Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BİR AÇILAN BİR KAPANAN KAPILAR
BİR AÇILAN BİR KAPANAN KAPILAR

                Yaşantımızın her anında var olan kapılar…
                İnsanoğlu var oluşundan bugüne, kendini korumak ve yaşam alanını belirlemek için kendi yarattığı  kapılarla sınırlarını belirlemiştir.
                İlk çağlarda hayvan derilerinden ve taşlardan oluşurdu kapılar. Daha sonra geçen zamana uyum sağlayarak, insanlarla birlikte evrildi kapılar. Taştan, ağaçtan, demirden, camdan, teklisi, çiftlisi, kayarlısı dönerlisi… Yenisi eskisi yaşanılmış, unutuldu sanılmış kapılarımız.
                Ardına sakladığımız analarımız, babalarımız, aşklarımız, çocuklarımız, sevinçlerimiz, acılarımız, pişmanlıklarımız,  tüm geçmişimiz ve beklentili geleceğimizdir kapılarımız.
                İnsanın yaşadığı evin gizlisini, saklısını, gizemini, sevincini, üzüntüsünü, gözyaşlarını ve daha henüz  tarifi olmayan birçok gizemini saklayan ser verip sır vermeyen kapılar.
                Bana göre kapılar, yaşanılan evin ruhunu yansıtır. Pervazıyla, ahşabıyla, çeliğiyle,  menteşesiyle, tokmağıyla, eşiğiyle, kapı önü terliği ve kapı önündeki çiçeğiyle, her biri birbirinden özel kapılarımız. Sabah uğurlayan, akşam hoş geldin diyerek, ardına kadar açılan kapılarımız.
                Yüreğimizin bile kapısı vardır,  içtenlikle açarsınız benimsediklerinize. Sonrasında kimilerine de, “Hayat, yediğimiz darbelerden ibarettir.” diyerek,  bir daha açmamak üzere kapatıp, arkasına kocaman sürgüyü taktığımız… Biri birimizi teselli ederken,  “Üzülme!.. Bir kapı kapanırsa, diğer kapı açılır.” dediğimiz.
                Eskilerde her derde deva, komşu kapılarımız vardı. Evde tuz bile bittiğinde çaldığımız   komşu kapıları… Ya şimdi?
                Yakın zamanlara kadar; tüm mahallelerde kapılar açık bırakılırdı. Akla gelmezdi kapı komşusunun merak edip biz yokken içeri geleceği. Kapı kilidi olsa da akla gelmez, unutulur kilitlenmezdi. Korku ölçeği açılamaz kilitler, sistemler hiç yokken; güven vardı, dostluk vardı.  Ard niyet akla gelmezdi.  Şimdilerde ise güven tükendi, kapılar güçlendirildi ve biz yalnızlaştık – yalnızlaştırıldık. Tıpkı yüreklerimiz gibi. Artık her ikisinde de güncel kilitlerimiz var, kapımızın yanında yüreğimize de sürgülediğimiz….
                           Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

BİR AÇILAN BİR KAPANAN KAPILAR
tarih Tarih: 15.08.2016, 03:35 okunma Okunma: 1606
Yorumlar
İnsanoğlu çoğaldı kapılar kapandı çünkü paylaşılan gene aynı nüfus fazla
Tarih: 15.08.2016 - 14:36 | Gönderen: selçuk tankaya
"Bir Açılan,Bir Kapanan Kapılar"! Yazarımızın bu haftaki yazısının başlığı...! Başlık ilginç geldi bana! Acaba Yazarımız bu hafta nasıl ters köşe yapacaktı bizi! Yazıyı Ada vapurundayken nefesimi tutarak okudum.Yazının sonunda karşımda oturan kişiye takıldım, ve maziden gelen bir şarkının tınıları beynimde çalmaya başladı. "🎵Sevmek, korkulu rüya! Yalnızlık büyük acı! Hangi KAPIYI çalsam...! Karşımdaki Buruk Acı!🎵" Sevgili Yazarımız Düşün Dünyasının Kapılarını bu hafta sonuna kadar açmış içeriye davet etmiş bizi sorgusuz sualsiz kilitsiz, ben o Kapıdan içeri her girişimde yenilenmiş olarak çıkıyorum. Tüm okur dostlara sesleniyorum bu Kapıdan içeri girin pişman olmayacaksınız! Ve bu kapının sahibi Sevgili Birsen Dinç'e teşekkür ediyorum, kapısına kilit vurmayarak bizi duygu düşünce bilgeliğiyle kutsadığı için.
Tarih: 16.08.2016 - 10:18 | Gönderen: Nevcihan Dinç
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales