Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BOMBACILAR ORMAN YAKANLAR AYNI YÜZSÜZLER
BOMBACILAR ORMAN YAKANLAR AYNI YÜZSÜZLER

                Yaşadığı evin kapısını penceresini, yakan kiracılar gibiyiz.
                “Bizim olmayan değersizdir(!)” mantığı ile yaklaşıyoruz çevremizde yaşanan olaylara.
                Ormanlarımızı yakmaya halaa devam ediyorlar, “Bilerek ya da bilmeyerek!..”
                Paranın, gücün, makamın binlerce insan bir araya gelse de hiçbir gücün yeniden yapmaya yetmeyeceği  paha biçilemez doğal dünya - larımız alev topları eşliğinde yok oluyor.
                Medyada özellikle çok hızlı bir şekilde sosyal medya da yayınlanan orman yangınları fotoğraflarına öfke ile bakarken, çırpınan yanan canların ruhlarının çığlıkları sarmıştı her yanımı, her yanı. Karıncaların, sincapların, tavşanların, kuşların, ceylanların,  çiçeklerin, çamların, meşelerin, kayınların hatta ot’ların  çırpınışıydı o alevlerin çıtırtılarıyla   çıkardıkları çığlıklar!..
Kapkara dumanlarla birlikte, kötülük hüküm sürüyordu suskunlar ülkesinde. Kara dumanlara karışmış kırmızı alevlerdeydi öfkesi!...
                O fotoğraf karesinde; yanı başında yaşamın baharında olan çam ağaçları, tüm suskunluğu ile izliyordu yanan arkadaşlarını. Ne bir adım öteye gidebiliyor,  ne de bir nefes olup söndürebiliyordu yanan arkadaşlarını!..  “Tıpkı bizler gibi, yaşanan olaylara öyle tepkisiz, sessizce  oldukları yerde durarak, suskunluğun hüküm sürdüğü zamanı yaşıyorlardı!..”
                O küçük çam ağacı, yanı başında yanan yok olan canlıları izlerken, öylece sıranın ne zaman kendisine geleceğini bekler gibiydi, tıpkı biz insanlar gibi!.. Çok sürmedi içindeki umudun yok oluşu, “Belki beni teğet geçer!..” düşünceleriyle. O küçük çam ağacı da yanıldı, tıpkı bizler gibi!.. Her bir ağaç, her bir orman yerlerini çirkin beton yığınlarına bırakırken, biz insanlar mermiyi kendi ayağımıza sıkmaya devam ediyoruz. Ormanlarımızı yok ederek, beton duvarlarla, beton binalarla kaplıyoruz çevremizi, ruhlarımızı, bedenlerimizi. Kendi hapishanemizin her tuğlasını kendi kendimize örmeye devam ediyoruz birer birer!..
                Yok oluşumuz devam ederken; her güne kurulmuş saat gibi başlıyor, korkarak okuyor, dinliyor, seyrediyoruz sıcak haberleri… Yüzleşmek öyle her baba yiğidin harcı değildir, yüzleşmenin yükünü taşımak o kadar kolay değil, hele kimi yüzsüzler için imkansızdır!..
……………….
                 Atatürk Havalimanı’ndaki hain saldırı sonrası; orada çalışan personel, yaşadığı  travmaları en yakın mesai arkadaşları,  aileleri ile atlatmaya çalışıyorlar hala…
               
 Ben de yıllarca Atatürk Havalimanı’nda çalışan bir personel olarak, orada yaşanan olaylara yaşandı bitti diyemiyorum ne yazık ki. Orada çalışan yeğenim şu an yanımda, Kaç gün geçmiş olsa da, o patlamada olayı yaşayan arkadaşları ile sürekli telefonda iki gözü iki çeşme konuşup, yaşanan olaylardan sonra kendilerinde kalan yükü atmak için elbirliği ile çaba harcamaya devam ediyorlar.
               Acı gerçek
, kalan yaşantımızda bu resim hep bir yerlerde asılı kalacak. Oldu bitti diyemiyorum, diyemiyoruz!.. Yeğenimin sesindeki titremede bitmediğini,  gözlerindeki yaşta bitmediğini, çalıştığı yerdeki korkunun gitmediğini ve bununla birlikte hiç bir şey olmamış gibi  o ortamda alışveriş yapan duyarsız insanlara isyanlarını dinliyorum, tıpkı hepimizin yaptığı gibi sessiz sedasız ve ne yazık ki tepkisiz, kendimden, yetiştirdiğim çocuğumdan, O’nun arkadaşlarından utanarak!.. Çocuklarımızın gelecekleri için hazırladığımız bu ortamdan utanarak!...
                Bu ortamı, bu algıyı bizler yarattık, korkunun hüküm sürmesini el birliği ile bizler yarattık, kimi yüzsüzler utanmasada, utanarak birbirimizin yüzünde sessizliğimizi seyrederek!..
                              Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

BOMBACILAR ORMAN YAKANLAR AYNI YÜZSÜZLER
tarih Tarih: 12.07.2016, 13:24 okunma Okunma: 2065
Yorumlar
Sevgili Yazarımızın bu hafta dillendirdiği duygu ve düşünceleri, bana,halkımızın resmi bir ideolojisi olarak içselleştirdiği;"Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın"! Atasözünü hatırlattı.Halbuki bir Atasözümüzde de "Denize düşen yılana sarılır" denilmemiş mi? Yazarımız toplumsal sosyolojiyi, toplum psikoljisini hissetirmiş yazısında...! Kritize etmiş! Sorgulatmış! Teşekkürler Sevgili Birsen Dinç
Tarih: 13.07.2016 - 19:17 | Gönderen: Nevcihan Dinç
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales