Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BENİM ANAYASAM OLMASI İÇİN TOPLUMSAL UZLAŞMA ŞART
BENİM ANAYASAM OLMASI İÇİN  TOPLUMSAL UZLAŞMA ŞART

            Muğla Barosu TBMM’den geçen Anayasa taslağına tepkili!..
            Muğla Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun: “Toplumsal uzlaşma olmadan yapılan anayasalar kalıcı olmaz!

            Muğla Barosundan verilen bilgiye göre Baro Başkanı Uzun yazılı yaptığı açıklamada; “Anayasa ile toplumlar, nasıl bir ülkede, nasıl bir rejim ve nasıl bir sistem ile yönetilerek yaşamak istediklerini ve bu yaşamda haklarının nelerden oluştuğunu ve bu haklarının nasıl korunduğunu görerek sözleşirler.

            Bireylerin yaşamını doğrudan ilgilendiren hukuk normlarının yer aldığı anayasanın, toplumun her bir kesiminin uzlaşısı ile yapılması, toplumun değişik kesimlerinin görüşlerinin yansıtılması ve özetle herkesin içinde kendisini bulabildiği “Benim Anayasam” diyebildiği bir metin ortaya konulması gerekmektedir.
            Elbette siyasi partiler halkın temsilcileri olarak, seçmenlerinin görüşlerini bu konuda da dile getirecek, görüş ve düşüncelerinin Anayasa’ya yansımasının gayretinde olacaklardır. Ancak sadece siyasi partilerle yetinmek, katılımcı demokrasiler için yeterli değildir. Siyasi partilerin yanında, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, sendikalar, dernekler vb. gibi birçok temsil gücü bulunan organizasyonlarında görüşleri alınmalı ve bu düşüncelerin yine “Benim Anayasam” diyebilecekleri bir metin üzerinde uzlaştırılmalıdır.
            Oysa halen TBMM tarafından kabul edilerek referanduma sunulmaya hazırlanan anayasa taslağı bu süreçlerin hiç birisini yaşamadan, salt bir grubun siyasi düşüncesinin ürünü olarak, uzlaşmacılık yerine dayatmacı bir anlayışla topluma sunulmaktadır.
            Ülkenin içte ve dışta onlarca hayati sorununun bulunduğu ve bu yüzden Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde bulunulduğu bir dönemde, toplumun önündeki onlarca ve hatta yüzlerce yılını etkilemesi mümkün bir temel hukuk normunun, Anayasanın değiştirilmesi çabasını, hem de 2019 yılında yürürlüğe girmesi planlanan bir anayasa değişikliğinin bu günden ve böyle bir ortamda yapılmak istenmesini kabul etmek mümkün değildir.
            Olağanüstü hal (OHAL) gibi uygun olmayan bir dönemde, uzlaşma aramak yerine dayatma şeklinde sunulmakta olan anayasa değişikliği teklifine, içeriğindeki çok sayıda maddenin yarattığı hukuka aykırılıklara ilişkin eleştiri ve açıklama hakkımızı önümüzdeki günlere bırakarak, salt yapılış zamanı ve şekli itibariyle dahi karşı olduğumuzu siz değerli Muğla kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.” dedi. Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

BENİM ANAYASAM OLMASI İÇİN  TOPLUMSAL UZLAŞMA ŞART
tarih Tarih: 27.01.2017, 01:18 okunma Okunma: 819
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales