal varlığının ise sadece yüzde 1’ine sahipler.”

Toplumsal yaşamdaki anne, eş ve iş kadını rollerini  gün boyunca bir elbise gibi sık sık giyip çıkaran bizler; tüm dünya kadınlarında olduğu gibi çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabilmekteyiz. Günümüzde ekonomik ve çalışma  şartlarının artmasıyla beraber  görülmeye başlanan çalışan kadın sendromu, bizlere stres reaksiyonu olarak geri dönmekte ve günümüz kadınını bir girdap içine çekmektedir. Yaşanan bu sendroma bağlı kadınlar, iş yaşamında ne kadar mutlu olurlarsa olsunlar strese bağlı hastalıkların sayısında da bir artış söz konusu olmuştur.    

 İşte bir türlü geçmeyen baş ağrıları, anlamsız çarpıntılar, öksürük, gaz ve yanmalar, hatta uyku bozuklukları çalışan kadınlarda görülen iş stresinin yarattığı belirtilerinin sadece birkaçıdır.

Bir  de kilo artışıyla yaşanan problemlerden doğan sık sık öğün atlama, sabah kahvaltılarının  işe yetişme telaşıyla yapılamaması, akşam yemeklerinin geç yenilmesi, alkol tüketimiyle yaşanan beslenme bozuklukları da eklenince tablo giderek bozuluyor.

 Kadınlar bir kez bu sendroma yakalanınca bu tabloya  bel ve sırt ağrıları,varis,kemik erimesi gibi sorunlar da eşlik etmeye başlıyor.Ofis işi yapan kadınlarda ise bilgisayarla haşır neşir oldukları için, görme bozuklukları, yanma kuruma, gibi şikayetler de söz konusu olabiliyor.

Ve en önemlisi de, bu kısır döngüde kadınların kapısında depresyon ve panik bozukluklar, ruhsal gerilim gibi hastalık faktörleri nöbet tutarken, kadının hem iyi bir eş, hem iyi bir iş kadını hem de iyi bir anne olmak gibi rolleri üstlenmesi giderek zorlaşıyor.

 Sonuç olarak çalışan kadınların yaşadıkları bu sağlık sorunlarıyla baş edebilmesi için bu konuda bilinçli olmaları gerekiyor.

Kadın sağlığını etkileyen diğer hastalıkların başında meme kanseri, ölümlere yol açan hastalıklar arasında ilk sırada yer aldığı için;

 20 yaş üstündeki tüm kadınların ayda bir kez kendi kendilerini (meme kanseri riskine karşı) elle muayene etmelerini,

        40 yaşı üstündeki kadınların kontrol amaçlı mammografi çektirmeleri,

        Türkiye de koroner kalp hastalıklarının ölümlerin yüzde 43’ünden sorumlu  olduğu ve bunların bir bölümünün  41-58 yaş grubundaki kadınlarda görüldüğünü düşünürsek; yeterli ve dengeli beslenmenin özellikle 4 besin grubunun yeterli miktarda tüketilmesi gerektiği, alkol ve sigaradan uzak durulması gerektiği sağlık bakanlığı tarafından bildirilmiştir.

Son olarak; kendi istediğiniz hayatı yaşıyorsanız size göre mükemmel olanı yaşıyorsunuzdur zaten. Hayat sizin hayatınız ve sizin doğrularınız. İyi bir eş, iyi bir anne, iyi bir iş kadını  olmak, bazen sizi yorsa da  en azından kendinize bir gün seçerek, kendi kendinize “Ne yapmak istiyorum bugün?” diye sorun ve o günü kendi gününüz ilan edip yaşayın doya doya, değer vererek yaşamınıza…

 

    Her günü 8 Mart güzelliğinde yaşamanız dileğimizle, Dünya Kadınlar Günü’nüz kutlu olsun.

ÇALIŞAN KADIN SENDROMU
tarih Tarih: 07.03.2008, 13:04 okunma Okunma: 1751
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales