Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BODRUM’A KÜLLİYE TURİZME VE İMARA AYKIRI
BODRUM’A KÜLLİYE TURİZME VE İMARA AYKIRI

                      CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ; Bodrum’un  Ortakent - Yahşi Mahallesinde yapılması planlanan “Dini Tesis Alanı ve Kültürel Tesis Alanı projesi”nin, turizm bölgesinde yer almasından uygun olmadığı ve aynı zamanda imara aykırı bir proje olduğunu söyledi.
            
 Milletvekili Üstündağ yazılı yaptığı açıklamada;” Bodrum’un  Ortakent - Yahşi Mahallesinde yapılması planlanan “Dini Tesis Alanı ve Kültürel Tesis Alanı projesi,  yerel halkta büyük bir tepkiyle karşılanmıştır. Bodrum’daki sivil toplum örgütleri tarafından bu tesisin yerinin uygun olmadığı ve yapılması planlanan inşaatın Bodrum’un mimari yapısına ve karakteristiğine uygun olmadığı hususlarında kamuoyuna yansıyan düşünceleri ortaya çıkmıştır. Burada söz konusu olan, dini tesisin bizatihi kendisi olmayıp bu tesisin yeri ve yapılaşmadaki sıkıntılardır.

            Tesisin bulunduğu alan turizm alanı olup dünyaca ünlü “Camel Beach” te yer alması, Tekne turlarının uğrak alanı olması karşısında, bu alanın dini tanıtım ve etkinlik alanı olmasının uygun olmadığı, Bodrum’da ibadete yönelik çok sayıda caminin bulunduğu, dolayısıyla vatandaşların dini vecibelerini yerine getirmesi açısından bir eksikliğinin bulunmadığı ifade edilmektedir. Bu tesisin imar planına aykırı olduğu açıktır. Şöyle ki; Mezkur binanın Yapı İnşaat ruhsatı Muğla İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 22.01.2016 tarihinde verilmiştir. Bu ruhsatta yol kotu altında 3 kat, yol kotu altında 2 kat olmak üzere toplamda 5 kat sayısı ve 17,20 metre toplam kat yüksekliğine sahiptir. Halbuki ‘Ortakent Revizyon ve İlave Uygulama İmar planı’nda bina yüksekliğinin maksimum 3,5 metre ( 1 kat ) olacağı, kottan ancak bir kat kazanabileceği, kottan kazanılan kat dahil binanın görünen yüksekliğinin 6,5/7,5 metre olacağı belirtilmektedir. Bu açıdan inşaat ruhsatı imar planına aykırıdır.
           
Ayrıca yapılması planlanan yapı Bodrum Mimari Karakteristiğine uyumlu değildir Yine “Ortakent Revizyon ve İlave Uygulama İmar planı”nda dini tesis alanlarında tip proje uygulanamayacağı, yapılacak projelerin yörenin mimari karakteri ile uyumlu olması gerektiği belirtilmektedir. Mezkur proje ve ruhsatlandırma 1/100.000 ölçekli Aydın Muğla Denizli Çevre Düzeni Planındaki  yapılaşma emsallerine da aykırıdır. Söz konusu Tesise ilişkin inşaat ruhsatı ve ruhsata dayanak teşkil eden ‘Ortakent Revizyon ve İlave Uygulama Nazım ve Uygulama İmar planları’ nın iptali ve yürütmesinin durdurulması için TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından dava açılmış bulunmaktadır. TMMOB Şehir Plancıları Odasına Bodrum’a ve Bodrum Mimari Bütünlüğüne olan duyarlılığı için teşekkür ediyor, Bodrum halkı tarafından tepkiyle karşılanan Dini Külliyenin projelerinin yargıdan döneceğini umut ediyorum.” dedi. Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

BODRUM’A KÜLLİYE TURİZME VE İMARA AYKIRI
tarih Tarih: 07.04.2016, 12:50 okunma Okunma: 865
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales