Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
AYLARDAN MART BAHAR ALLERJİSİNE DİKKAT
AYLARDAN MART BAHAR ALLERJİSİNE DİKKAT

                 Baharla birlikte polenler artar. Bu aylarda çimen, ot, çiçek ve ağaçların çiçek açmaları ile birlikte polenler atmosfere yayılırlar sonunda ağız, burun, göz ve ciğerlerimize kadar ulaşırlar. Özellikle rüzgârlı havalardan sonra polenler havaya daha çok dağıldığı için şikâyetler artar.
                Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan  imzasıyla Muğla Valiliği’nce yapılan açıklamada, havanın ısınmaya başlamasıyla birlikte, bahar alerjisi şikayetlerinin arttığına dikkat çekildi.
                Açıklamada;  “ Kış mevsiminin ardından baharın gelmesiyle birlikte hava ısınmaya, doğa canlanmaya başlıyor. Bazı insanlar mevsim değişikliğinin farkına varmazken, bazılarında baharla birlikte hapşırık, burun ve  göz akıntıları v.s. yani bahar alerjisi şikâyetleri başlıyor.
                 En tipik bahar alerjisi alerjik rinit şeklinde görülür. Alerjik rinit (saman nezlesi); alerjenlerin hava yolu ile burnun iç kısmını döşeyen ve mukoza adı verilen dokuya yapışıp iltihapsız yangıya (inflamasyon) neden olur. Alerjik rinit çoğunlukla ömür boyu devam eden, fakat ileri yaşlarda şiddeti azalabilen bir hastalıktır. Belirli mevsimlerde (en çok polenlerin uçuştuğu bahar aylarında) ortaya çıkan tipine mevsimsel alerjik rinit adı verilir.  Polenler dışında ev tozu, hayvan tüyleri, küf mantarları (“mold” lar), kimyasal maddeler, klor, deterjanlar ve hava kirliliği alerji yapabilir. Alerjik rinitin tüm bir yıl boyunca süren tipi vardır ve perenial rinit olarak adlandırılır. Alerjik rinit ağır bir hastalık olmamasına rağmen kişiyi son derece rahatsız edebilir; uykuyu, yemek yeme ve yaşam şeklini olumsuz etkiler; okul ve işgücü kaybına yol açabilir.
BAHAR NEZLESİ NASIL ANLAŞILIR?
                Belirtileri; Hapşırma nöbetleri, Burun tıkanıklığı, Burunda sürekli akıntı, Gözlerde kaşıntı, sulanma (konjonktivit), Burunda, dudakta, damakta ve boğazda kaşıntı,  Öksürük, Baş ağrısı, Göz altlarında morluk.
                       Burun akıntısı, hapşırma ve öksürük gibi bulgularla seyreden soğuk algınlığı ve alerji çok karıştırılır. Bu iki hastalığı ayırt etmenin tek yolu bekleyip görmektir. Soğuk algınlığı genellikle kısa sürede geçer, alerjik bulgular ise aylarca devam eder.
ALERJİK RİNİTİN TANI VE TEDAVİSİ

                 Alerji düşünülen durumlarda saymış olduğumuz klinik bulguların yanında tanıyı kesinleştirmek için bazı testlerin yapılması gerekmektedir.
                Bu testler 4 gruba ayrılır: 1. Serolojik (kan) tetkik  2. Deri testleri 3. Burun sekresyonunun kimyasal analizi. 4.Burun içine allerjen maddelerle yapılan uyarı testi.
                Alerjik rinit tedavisinde temel yöntem tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi alerjenden korunmaktır. Alerji tanısı doğrulandıktan sonra uygun tedavi başlatılmalıdır.
                 Tedavi 3 ayrı başlık altında toplanabilir: Alerjen uyaranlarla temasın kesilmesi, İlaç tedavisi ,Aşı tedavisi (Hiposensibilizasyon)
ALERJİK RİNİTİ OLAN HASTALARIN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER NELERDİR?
                Sigara içmeyin ve yanınızda içirmeyin. Tozlu ve polenli ortamlarda bulunmayın, eğer bulunmak zorundaysanız mutlaka maske kullanın. Polen yoğunluğu en çok sabah erken saatlerde ve akşam saatlerinde olmaktadır. Bu saatlerde dışarı çıkmamaya çalışın. Polenlerin uçuştuğu mevsimlerde kapı ve pencerelerinizi kapalı tutun. Rüzgârlı havalarda evde kalmaya çalışın. Burnun dış kısmına ve göz çevresine çok ince bir tabaka şeklinde vazelin sürün,  polenler vazeline yapışmakta ve böylece girişleri engellenmektedir. Özellikle kaloriferli evlerde kuru ev havası alerjik rinitin kötüleşmesine neden olabileceğinden, evde hava nemlendiricisi kullanın. Klimalarda kullanılan filtreleri her ay değiştirin, alerjenleri tutan özel filtreler alın. Hava değişimini içeride bulunan havayı kullanarak temizleyen, dışarıdaki havayı kullanmayan özel klimaları tercih edin. Evinizde tüylü hayvan ve bitki beslemekten kaçının. Beden temizliğinize dikkat edin, düzenli olarak el ve yüzünüzü yıkarsanız vücudunuza girmek üzere olan polenleri engellersiniz. Yatmadan önce duş almak, saçları yıkamak yararlı olur. Polen mevsiminde giysilerinizi açık havada kurutmayın. Şapka ve ceketlerinizi daha sık yıkayın. Tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu ve sentetik olanları tercih edin. Toz barındırabilecek tarzda kilim, halı gibi ev eşyalarını kullanmamaya özen gösterin. Polen mevsiminde arabada giderken pencereleri kapalı tutun.” Denildi. AjansSevgi Marmaris

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

AYLARDAN MART BAHAR ALLERJİSİNE DİKKAT
tarih Tarih: 02.03.2016, 00:53 okunma Okunma: 987
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales