Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ATATÜRK MARMARİS’E TATİLE GELMEDİ!..
ATATÜRK MARMARİS’E TATİLE GELMEDİ!..

                Bugün 23 Şubat 2017. Bugün Marmaris ve Marmarisliler için çok özel ve anlamlı bir gün.
                Atatürk’ün Marmaris’e gelişi;  Emekli asker Turizm Rehberi Yazar Erol Uysal’ın Atatürkçü Düşünce Derneği Marmaris Şubesi işbirliğiyle yaptığı çalışmalar sonucu ilki 2010 yılında olmak üzere, kutlanmaya devam ediliyor.
                Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ulu önder Atatürk’ün Marmaris’e gelişinin 82. Yıldönümü kutlandı.
 Atatürk Meydanında yapılan, Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ali Çekiç, Belediye Başkanı Ali Acar, Marmaris Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Demirel ve siyasi parti temsilcilerinin de katıldığı kutlama töreninde konuşan Marmaris’in ilk turizm rehberlerinden,  emekli asker ve Yazar Erol Uysal; ”Bugün Marmaris ve Marmarisliler için çok özel ve anlamlı bir gün.
                 Cumhuriyetimizin kurucusu, Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün biz Marmarislileri onurlandırdığı günün 82. yılındayız. Ulu Önder Atatürk Akdeniz ve Ege Kıyılarına ilk ziyaretini ‘Gülcemal’ adlı gemiyle yapmıştır. Mersin, Alanya ve Fethiye istikametinden 30 Ocak 1933 tarihinde Marmaris’e gelen Atamız, burada geceleyerek sabah erkenden limandan İzmir’e gitmek üzere ayrılmışlardır. Atamız Marmaris’e ikinci ziyaretini birincinden takriben iki yıl sonra 23 Şubat 1935 günü ‘Ege’ adlı vapurla yapmış ve bu defa limanımızda iki gün kalmıştır. Atamızı gemide ziyaret eden heyet arasında Marmaris Kaymakamı Ali Rıza Göztepen, Marmaris Kuva-i Milliye ve Belediye Bşk.Hamdi Yüzak, CHP İlçe Bşk. İsmet Kamil Öner ve Halil Rıza Güven bulunmaktaydı. Ayrıca Marmaris Atatürk İlkokulunu temsilen öğretmen ve öğrencileri Atamızı gemide ziyaret etmişler, Atamız heyete gemide yemek ve öğrencilere hediyeler vermiştir.  Bu gezi sırasında Atamızla birlikte gemide kız kardeşi Makbule Atadan, manevi kızı Nebile Hanım, Prof. Afet İnan, Fahrettin Altay, Nuri Conker, Başyaver Cevat Abbas Gürel, Muhafız Komutanı İsmail Hakkı Tekçe, Yaver Celal Tolgay, Naşit Mengü ve Şükrü Özer bulunmaktaydı. Atamız Akdeniz sahillerindeki bu gezisinin başlangıcında Mersin Limanından ‘Zafer’ Destroyerine binerek Antalya’ya kadar gelmiş, buradan ‘Ege’ adlı vapura binerek Fethiye ve Marmaris limanlarını ziyaret ederek İzmir’e ulaşmıştır.
                Ancak Atatürk’ün 1930’lu yıllarda Akdeniz ve Ege’de denizden yaptığı bu gezilerinin başka bir amacı da olduğunu yadsıyamayız. Bilindiği üzere, 1930’lu yılların ortasında Akdeniz’de yeni bir güç olarak yükselmekte olan İtalya, Mussolini’nin liderliğinde emperyalist bir politika gütmekteydi. Akdeniz Mussoli’nin gözünde ‘Mare Nostrum’ yani ‘Bizim Deniz’ olarak kabul edilmekte, yeni emperyalist politikaya göre de eski Roma İmparatorluğunun bir tek çivisinin bile bulunduğu topraklar ve denizler üzerinde kendisini Roma’nın doğal mirasçısı olarak görmekteydi. O zaman ‘Küçük Asya’ da denilmekte olan Anadolu’ya ortaklarıyla yeniden ayak basmayı düşlüyordu. Bilindiği üzere Kahraman Türk Ordusu Çanakkale’de elde edilen zafer ve yazılan kahramanlık destanlarını Kurtuluş Savaşına da taşıyınca İnönüler, Sakarya ve Dumlupınarlar yaratıldı ve “Zafer zafer benimdir diyebilenin.” oldu.
                 Marmaris’i 11 Mayıs 1919 tarihinde işgal eden İtalyan askerleri Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasından hemen sonra 25 Mayıs 1921’de takriben iki yıl kaldığı Marmaris’ten Kale Burcuna Türk Bayrağı çekip selamlayarak bir daha geri dönmemek üzere çekilip gitmişlerdir.  İşte ana amacı olası bir düşmana gözdağı vermek olan Mustafa Kemal bu gezileri bir manevra, harp oyunu ve tatbiki çalışma yapmak için denizden düzenlemiştir. Değilse Atatürk’ün kışın tam ortasında yazın olduğu gibi tatile çıkmış olacağı düşünülemez.
                Özetle, Atatürk’ün Akdeniz ve Ege’de denizden yaptığı ziyaretler ülkemizin ve kıyılarımızın güvenliği, egemenliği içindir.” dedi. Ata SEVGİ AjansSevgi Marmaris

_____________________________________ 
"EVET Mİ HAYIR MI?"OY KULLANMAK İÇİN tıklayın!
www.marmarisbulten.com/Anket/anket_anayasa_referandumu_2017/  

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

ATATÜRK MARMARİS’E TATİLE GELMEDİ!..
tarih Tarih: 24.02.2017, 00:43 okunma Okunma: 1524
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales