Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
AKP TÜRK TOPLUMUNUN SAĞLIĞINI BOZDU
AKP TÜRK TOPLUMUNUN SAĞLIĞINI BOZDU

                CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Sağlık Bakanlığı bütçe görüşmesinde sağlıkla ilgili sorunları gündeme getirdi. Vatandaşın, sağlık çalışanlarının yaşadıkları sıkıntıları, üniversite hastanelerinin borçları gibi birçok konuyu gündeme getiren Demir, Muğla’nın sağlıkla ilgili sorunlarını da Sağlık Bakanına sordu.
                Milletvekili Demir tarafından yazılı verilen bilgiye göre Demir konuşmasında, “Ben, bıçak parası dedim, ikiye ayırdım, resmi bıçak parası, bir de keskin bıçak parası var. Resmî bıçak parası olarak 14,5 milyar lira harcanmış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları özel hastanelerde; 14,5 milyar lira - eski parayla katrilyon lira - büyük bir para takdir edersiniz. Bir de keskin bıçak parası var. Hani bu kadar dönüşümü, sağlıkta dönüşümü bunun için getirdiler ya, bunu en çok kullanmışlardı. Şimdi, ya odalarda oluyor ya da merdiven altlarında oluyor ve bu olmadan da hakikaten birçok yerde ameliyat yapılmıyor. Ben üzülüyorum tabii ki, bu noktaya sağlık çalışanlarının getirilmiş olması çok yazık. Demek ki bir yerlerde aksaklıklar var.
                Vatandaşlarımıza devletin ulaşamaması hepimizin ayıbı, başta siz olmak üzere. Tabii, size karşı bir saygım var, sevgim var, meslektaşız ama söylemleriniz, zaman zaman sanki bir Sağlık Bakanı değil bir Savaş Bakanının söylemleri gibi insanları acıtıyor, bizleri acıtıyor. Burada, maalesef, bunu söylemek durumundayım. Sağlıktan sorumlu bir bakanın bu söylemlerinde çok daha dikkatli olması lazım, çatışmaların tarafı olmaması gerektiği düşüncesindeyim, olsa bile bunu en azından daha üsluplu bir şekilde söylemesi gerekir.
                Özellikle Güneydoğu Anadolu’daki bizim de gidip tespit ettiğimiz ve raporlaştırdığımız duruma göre, sağlık çalışanları devletin ayrımcı davrandığı düşüncesinde. Devletin farklı bir örgütlenmeyle 112 oluşturduğunu, bu 112’de de doktorların ve hemşirelerin, sağlık çalışanlarının maaşlı olarak çalıştırıldığı ve birçok yere de bunların gönderildiği söyleniyor ve oradaki sağlık çalışanları da buna çok üzülüyorlar. Gerçekten, böyle bir şey var mı? Ayrı bir 112 ekibi kurdunuz mu? Oradaki çatışmalarda müdahale eden ve sadece özellikle güvenlik güçlerine hizmet edip, halka hizmet etmeyen bu 112 grupları var mı?
                Sayın Bakan, özellikle konuşmanız sırasın da sağlık hizmetlerinde şehit olanları rahmetle andınız, onlara minnet duygularınızı ilettiniz, biz de aynı şekilde teşekkür ediyoruz, ancak şöyle bir söz kullandınız, dediniz ki: “Silahların gölgesinde bu hizmeti nasıl verelim?” Ama ben hiçbir bakandan da bu vahim durumun yaratılmasını ve vahim durumdan bugüne gelinişi, çözüm sürecinden bu noktaya nasıl geldiğimizi, maalesef hiç duymadım Yani sizden de bu konuda şey bekleriz. Bakın, bir yolda gidiyorsunuz, kocaman bir kaya önünüzü kesmiş, bir de yanında küçük çakıl taşları var, kayadan söz etmiyorsunuz Sayın Bakan, küçük çakıl taşlarından söz ediyorsunuz. Orada, gerçekten devletin ulaşamadığı, hiçbir şekilde taraf olmayan, devletine, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı vatandaşlar acı çekiyor. Gittik, gördük. Diyarbakır’da sabahleyin çocuğuna kahvaltı hazırlayan bir öğretmen gelen bir kör kurşunla bir gözünü kaybediyor. Daha bunun niceleri var. Dolayısıyla, bu ortamı yaratan, bu vahim süreci, gerçekten bunların sorumlularının da sorgulanması gerekir.
                Sayın Bakan, hayat kurtarıyor. Biraz önce bir hasta aradı, ta Marmaris’ten Muğla’ya gelmiş, Muğla’dan Aydın’a gidiyor, Aydın’dan İzmir’e gidecek. Bu vatandaş hepatit C ilacını kullanamıyor, transplantasyon noktasına gelmiş. Bu ilacı verseniz devlet daha az masraf yapacak, transplantasyon sorunu yaşamayacak. Neden bu kadar uzatıldı? Bilim Komitesinin bu konudaki sıkıntısı neler? Bunu öğrenmek istiyoruz gerçekten.  
                Yapılan çalışmaları saygıyla karşılıyorum. Ancak okullarda sağlık dersi yok. Beden eğitimi dersleri boş geçiyor. Çocuklarımıza spor yapma kültürünü verecek hiçbir altyapı yok. Bu çelişkili bir durum.

                Üniversite hastanelerinin borçları 1,4 milyar. Neden desteklemiyorsunuz? Neden onların sorunlarını çözmüyorsunuz? Yani, bunların rektörlerini siz atamadınız mı, başhekimlerini siz atamadınız mı? Beceriksiz mi buluyorsunuz? Bir devlet piyasaya karşı borçlu olur mu? Niye çözmüyorsunuz, neden çözülmüyor? Bakın, Türkiye'nin asıl sağlık sorunlarının büyük bir kesiminin ağırlığını götüren üniversitelerin hepsi borç içinde, personel eksikliği var. Yanık üniteleri, yoğun bakım üniteleri açılmayan üniversiteler var Sayın Bakan ve biz de telefonlarda onlara yer bulmak için perişan oluyoruz. Bir üniversitenin 180 tane hemşiresi olmadığı için yanık ünitesi ve yoğun bakım ünitesi açılmamış, hizmet veremiyor. Üniversitelere üvey evlat gibi davranmayın Sayın Bakan. Efendim, onlar yönetemiyor. Böyle bir şey yok. Rektörü siz atamıyor musunuz? Başhekimleri siz atamıyor musunuz? Siz atıyorsunuz. Dolayısıyla, suçlayarak bir yere varılamaz.
                CHP
Sağlık Komisyonu olarak üniversiteleri dolaşıyoruz, rektörleri dolaşıyoruz, başhekimleri görüyoruz. Yani bir söz söylemeye çekiniyorlar, ama acı içindeler. Personel açığı var, ellerinde yoğun bakım üniteleri var, yanık üniteleri var, sadece doktorla yürümüyor ki bu iş. Bir de robotik cihazlar aldık pek çok, kaç tane olduğunu öğrenmek istiyorum. Kaç tane robotik cerrahi cihazımız var Türkiye'de? Ama inanır mısınız borcunu ödeyemediği için, ihaleye girmedikleri için birçoğu boş, çalışamıyor, ameliyat yapamıyor. Neden? Çünkü borcu var, borcunu ödemediği için de ihaleye girilmiyor. Yazık değil mi, bu, ülkenin parasıyla alınmış bir şey, bizim hakkımız var mı, sizin hakkınız var mı bunları çalıştırmamak için? Dolayısıyla, sadece “Cihaz aldım.”, “Uçak aldım.”, “Helikopter aldım.” demekle olmuyor.
                AKP Hükümeti geldiğinde 3,1 olan doktora başvurma oranı bugün 8,3’e çıktı. Performans sistemi yüzünden. Ambulans sayısı 14,5 milyonu buldu. Sağlıkta kalite bozulmuştur. AKP, Türk toplumunun sağlığını bozmuştur.
Sağlık Bakanlığı Diyanet İşleri Başkanlığını Geçti
                Böyle bir şey olur mu Sayın Bakan? Gidip kim önce namaza duracak? Lütfen… Diyanet İşleri Başkanlığını geçmiş durumda Bakanlık. Yani her iki tarafa da gidiyoruz, görüyoruz; önce vatandaş, önce hizmet, daha sonra ibadet olmalı. Saygımız var ama Bakanlık maalesef bu noktaya geldi.” dedi.
                Konuşmasının ardından Milletvekili Demir, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na şu soruları yöneltti:
                “Performans sistemi hem organ, hem can, hem mal hem de para alıyor. Kaliteyi de düşürüyor. Performans sisteminin kaldırılması konusunda bir çalışmanız var mıdır?
                Tıbbi sekreter eksikliği çok yüksek. Özellikle üniversitelerde hemşireler hastaların yüzüne bakmıyorlar, dosyalara bakmaktan, dosyaları takip etmekten
, bu konuda bir çalışmanız var mı?
                SUT ücretleri yedi, sekiz yıldır değişmedi hatta düştü. Ancak üniversite hastanelerinin elektrik, su gibi giderlerinin miktarları arttı, giderleri arttı. Bu konuda üniversitelere bir destek vermeyi düşünüyor musunuz?
                 Tıp fakültesini bitiren pek çok bine yakın öğrencimiz var, yani Azerbaycan’da, diğer Türki Cumhuriyetlerde. İthal doktor çalışmalarınız var ama onların yerine bu mezunlarımızı kazanmayı düşünüyor musunuz?
               
Mevsimlik işçilerin sağlık sorunlarında bir gelişme yok maalesef, her sene konuşuyoruz. Oldukça sıkıntı çekiyorlar. Muğla Fethiye acil servisi arı kovanı gibi. İnsanlar yer bulamıyorlar, saatlerce bekliyorlar. İki sene önce çözeceğiz demiştiniz, bununla ilgili bir çalışma var mı?
                Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hastanesini 1 Nisan’da açacaktınız, söz vermiştiniz ama bir sene daha uzayacak gibi görünüyor.
Bu konuda çalışmanız olacak mı?
                 Tüp bebekte yeni getirilen uygulama, gerçekten hastalara zarar verecek bir nokta. Çünkü çok pahalı bir yöntem. Tek embriyo uygulaması maalesef Türkiye koşullarına uygun değil, bunu tekrar gözden geçirecek misiniz?” AjansSevgi Marmaris

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

AKP TÜRK TOPLUMUNUN SAĞLIĞINI BOZDU
tarih Tarih: 12.02.2016, 03:09 okunma Okunma: 895
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales