Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BÜYÜKŞEHİR AKYAKA’DA DAHA TEMİZ DENİZ DEDİ
BÜYÜKŞEHİR AKYAKA’DA DAHA TEMİZ DENİZ DEDİ

                Muğla Büyükşehir Belediyesi, Akyaka ve Göcek Atık Kabul Tesisi ve Göcek ve Akyaka’da hizmet veren 6 atık kabul teknelerinin tanıtımını, Akyaka Maden İskelesi’nde yaptı.
                Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden verilen bilgiye göre Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün ev sahipliğinde gerçekleşen törende; CHP Muğla Milletvekilleri Ömer Süha Aldan ve Prof.Dr. Nurettin Demir,   Muğla Valisi Amir Çiçek, Ula Kaymakamı Ali Yılmaz, Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan, Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, Marmaris Deniz Ticaret Odası Başkanı Hasan Mengi, TURMEPA  Genel Müdür Yardımcısı Semiha Öztürk Pişirici, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri, MUSKİ Genel Müdürü ve Büyükşehir Daire Başkanları katıldı.

                Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Aylin Giray, Muğla’nın 1480 kilometre kıyı şeridi, 4 adet körfezi, 131 adet yatların mola verdiği eşsiz güzellikteki koyları ve 30’a yakın marinasıyla yaz aylarında 10 bine yakın tekneye ev sahipliği yaptığına dikkat çekerek, Deniz araçlarından kaynaklanan atıkların alınması ve bu atıkların illegal olarak denizlere atılmasını önlemek için Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak iki tesis ve 6 tekneyle hizmet verdiklerini, bu tesis ve teknelerin sayısının yasal izinlerle artacağını söyledi.
                Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne deniz araçlarından kaynaklanan atıkların toplanması için iki tekne bağışlayan ve denizlerden 21 yıldır katı ve sıvı atık toplayan TURMEPA Derneği Genel Müdür Yardımcısı Semiha Öztürk Pişirici, TURMEPA Derneği kurucusu ve onursal başkanı Rahmi Koç’un selamlarını getirdiğini, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne iki tekne bağışladıklarını ve daha temiz bir deniz için yürütülen bu duyarlı çalışmada kendilerinin de tuzu olmasını istediklerini söyledi. Ayrıca TURMEPA Derneği temiz bir deniz ve çevre için gösterdiği duyarlılık ve hassasiyetten ötürü Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’e plaket verdi.
                Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’de konuşmasında;”Muğla yat turizminde Türkiye’de birinci sırada. Yaz sezonunda kıyılarımıza demirleyen teknelerin fazla olması nedeniyle bazı çevre sorunları da yaşanıyor. Bunun çözümü için yasalar tam olarak bizi görevlendirmese dahi burada görev almamız gerektiğini ve gerekli bütçe ayırmamız gerektiğini düşündük ve başlangıç olarak da Datça ve Gökova Körfezinde hizmet vermeye başladık. Datça’da 21 yıldır TURMEPA denizlerde önemli bir hizmet yapıyordu. 2014 yılında göreve geldiğimizde birlikte hizmet verdik. Ama bir vaka olduğu için sizlerle paylaşıyorum, il özel idaresine daha önce bakanlık tarafından gönderilen ödeneklerle yapılan TURMEPA anlaşması 2014 yılı için 500 bin liralık ödeneğin gönderilmesine rağmen 2014 yerel seçimlerinden sonra geri çekildi. Halbuki çevre ile ilgili hassasiyetlerin paylaşılması ve birlikte yürütülmesi lazım umarım daha sonra bunlar revize edilir. Biz TURMEPA’nın şartlı olarak bize bağışladığı iki tekne, Marmaris Deniz ticaret odasının kullanım hakkını verdiği bir tekne ve Muğla Büyükşehir Belediyemize ait 3 tekneyle bu hizmeti yürütüyoruz. Bu 6 tekne mevcut sistem içerisinde yeterli olmadığından tekne sayısını daha da arttıracağız ve topladığımız atıklarını mutlak suretle karada kurulan bir tesise verilmesi gerekiyor. Ama çeşitli müracaatlarımıza rağmen sadece iki yerde kara tesisimiz var.  Önümüzdeki yaza kadar diliyorum ki müracaatlarımıza olumlu cevap alırız ve karada daha fazla tesis kurabiliriz.” dedi. Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

_____________

AKYAKA'DA NEREYE GİDİLİR NEREDE KALINIR? Tıklayın!
http://www.marmarisbulten.com/Haber/akyakada_nereye_gidilir_nerede_kalinir/

BÜYÜKŞEHİR AKYAKA’DA DAHA TEMİZ DENİZ DEDİ
tarih Tarih: 25.07.2015, 14:52 okunma Okunma: 1226
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales