Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BEN BİLMEM BEYİM BİLİR
BEN BİLMEM BEYİM BİLİR

                     "Yazarımız Birsen Tankaya Dinç'in geçen yıl yazdığı yazısını, yeniden beğeninize sunuyoruz..."
      
          5 Aralık 1934 tarihine baktığımızda ülkemizde; içinde sakladığı gizem, biz kadınlar için ne kadar büyük!.. Bu gizem ne kadar büyük olsa da yine bir 5 Aralık, tıpkı biz kadınlar gibi sesiz sedası gelip geçti…  
                
Ne büyük bir etkinlik düzenlendi, ne de  bugünün önemini  anlatan  medya  programları yapıldı.  Bu büyük anlamlı güne karşı da, “Ben bilmem  beyim bilir!..” der gibi  en büyük eylemimizi yaptık susarak, unutarak, unutturarak…
                Kadın; kadınlar günü, kadının gücü, kadının yaşamda ki rolü, önemi, varlığı, değeri derken, daha sayfalarca kadının varlığının geçtiği bir çok kelime bulabilirim.  Yalnız bunları kelimelerde bulabiliriz de gerçek yaşamda bulup, hayata geçirebilir miyiz bilemedim?..
                Yaşamda kadın; hava gibi su gibi ekmek gibidir, kadın olmadan erkek olabilir mi?  Kadın olmadan yuva – aile olabilir mi?  Kadın olmadan ana baba olabilir mi?.. Kadın olmadan aşk, çocuk olabilir mi?  
                Bugünkü gazete manşetleri geldi aklıma!..
                 Kadın olmadan dayak olabilir mi,  Kadın olmadan tecavüz olabilir mi, Kadın olmadan,”Yol ortasında evirip çevirerek döve döve öldürdüler!..” olabilir mi?..
………………….
                Tüm bunlar yapılırken,  sadece onlar  suskun değil!.. Bu suskunluk hep beraber birlikte, bir bütün olarak hepimizin suskunluğu, suçluluğudur ne yazık ki!..
                 Kadının yanında yer almayan babanın, ağabeyin, eşin, dayının, amcanın, çocuğunun,  en çokta biz kadınların suskunluğu suçluluğudur!..
                “Ah nedir bu kadınlardan çektiğiniz!” diyeceğim ama sizler kadar, kadınlarda bu konuda muzdarip!..
              Uzun lafın kısası biz unutsak, tarih unutmuyor;  5 Aralık 1934’te Türk kadınına tanınan haklar, seçme ve seçilebilme haklarının yanında, erkeklerle yan yana omuz omuza aynı ilke ve aynı amaç için birlikte yürüyebilmektir!..
                Çağdaş ve demokratik bir toplum için, gelecek nesillere rehber ve öncü olan biz kadınlar; Ulu Önder Atatürk’ün tüm dünya ülkelerinden önce  5 Aralık 1934’te Türk Kadınları’na verdiği bu haklarımızın  gizemini koruyup, bizden sonra gelecek çocuklarımıza ve onların çocuklarına insani eşitlik haklarının koruyucusu olalım.
 Bir Türk kadını olarak gururla, nice 5 Aralıklar’a.
                                         Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

BEN BİLMEM BEYİM BİLİR
tarih Tarih: 05.12.2017, 14:56 okunma Okunma: 1464
Yorumlar
Kadınlarımız, yaşam kaynağımız,varlık nedenimiz. Kadınlara düşen en büyük görev: Canavar olan bu erkekleri sizler yetiştiriyorsunuz. Bu canavarlara bebekliğinden itibaren insan nasıl olunur bunu çok iyi anlatmalılar. İyi anlatın ki büyüdükçe canavar l aşmasınlar. Üzgünüm gene işin büyük kısmı size düştü.
Tarih: 09.12.2017 - 11:09 | Gönderen: selçuk tankaya
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales