Marmaris Bülten
MARMARİS İÇMELER’DE AZMAKLA DENİZİN BULUŞTUĞU YERDE MARMARİS’TE CANLI MÜZİK AKŞAMLARI ANİMARİS VETERİNER KLİNİĞİ YENİ YERİNDE
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BU DA KOCAPINAR YERİNE FISKİYEYE DÖNÜŞMESİN!
BU DA KOCAPINAR YERİNE FISKİYEYE DÖNÜŞMESİN!

            “Öncelikle Marmaris Halkının sesi olup, 14 Ağustos 2017 tarihinde ülke gündemine taşıdığımız,“MARMARİS’İN TURİSTİK TARİHİNE BELEDİYEDEN YIKIM KARARI!..” başlıklı haberimiz için bize kaynak olan; 80 lik Delikanlı ağabeyimiz Erol Uysal’a bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Her nedense haberin kaynağı, konusunun muhatabı biz olmamıza rağmen ihtiyaç duydukları açıklamayı bize  değil de bizim dışımızdaki diğer yayın kuruluşlarına yapan Marmaris Belediyesi yetkililerini de, Siz Sevgili Marmaris Halkının yargısına bırakıyoruz.”
            Sevgili Erol Uysal ağabeyimizin, Marmaris Belediyesinin konuyla ilgili açıklaması sonrasındaki yazısını  görüşlerinize sunuyoruz. Tüm halkımıza, Saygılarımızla.”


BEDESTEN MESELESİ (2)

            Bundan önceki yazımın başlığı ‘Bedesten Meselesi’ idi. Şimdi bu başlığı yine attım ama (2) rakamını da yanına koydum. Nedenini kısaca açıklamak istiyorum.
            16 Ağustos 2017 akşamı yerel Marmaris TV Haber Bülteninin ana başlığı ‘Marmaris Bedesten Binası Yıkılıyor’ oldu. Ayrıntılı bilgi Marmaris Belediyesi Fen İşleri Müdürü Sayın Özgür Bey tarafından verildi. Bu açıklama gerekiyordu. Bedesten’in yıkılma kararıyla ilgili açıklamaya, basında çıkan ve benimde görüşlerimi belirttiğim haberler neden olmuştu. Açıklamayı sonuna kadar izledim. Değişik ağızlardan yapılan demagojilere bir tür yanıt olması nedeniyle bunun yararlı olduğuna inanıyorum. Ama belirtilen gerekçenin doğruluğuna inandın mı denir ise yanıtım “hayır” olacaktır. Bunu da kısaca açıklamak isterim.
            Bedesten’in yıkılma kararı dışarıdan özel bir firmaya yaptırılan rapor gereği depreme dayanıklılık testinin olumsuz bulunması ve buraya düşünülen park türünde bir projenin oluşu olarak görülüyor. Projenin ne olacağının açıklaması hemşeriler açısından yanındaki tescilli eski eser olarak geçen caminin çevresine yakışacak bir yapıt olacağı şeklindeydi. Burada aklıma hemen geliveren Çeşme Meydanındaki Koca Pınar’ın yerine konan mermerden yapılı fıskiye oldu. Anılan uzman kişiye sormak istiyorum. Siz bu çeşme yerine kondurulan fıskiyeyi tescilli cami önüne yakışır buluyorsanız, böyle bir mimari beğeninizden doğrusu kuşku duyulur. Bu tür kararların alınmadan önce projeleri askıya alınarak halka ve Mimar Odalarına yarışma projesi açılarak askıya konur. Değer bulunan eserin uygulamasına o zaman geçilir ve proje sahibi de ödüllendirilir.
            Ben bu olaydan ve bu anlayıştan sonra yakın zamanda tescilli olmadığı için 1938 yılında Muğla Valisi Recai Güreli tarafından yaptırılan Marmaris Atatürk İlkokulu’nun da yıkım kararının çıkabileceği endişesi içindeyim. Sosyal Demokrat bir yerel yönetim tescilli tarihi eser olmadığı için ve nerede depreme dayanıklılık zafiyeti gösterdiğini doğru dürüst belirtmeden bu eseri yıkamaz. Kusuru varsa yıkılmak yerine takviyesi yapılabilir. Kiralamada amacına uygun kullanılmıyorsa kira sözleşmeleri yenilenebilir. 1996 yılında yenilendiği ifade edilen Bedesten deprem riskleri sıralamasında en önde mi geliyor?
              Mandalina bahçelerinin alüvyonlu gevşek toprakları ve batak delta zeminine önce iki kat, daha sonra imar tadilatıyla beş kata dönüştürülen projelere imza atan mimarların, yetkililerin yaşıyorlarsa acaba içleri rahat mıdır? Onlar sizlerin selefleri değil midir? Sormak istiyorum. 1999 Marmara Depreminden sonra Marmaris Genelinde bir deprem risk ve dönüşüm planı, rapor hazırlanmış mıdır? Bu plan mevcutsa Bedesten en başta mı yer aldı? Bedesten’in yıkılıp halkın beğenisini kazanacağı bir proje olacağı garantisine ne derece inanabiliriz? Bu da Kocapınar (Çeşme) yerine fıskiyeye dönüşmesin. Vatandaş anılan eser yıkılmadan önce projesini görmek isteyeceğinden bir bülten tahtasına konarak Eski Cami Meydanına asılması gerekecektir. Böyle yapılırsa benim de içim rahatlayacaktır. 
                                   Yerel Tarihçi Yazar Erol Uysal 17.08.2017

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

BU DA KOCAPINAR YERİNE FISKİYEYE DÖNÜŞMESİN!
tarih Tarih: 17.08.2017, 18:32 okunma Okunma: 12690
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales