Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BAZI GÜNLERDEN BİRİSİDİR 10 OCAK
BAZI GÜNLERDEN BİRİSİDİR 10 OCAK

                Bazı görevler vardır,  her anı riskle dolu. Bazı görevler vardır, yollarına  kırmızı halılar serili. Bazı görevler vardır, kapıları siz gelmeden açılmış. Bazı görevler vardır, gidecek yönü yok. Bazı görevler vardır,  her tarafı dikenli tellerle örülü…
                “Ne kadar haber alma özgürlüğümüz var?” diye klişe bir cümle kurmak istemiyordum aslında.  Dünya gündemini takip ederken; bir çoğumuz, bir haberi bir kaç farklı yayın organından  takip edince, özgürlük alanının ne  kadar dar veya ne kadar adil olduğunu görüyordur muhakkak!..
                Gazetecilik
                Bu özverili yolda emek veren,  çalışan, şehit olan, parmaklıklar arkasında  dünyaya sesini duyurmaya çalışan, kalemiyle okurlarına yoldaşlık eden, onların gözü kulağı olan tüm gazetecilik görevlerini yaparak haber verme özgürlüklerini, hukuk devletinin çizgileri doğrultusunda adil, doğrunun ve doğru haberin takipçileri olarak  yollarına devam ederken, arka mutfak dediğimiz yerde,  olaylar nasıl gelişir, hangi sıra ile gider, baskıya nasıl hazırlanır, sunulma aşamasına nasıl geçilir?” Bunlar bizi ilgilendirmez.  Bizim için önemli olan haberdir. Haber bir de son dakika haberi ise sorma gitsin! Doyum olmaz tadına!.
                Haber deyince ilk aklınıza ne gelir?  Haber olan olay, yer, kişiler, haberin niteliği gibi şeyler gelir akla. Hiçbir zaman bunun arka mutfağı gelmez aklımıza!
                Olayları başa doğru geri sardığımızda, haberi yapan gazeteci ile olayların başına döneriz.  Haber olacak konu için orada bulunan gazetecimiz olayın ayrıntıları ve resimleri için dört kol, dört göz, dört kulak çalışır. Haber pozitif bir haber ise gazeteciye boy boy pozlar verilir. Sağdan sola, yukarıdan aşağıya olmadı baştan diyerek konular bir biri ardına anlatılır. Haber negatif bir haber ise  fotoğraf makinesinin flaşının patlamasıyla birlikte kızılca kıyamet kopar olay yerinde!..
                Gazetecileri göstererek bir ses yükselir kalabalığın içinden, “Kim çağırdı bunları, kardeşim çekme çekme!” diye. Sonra koro şeklinde inletir ortalığı sesler. O anda bir kişi fırlar arkasındaki kalabalıkla birlikte “Kardeşim çekme çekme” diyerek. Gazeteci elindeki taksitle aldığı fotoğraf makinesini mi korusun, kendini mi korusun derken yumruğu yemiştir sağ gözünün üzerine…
                Her makam, her görev,  her yapılan iyi iş doğanın ve insanlığın  hayrına yapılıyorsa  kutsaldır. Günlük yaşam telaşı içerisinde olan insanlarımıza doğru haber verip,  gerçeği  yansıtarak halkı bilinçlendirirler. 
                Yaşamın olmazsa olmazı; haberlerin yaşanıldığı yerden bir çok aşamayı geçerek hazırlayarak, emek vererek bizlere sunan tüm çalışan gazetecilerin yaptıkları bu kutsal görevde kalemleri, bakış açıları tarafsızlıkları, doğrunun yanında olması dileği ile 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor. Bu uğurda gecesini gündüzüne katarak kutsal bir vazifeyi icra eden bütün basın emekçilerine ve ailelerine sağlık esenlik ve mutluluklar diliyoruz.
                                           
                                           Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/
 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

BAZI GÜNLERDEN BİRİSİDİR 10 OCAK
tarih Tarih: 10.01.2016, 14:21 okunma Okunma: 1117
Yorumlar
Kalemi dogrudan yana olanlarin da artik cezalandirilmamasi,hayatlarindan calinmamasi,sevdiklerinden koparilmamasi dilegiyle....
Tarih: 10.01.2016 - 14:49 | Gönderen: Müge Akın Öztuncer
ABLAÇİĞIM BAŞARİLARİN DEVAMINI DİLERİM
Tarih: 10.01.2016 - 16:24 | Gönderen: ERGUN ASLAN
İfade özgürlüğü vazgeçilmezdir. Ülkemizde dürüstlük anlayışı içerisinde görevini yapan gazetecilermizii kutluyor um.
Tarih: 11.01.2016 - 16:28 | Gönderen: Aysel Aykın
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales