Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BİTMEYEN TERÖRÜN BİR BAŞKA YÜZÜ! – Perviz Özdündar
BİTMEYEN TERÖRÜN BİR BAŞKA YÜZÜ! – Perviz Özdündar

             AnKARAmızın  acısı, 10 Ekim KARA Cumartesi’nin ardından  bir başka terörü;  yıllardır bitip tükenmeyen sorunumuz  trafik terörünü,  nicedir yazmak istiyordum. Kısmet şimdiymiş!..   
            Herkesin çok iyi bildiği gibi yeni Ankara, artık Eskişehir yolu ve civarı üzerinde inşa edilmeye devam ediliyor. Ediliyor da, acaba her geçen gün eklenen yeni yollara, köprülere rağmen trafiğe yeterince çare olabiliyor mu?
            Yıllardır Ankara’nın en popüler kavşaklarından olan ve nice kazalara neden olan Bilkent kavşağına nedense yetkililer tarafından gerekli ilgi  gösterilmez!  niçin gösterilmediğini hala çözebilmiş değilim çözen varsa lütfen yorumlar bölümünde belirtsin!
            Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) eski başkanlarından  Mehmet Yazar’ın,  24 Mart 1990 günü, Bilkent Üniversitesi’nde okuyan kızı Sema’yı,
(buradan merhumu rahmetle anıyorum) Bilkent kavşağındaki trafik kazasında kaybetmesinin ardından hem siyaseti, hem de iş hayatını noktalayıp, kızının anısına Sema Yazar Gençlik Vakfı’nı kurarak kendisini eğitim ve sağlık konusuna adadığını pek çok kişi bilir.
           
O zaman çok etkilendiğim ve uzun yıllar etkisini üzerinden atamadığım bu kazada, Bilkent kavşağı her zaman dikkatimi çeken bir yer olarak gündemimde kalmıştır. Ne zamanki,  işyerime ulaşmak için bu kavşağı her gün kullanmak zorunda kalmaya başladım, işte o andan itibaren tanıdık, tanımadık bir sürü kazaya da tanıklık ettim.
           
Bilenler zaten hemen anlayacaktır da, bilmeyenler için yolu anlatmak istiyorum; 3 şeritli gelen bu cadde en sağ şeritte, Bilkent köprüsü altından geçer ve köprü biter bitmez sağa dar bir yol kıvrılır. Bu yol, Tevfik Fikret okullarına ve birçok kamu kuruluşlarının giriş güzergahına çıkan yoldur. Neden mi dar dedik, çünkü gidiş geliş karşıdan Mustafa Kemal mahallesinden gelenleri karşılarken sağ şeritte de park eden araçları ağırlamaktadır.
Dolayısıyla Bilkent kavşağından dönenler birinci veya ikinci şeridi kullanmak zorunda kalınca, park eden araçlara çarpmamak için veya Allah korusun, aniden fırlaması muhtemel bir yayayla karşı karşıya gelme riski için kural olarak ve doğal olarak YAVAŞLAMAK VE YAVAŞ GİRİŞ YAPMAK ZORUNDADIR!
           
Üzülerek hep alışılageldiği gibi gaflette bulunan sürücüler, kural gereği zaten yavaş seyreden kavşak dönüşü yapmak zorunda kalan arabalara hızla çarpma riskini çoğu zaman taşırlar! Çünkü bu hızlı araçlar çoğunlukla Diyanet İşleri Başkanlığı’ nın tam karşısındaki durağa yetişmek  ve yolcu kapmak zorunda kalan toplu taşımacılar veya güvenli- defansif sürüşü bilmeyen acelesi olan vatandaşlardır!
           
İşte kendi güzergahımda Çankaya-  Eskişehir yolu - Mustafa Kemal mahallesini gündeme acilen getirmek gereğini şimdi bu aceleci vatandaşlar yüzünden hissettim! Neden mi? çünkü işyerinden iki arkadaşımın ölümden kıl payı Bilkent kavşağında kurtulmasına yeni tanık oldum!Bu arkadaşlarım bugün belki hayatta ama birkaç operasyondan sonra! üstelik sürücü olan arkadaşım, görgü tanıklarına göre, kurala uygun yavaşlamış ancak yukarıda belirttiğim hususlar aynen tekrarlanmıştır. Bu güzergahı kullanmak zorunda kalan sürücüler ve yolcular olarak, hepimiz bu bölüme yaklaşırken  acaba bugün kim kaza yapacak diye bekler halde işimize heyecanla başlıyoruz!
         Bu korku dolu heyecan ne zamana kadar sürecek ?  Tevfik Fikret Okullarının burnunun dibinde gerçekleşen kazalar okul olduğu halde hala kavşak olmaması, hemen dibinde otobüs durağı olduğu halde  Eskişehir yolunun giriş yolunda da ışık olmaması yüzünden her geçen gün artan trafik sabah  akşam izdihama neden olmaktadır. Üstelik çevrede oturan mahalleli metro istasyonu içinde ve dışındaki  yaya geçidi asansör ve yürüyen merdivenlerin çalışmaz halde olduğuna dikkat çekmektedirler! 

            Çözüm önerisi olarak, bu güzergahla ilgili projenin  mutlaka var olduğu duyumunu alıyoruz ama ne zaman uygulanacak ve daha kaç kaza olması gerekiyor?..
Diyanet İşleri Başkanlığı’ nın tam karşısındaki Otobüs durağının biraz daha yukarı kayması önerilebilinir! Bilkent kavşağı köprüsüne yakın radar sistemi veya uyarı levhaları devreye konabilir!
           
Köşe başında uzun yıllar önce kamu kuruluşları yokken, tek başına olan bir  nakliyat  şirketinin taksi durağının karşısındaki duvarının, diğer kamu kurumlarının duvarlarıyla aynı hizada 12 metre geri çekilmesi kanunen zorunlu olduğu,  bu durum şimdilik gerçekleşmediğinden sabah akşam trafik izdihamı  yaşandığı bilinmektedir. AŞTİ’ye  ve Havelsan’a giden yol kavşaklarına trafik ışığı gereklidir. 2014 yılında Nisan ayı içerisinde katıldığım “Güvenli ve Defansif Sürüş Çalıştayı’nda  öğrendiğim; Trafik Mağdurları ailelerinin kurmuş olduğu “Trafik Mağdurları Derneği” yetkilisinin özenle belirttiği bir hususu, yeri gelmişken aktarmak istiyorum.  “Kaza kelimesinin, baştan affedici bir ifade olduğu vurgulanarak, “Trafik Kazası” yerine, “Trafik Çarpışması” ifadesinin yaygınlaştırılmasına dikkat çekilmiştir. Çok uzun yıllardır kurallara uymaya çalışan bir sürücü ve yaya kimliğimle seslenmek istiyorum ki: “eski ehliyeti olanlardan ek bir ücret alınmaksızın biran önce ehliyetler yenilensin, belli aralıklarla psikolojik testlerde dahil yenileme yapılsın.”
           
Bu güzergahı sık kullanan hep bir arada olan kamu kuruluşlarında çalışanlar olarak yukarıdaki önerilere biran önce çözüm getirilemezse,  hepimiz Emniyet Müdürlüğü’nün ek binalarından birinin de bu güzergaha taşınması için tüm kalbimizle duacı olabiliriz!
                                             ODTÜ’lü Yazar Perviz Özdündar

__________________________________ 

TATİLDE NEREYE GİDİLİR NEREDE KALINIR?
www.marmarisbulten.com/Haberler/Nereye_Gidilir_Nerede_Kalinir/

BİTMEYEN TERÖRÜN BİR BAŞKA YÜZÜ! – Perviz Özdündar
tarih Tarih: 31.10.2015, 14:27 okunma Okunma: 1418
Yorumlar
Sevgili Özdündar
Büyük metropollerimizdeki önemli bir sorunu dile getirdiğiniz için size teşekkür ediyorum.
Aynı problemleri hatta fazlasıyla İstanbulda da yaşamaktayız,
Duyarsız yaya ve sürücülerimizden dolayı tüm bireyler olarak sıkıntı çekmekteyiz. Fahri trafik müfettişi olarak bu durumları tespit etmeye çalışıyorum ama inanın kuralsızlıklar o kadar fazka ki bütün işimi gücümü bırakıp bu durumlarım tespit tutanağı ile uğraşmam gerekiyor! Trafik kanunumuzda da belirtilen araç sayısı ile orantılı olarak fahri trafik müfettişlerinin atanmaları ile ilgili çalışmalar hızlanmalıdır çünki mevcutlar son derece yetersiz sayılardadır.
Sevgiler,

Dr. Volkan ARINCI


Tarih: 31.10.2015 - 12:30 | Gönderen: Volkan Arıncı
Tevik Fikret Lisesi'nde de okuyan bir kızım var, okulun defalarca belediyeye bu sorunu aktardığını biliyorum ve bu konu, okulda defalarca gündeme geldi ancak çözümlenemedi.
Belediyenin bu sorumsuzluğunu kınıyorum ve konuyu bir kez daha gündeme getirdiğiniz için teşekkür ediyorum.
Tarih: 31.10.2015 - 14:16 | Gönderen: Gamze Göncü - ANKARA
Pervizcim yazını Altuğ-Gökçe dahil soluksuz okuduk..Tespitlerine tamamıyla katılıyoruz..Çözüm önerilerin ise gerçekleştirilebilir..Uygulanması için ne gerekiyorsa tez zamanda yapılmalıdır derim...
Tarih: 01.11.2015 - 08:31 | Gönderen: Defne Süral
Pervizcim, her daim farklı konuların gündemde oldugu yurdumda can kayıplarının her daim baş mimari yollarımızı gündeme getirdiğin için cok teşekkürler. Ben de babasını bir trafik trajedisiyle kaybetmiş biri olarak bu konunun her zaman ve her yerde öncelikle ele alınması gerektiğine inanıyorum. Duyarlılığın için kutlarım. Sevgiler
Tarih: 03.11.2015 - 10:47 | Gönderen: Güler Özcan
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales