Marmaris Bülten
GÜLLÜK’TE BİR GÜZEL SEVENLERE ÖZEL… MARMARİS’TE CANLI MÜZİK AKŞAMLARI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
BARIŞ ÇOCUKLARI ÇOBAN ATEŞİNİ MUĞLA’DAN YENİDEN YAKTI
BARIŞ ÇOCUKLARI ÇOBAN ATEŞİNİ MUĞLA’DAN YENİDEN YAKTI

BARIŞ ÇOCUKLARI ÇOBAN ATEŞİNİ MUĞLA’DAN YENİDEN YAKTI
              Yine Yeniden Köy Enstitüleri!..

                Yaşamı boyunca 7’den 77’ye herkesi sevgilisi olan ünlü Sanatçı merhum Barış Manço anısına kurulan “Barış Çocukları Okul Öncesi Eğitim Yuvası”, Türkiye’de bir ilk olarak Ekolojik Tarımla iç içe, Köy Enstitüleri anlayışıyla eğitim verecek.

                Muğla’nın Ula ilçesi Kızılyaka Köyü Mahallesinde; Barış Manço’nun çocukları Doğukan - Batıkan Manço, anneleri Lale Manço Ahıskalı ve Serdar Ahıskalı'nın kuruculuğunu yaptığı Barış Çocukları Okul Öncesi Eğitim Yuvası;  CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, Muğla Vali Yardımcısı  Mehmet Suphi Olcay, Ula Milli Eğitim Müdürü Değer Topuz, Ula Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kemal Özçelik  ve Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nesibe Müsevitoğlu’nun da konuk olduğu yaklaşık 200 davetlinin katıldığı bir kokteylle açıldı.

                 Dün gerçekleşen açılışta söz alan CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay; Cumhuriyetimizin kuruluşundan sonra devletimizin temel taşları olan Köy Enstitülerinin planlı bir şekilde kapatıldığına dikkat çekerek; “Kırsal kesimde, köylerimizde köy enstitülerininin kapatılmasından sonra milli eğitimimizin geldiği bugünkü içler acısı hali, herkesçe malum. Dünden bugüne herkesin gönlünde yaşamaya devam eden Sevgili Barış Manço’nun anısına, böyle bir girişimde bulunmak,  ülkemiz için Çoban Ateşinin yeniden yakılması demek. Bu ateş Muğla’da, Kızılyaka’da yakıldı ama inanıyorum ki büyüyerek tüm ülkemizi saracak. Geleceğimiz bu ateşle pişecek ve Atatürkçü çocuklarımızla yeniden şekillenecek.” dedi.

                Uzun yıllardır yaşadıkları Akyaka'da, çocukların eğitimi ile ilgili hayallerini hayata geçirdikleri için gurur duyduklarını dile getiren Lale Manço Ahıskalı ve Serdar Ahıskalı çifti de konuklara teşekkür ettikleri konuşmalarında; “ Ekolojik yaşamın ön plana aldığımız "Barış Çocukları" projemizle  2,5 - 5,5 yaş aralığındaki miniklerimiz  burada aileleri, anne babaları ile birlikte  bir zamanlar Köy Enstitüleri’nde temsil edilen  değerler ve Barış Manço öğretileri ile harmanlanarak, eğitim alacaklar.

          Miniklerimiz her gün ekolojik tarımın inceliklerini öğrenirken,aynı şekilde beslenecekler, atölyelerimizde anneleriyle birlikte el işi ev işi yapacaklar.  Barış Çocuklarımız burada yine aileleri ile birlikte  domates, biber, patlıcan toplayıp, şarkılarını söyleyecekler. “ dediler. Ata SEVGİ AjansCANKA

____________________________________________
MARMARİS'TE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haber/marmaris_te_ne_nerede_nereye/

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

BARIŞ ÇOCUKLARI ÇOBAN ATEŞİNİ MUĞLA’DAN YENİDEN YAKTI
tarih Tarih: 07.09.2019, 14:04 okunma Okunma: 438
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales