Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
KILIÇDAROĞLU: “MEDYA GÜCÜ ÖVMEZ, DENETLER”
KILIÇDAROĞLU: “MEDYA GÜCÜ ÖVMEZ, DENETLER”

                     Marmaris’te düzenlenen ‘Anadolu Medya Buluşması’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, gazetecilerin haber yapamaz hale geldiğini belirterek, “Basının hakları açıkça ihlal ediliyor, anayasanın kuralları uygulanmıyor. Basın güç kaybediyor, medyanın güç kaybetmesi demokrasinin güç kaybetmesidir” dedi.
            Marmaris’te düzenlenen ‘Anadolu Medya Buluşması’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, gazete patronlarının gazetecilik dışında başka faaliyetle uğraşmaması gerektiğini belirterek, “Bütün işleri gazetecilik olmalı. Sadece gazetecilik yapmadığı zaman siyasal iktidarın basısı altında kalıyor ve sonra kayboluyor” dedi.
            Marmaris’te gerçekleştirilen ve Anadolu’nun çeşitli illerinden 200’ü aşkın gazeteciyi bir araya getiren ‘Anadolu Medya Buluşması’nın ikinci günü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. Yerel medyanın sorunlarının tartışıldığı toplantıya, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, CHP İzmir Milletvekilleri ve parti temsilcileri katıldı.

“DEMOKRASİ YOKSA...”
            CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, medyanın halkın temsilcisi olduğunu söyleyerek başladığı konuşmasına, “Eğer bir ülkede demokrasi varsa gazetecilik vardır. Eğer bir ülkede demokrasi yoksa hayatın her alanında sorun vardır. Dolayısıyla gazetecilikte de sorun vardır. Medya halkın bir anlamda temsilcisidir. Güçler ayrılığı ilkesi demokrasinin olmazsa olmazıysa şu an içinde bulunduğu durumu hepimiz biliyoruz” dedi. Gazetecilerin kendisine oto sansür uyguladıkları bir süreci yaşıyoruz. Asıl temel sorunlarımızdan birisi budur. 15 Temmuz darbe girişimi oldu, hepimiz karşı olduk. Darbeciler yargılansın mı tabi yargılansın ama nasıl hukukun üstünlüğü temel ilkesine göre yargılansınlar. 33 ere, anayasal düzeni zorla teşebbüs ve 6 kişiyi kasten öldürmekten 7 kez müebbet hapis cezası verildi. Erkek gazetecilerimiz bilirler. Komutan emir verir asker uygulamak zorundadır. Uygulamazsanız ceza alırlar. Bunlara 7 yıl ceza veriyorlar, bunlar komutan değil er. Sonra bana diyeceksiniz ki ülkede adalet var, hayır yok. Devlet kirleniyor” diye konuştu.
“İKİ ACIYI DA YAŞIYORUZ”
Bülent Ecevit’in gazetecilik yıllarından örnekler veren Kılıçdaroğlu, “O da gazeteciydi onun da kalemiyle para kazandığı dönemler oldu. Silahlı saldırılara uğradı, acılar çekti. 60 yıl önce şunu söyledi. ‘Hürriyetsizlik acı ama haksızlık ondan da acı’. Biz bugün hürriyetsizliği de haksızlığı da beraber yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.
“İSTİFA ETMESİ LAZIM”
Şu anda ülkede fiilen paralel yapılanma olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “O zaman söylesinler gazeteciler hangi yapılanmasına uyacak? Sayın Binali Yıldırım soru üzerine bedelli askerliğe soğuk bakmadığını söyledi ama aynı partinin sözcüsü o “Binali Yıldırım’ın kişisel düşüncesidir” dedi. Böyle bir komediyi demokrasisi gelişmiş bir ülkede bulamazsınız. Başbakan’ın istifa etmesi lazım, benim sözüm partimin sözcüsüne bile geçiyor demesi lazım. İstifa etmesi lazım, ama etmiyor” dedi.
“MEDYA GÜCÜ ÖVMEZ, DENETLER”
Medyanın, yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü güç olmasını istediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Anayasada medya ile ilgili çok güzel hükümler var, basın özgürdür deniyor. Devlet basın ve haber alma hürriyetini sağlayacak tedbirleri alır diyor. Devlet dediğiniz kurum bu görevleri yerine getiriyor mu? Önünüzdeki engelleri ortadan kaldırıyor mu? Asıl sorun bu. Anayasa açıkça ihlal ediliyor, anayasanın kuralları uygulanmıyor. Siz de güç kaybediyorsunuz, medyanın güç kaybetmesi demokrasinin güç kaybetmesidir, halkın sorunlarının siyasal düzene aktarılmaması demektir. Bu sorunların aşılması gerekmektedir. Medya halk adına gücü denetler, gücü övmez. Bunu en iyi siz tanımlarsınız” şeklinde konuştu.

“HABER YAPILAMIYOR”
Gazetecilerin şimdilerde haber yapamadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Olay görülüyor tanı konuluyor ama haber yapılamıyor. Bu ülkenin Genelkurmay Başkanı ve Saray Sözcüsü, Abdullah Gül’e gittiler. Biz bu olayı check ettik doğru, ama hiçbir gazete yazamıyor. Bir internet sitesi bunu koydu bir süre sonra haberi geri çekti ve sonra görevine son verildi. Bir sarayın sözcüsü kimsenin haberi olmadan Abdullah Gül’le konuşmaya gidiyorsa dünyanın her yerinde bu haberdir. Bu haber doğru mu doğru, yapılması gerekiyor mu gerekiyor. Halkın haber alması gerekiyor mu gerekiyor. Bedeli kim ödüyor gazeteci ödüyor. Bu bedeli gazetecinin unutmaması gerekiyor. Bu bir demokrasi ayıbıdır. Şu ana kadar yapılmış hiçbir açıklama da yok bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
“MEDYAYA BASKI VAR”
20 Temmuz darbesi dediği için kendisine çok kızdıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bu ifadeye inanarak dillendirdiğimi bilmenizi isterim. 15 Temmuz darbesini en şiddetli eleştirenlerden birisiyim. O gün milletvekillerini arayıp ilk olarak meclise gönderen birisiyim. Vekilleri ilk gönderen biziz. Darbenin püskürtüldüğünü de biliyorum, peki 20 Temmuz darbesine ne ihtiyacımız vardı? 20 Temmuz darbesinden sonra 800 gazetecinin pasaportuna el konuldu 800 gazetecinin sarı basın kartı iptal edildi. 183 gazete kapatıldı. 3 bini aşkın gazeteci işsiz kaldı. 150 gazeteci cezaevinde. Buna adalet denmez. Buna demokrasi denmez. Sokaktaki vatandaş olarak gözlemliyorum medya üzerinde olağanüstü baskılar var. Eğer iktidarı övüyorsanız 24 saat boyunca sorun yok ama eleştiriyorsanız mutlaka bir bedeli vardır” dedi.
“EKONOMİ TEFECİLERE TESLİM”
Eğitim sisteminin 16 yılda 14 kez değiştiğini ve kendi çocuklarını kobay olarak kullanan tek devlet olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Düşmanı çok, dostu olmayan bir ülke haline geldik. Gerginlik üreten bir iktidar var. Türkiye ekonomisi şu an tefecilere teslim edilmiş vaziyette. Türiye ekonomisi ve bu ekonomiyi yöneten hükümet ekonomiyi tefeciye teslim etmiş durumda. Faizleri düşüreceğiz dediler tam tersi faiz yükseldi. Düşünmemiz lazım önümüzde seçimler var. Sandığa giderken gazetecilere de istirhamım hangi görüsü desteklerseniz destekleyin birinci sınıf demokrasimiz olmalı bu ülke 3. sınıf demokrasiye layık değil. Bu sorunu aşmalıyız” diye konuştu.
“NİYE ERKEN SEÇİM?”
Erken seçim konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, “Bir iktidar partisi düşünün. Parlamentoda çoğunluğu var, yargıda egemen, bütün bürokrasiye egemen, verdiği bir talimat dakikalar içinde yerine getiriliyor. Medya üzerinde egemen, parlamentodaki egemenliğin yanında KHK yetkisi var. TBMM onayı beklemeden istediği yasayı yapabiliyor. Soru şu; tüm bu yetkilere sahip parti neden erken seçim istiyor? Çünkü yönetemiyor, yönetemiyorlar. İster katılın ister katılmayın bunu masaya yatırmamız lazım” ifadelerini kullandı.
MEDYANIN KURTULUŞU
CHP’nin iktidara gelmesi halinde medya özgürlüğü ile ilgili planlarını sıralayan Kılıçdaroğlu, “Biz medya konusunda neler düşünüyoruz? Birincisi şu, gazeteci patron gazetecilik dışında başka faaliyetle uğraşmamalı, bütün işi gazetecilik olmalı. Sadece gazetecilik yapmadığı zaman siyasal iktidarın basısı altında kalıyor ve sonra kayboluyor. İkincisi dağıtım konusu var. Gazetelerin dağıtımı, tüm medya organlarının ortak olduğu bir kurum tarafından yapılmalı. Gazetecilikte sendikalaşma zorunlu olmalı. Neden zorunlu olmalı? Gazeteci patronuna karşı da özgür olmalı, haberinin arkasında durabilmeli. Gazeteci sendikalı olmalı haberini özgürce yapmalı. Yeri geldiğinde sendika patrona sen bu gazeteciyi atamazsın bu haber güzeldir diyebilmeli. Dördüncüsü gazeteciliğin evrensel değerleri var. Bizim medya dünyamızın da bu etik değerlerle uyumlu hale getirilmesi lazım. RTÜK’ün yeniden yapılanması lazım. Hem Basın İlan Kurumu’nda hem RTÜK’te basın temsilcileri yer almalı. Basın İlan Kurumu’ndaki rakamlar da sağlıklı bir endeks üzerine oturtulmalı, enflasyon ölçüsünde artırılmalı. Biz bunları yapabilirsek medya gerçek anlamda özgür bir medya olur” dedi.
“SORUNLAR KİTAP OLACAK”
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel yaptığı konuşmada, Marmaris Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştayda, gazetecilerin fikirlerini özgürce paylaştığını belirterek, “Gazeteci arkadaşlarımızın bize ilettiği sorunlar kayıt altına alındı ve bunlar kitap haline gelecek. O kitabın ışığında umuyorum ki bu sorunlar çözülecek. Biz, bizim gibi düşünmeyenlerin de siyasi partisiyiz. Bizim gibi düşünmeyenlerin ceza aldığı bir ülke olmasını istemiyoruz. Böyle güzel bir ülkede özgürlükleri ortadan kaldıran bir partiyi Türkiye hiç hak etmiyor” şeklinde konuştu.
MEDYA ÖZGÜRLÜĞÜ
CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ise, gazetecilerin bugün daha çok seslerini cezaevinden duyurmak zorunda olduğunu belirterek, “Görüldüğü gibi bu durum gazeteci arkadaşları yıldırmamış durumda. Enis Berberoğlu’na selam olsun diyoruz. Mesleğimizin sorunları çok büyük. Ben belediyemize Belediye Başkanımıza katkı sundukları ve bu çalışmayı gerçekleştirdiği için teşekkür ediyorum. CHP medya özgürlüğünün partisidir. Adalet arayışımız Türkiye’yi özgürleştirene kadar devam edecektir” ifadelerini kullandı.
MARKA KENT VURGUSU
Organizasyonun ev sahipliğini yapan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar yaptığı konuşmada, görev yaptığı 14 yıl boyunca Marmaris’i marka kent haline getirmeyi başardıklarını söyledi. Göreve geldiklerinde amaçlarının, hak ettiği yerde olmayan Marmaris’in çıtasını yükseltip, hak ettiği yere getirebilmek olduğunu söyleyen Acar, “Marmaris’in turizm kenti olarak tanıtımda lokomotif görevi görerek, yurt dışında yapınla workshoplarda ve toplantılarda Marmaris adına ciddi bütçeler harcıyoruz. Bugün imar planında imar yapılanma hakkı olan belediyeye ait bir alanı yeşil alana dönüştüren kentin merkezindeki o AVM’yi yıkarak, 19 Mayıs Gençlik Parkı adı altında Marmarislilere kazandırmanın gururunu yaşıyoruz” dedi. YENİGÜN Gazetesi

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

KILIÇDAROĞLU: “MEDYA GÜCÜ ÖVMEZ, DENETLER”
tarih Tarih: 30.04.2018, 16:40 okunma Okunma: 922
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales