Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BEN BİLMEM BEYİM BİLİR!
BEN BİLMEM BEYİM BİLİR!

                 5 Aralık 1934 tarihine baktığımızda ülkemizde; içinde sakladığı gizem, biz kadınlar için ne kadar büyük!.. Bu gizem ne kadar büyük olsa da yine bir 5 Aralık, tıpkı biz kadınlar gibi sesiz sedası gelip geçti…  
               
Ne büyük bir etkinlik düzenlendi, ne de  bugünün önemini  anlatan  medya  programları yapıldı.  Bu büyük anlamlı güne karşı da, “Ben bilmem  beyim bilir!..” der gibi  en büyük eylemimizi yaptık susarak, unutarak, unutturarak…
                Kadın; kadınlar günü, kadının gücü, kadının yaşamda ki rolü, önemi, varlığı, değeri derken, daha sayfalarca kadının varlığının geçtiği bir çok kelime bulabilirim.  Yalnız bunları kelimelerde bulabiliriz de gerçek yaşamda bulup, hayata geçirebilir miyiz bilemedim?..
                Yaşamda kadın; hava gibi su gibi ekmek gibidir, kadın olmadan erkek olabilir mi?  Kadın olmadan yuva – aile olabilir mi?  Kadın olmadan ana baba olabilir mi?.. Kadın olmadan aşk, çocuk olabilir mi? 
                Bugünkü gazete manşetleri geldi aklıma!..
                 Kadın olmadan dayak olabilir mi,  Kadın olmadan tecavüz olabilir mi, Kadın olmadan,”Yol ortasında evirip çevirerek döve döve öldürdüler!..” olabilir mi?..
………………….
                Tüm bunlar yapılırken,  sadece onlar  suskun değil!.. Bu suskunluk hep beraber birlikte, bir bütün olarak hepimizin suskunluğu, suçluluğudur ne yazık ki!..
                 Kadının yanında yer almayan babanın, ağabeyin, eşin, dayının, amcanın, çocuğunun,  en çokta biz kadınların suskunluğu suçluluğudur!..
                “Ah nedir bu kadınlardan çektiğiniz!” diyeceğim ama sizler kadar, kadınlarda bu konuda muzdarip!..
              Uzun lafın kısası biz unutsak, tarih unutmuyor;  5 Aralık 1934’te Türk kadınına tanınan haklar, seçme ve seçilebilme haklarının yanında, erkeklerle yan yana omuz omuza aynı ilke ve aynı amaç için birlikte yürüyebilmektir!..
                Çağdaş ve demokratik bir toplum için, gelecek nesillere rehber ve öncü olan biz kadınlar; Ulu Önder Atatürk’ün tüm dünya ülkelerinden önce  5 Aralık 1934’te Türk Kadınları’na verdiği bu haklarımızın  gizemini koruyup, bizden sonra gelecek çocuklarımıza ve onların çocuklarına insani eşitlik haklarının koruyucusu olalım.
 Bir Türk kadını olarak gururla, nice 5 Aralıklar’a.
                                         Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/


BEN BİLMEM BEYİM BİLİR!
tarih Tarih: 06.12.2016, 18:45 okunma Okunma: 1068
Yorumlar
Sevgili Yazarımız bu hafta adeta haykırarak "Kadının adı var" demiş Soluksuz okuduğum yazının sonunda;Kadını keşfetmek, anlamak fikri neden erkekleri ürkütür diye düşündüm.Her konuda "Kadın" hep erkeğin düşüncelerini yoran başlıca mesele olmuştur. Öte yandan Kadının, çağlar boyunca tüm değişimlerin içinden geçerek ama hep sırtına kambur edindiği sıfatlarla hakir görülerek horlanarak binlerce sıfatın içinden geçerek sıfatsızlıklara büründüğünü hissettim.Oysa "Kadın" insanlığın, medeniyetin aynasıdır. Bir toplumun medeniyetinin yüceliği kadına verdiği önem ve değerle ölçülmez mi? Diye sorguladım.Bu bağlamda çağlardır adı olmayan kadının aslında bir adı var diye haykırdığını duydum,O da "İnsanlık"tır. Kadın insandır. Kadın'dan var olan da insanoğludur. İnsan kendine ve insanlığa düşman olabilir mi? Düşüncenin cinsiyeti yoktur .Doğruların da…Sevgili Birsen Tankaya Dinç, bu güzel yazının sonunda Düşündüm,Hissettim,Sorguladım...! Sevgili yazarımızı hayatımıza ilham veren kadın gözüyle bakıyorum. "Kadının adı var" Teşekkürler Birsen Tankaya Dinç
Tarih: 08.12.2016 - 13:44 | Gönderen: Nevcihan Dinç
Gelişmişliğin bir göstergesi de kadını okumuş üretime katkısı oranına kakmak gerek. Gelişmiş ülkelere baktığımızda kadınların toplum içinde saygınlığı çok daha yükseklerde. Ama bizde öyleleri varki bu hakları zaten hiç hak etmiyorlar
Tarih: 08.12.2016 - 13:53 | Gönderen: selçuk tankaya
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales