Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
AAH O KIRMIZI ELMA VAR YA O KIRMIZI ELMA!..
AAH O KIRMIZI ELMA VAR YA O KIRMIZI ELMA!..

                Bir sabah radyoda Gürcistan’dan gelen kadınların, gümrük kapılarından vücutlarında sarılı etlerle geçmeye çalışırken yakalandıkları haberi vardı. Kadınlara  “Neden?”  diye sorulduğunda alınan yanıt, “Gürcistan’da etin kilosu 5 TL dir.” oldu.
            Haberi duyar duymaz hayal dünyam, anında çalışmaya başladı. Ne yani bir kez daha mı diyeceğiz, “Allah kadını yaratmış, sonra da arkasından bir sürüde dert yaratmış!..” diye.  Kadınlarla ilgili bu kaçıncı yazım olacak bilemiyorum ama kadınların vücutlarına sarılmış etleri düşündüm biran. “Acaba nasıl sarıp sarmaladılar?”, “Yürürken o etleri pat diye düşüreceklerinden hiç  mi korkmadılar?”,  “ O etleri tek başına mı yiyecekler yoksa başkalarına da da ikram edecekler mi?” gibisinden…
                Gürcistan’ın uçsuz bucaksız dağları, ovaları geldi aklıma. “Oralarda etler ağaçlarda mı yetişiyor ki,  bu kadar bol ve ucuz?”
              Ağaçlar der demez de;  biran Adem’e uyan Havva’nın Cennetten kovuluş hikayesi geldi gözlerimin önüne ve saniyeler içerisinde Hollywood filmlerine bağladım sahneleri.
            Havva Adem’e uyup elmayı koparıp yemeseydi, kovulmayacaktı cennet bahçesinden… Bugüne kadar hep Havva suçlandı toplumca aslında. Peki o zaman empati kuralım bir an. Elma tüm ihtişamı ile o ağaçta kırmızı kırmızı parlamasaydı, kırmızı elma yerine içerisine kurt düşmüş, pörsümüş bir elma olsaydı o ağaçta, yasağa rağmen Havva o elmayı koparıp yer miydi sizce?
………..

            Bu mitolojik ve daha birçok olaylarda suç hep kadına bağlanır, yurdumun insanında. Mesela kadın hamile kalırsa sorumlusu kendisidir sanki tek başına bu işe kalkışmış, tek başına hamile kalıp o çocuğu doğurmaya kalkmıştır(!).. Hamileyim dediği an, erkekten ilk duyduğu ses, “Doğuracak mısın?” olur.  Kadının sürdüğü rujundan, giydiği şorttan çıkan tahrikte ona aittir… Evde aylık bütçe tutmuyorsa buda kadından kaynaklanan bir sorundur, sanki kadın tek başına harcıyor tüm evin giderleri için. Çocuğun okulda notları kötüdür, yine olay kadına bağlanır, “Başında dursaydın, bu çocuk çalışırdı!”… Sanki çocuk çalıştı da, anne engelledi başarılı olmasını. “Amaan çocuğum, çalışacaksın da ne olacak, derste öyle her konuya atlayıp zıplama, sessizce git sessizce gel mi.”demişçesine.
            Köylerde evlenme çağına gelen kızı babası genelde sevdiğine vermez, kız bir gece gözünü karartıp sevdiği erkeğe kaçar. Peki sabahında  dayağı kim yer sizce?.. Tabii ki evin kadını, evin anası!..
            Aklıma en çok takılan konulardan birisi de; evlilik sonrasında birkaç yıl geçer, genç çiftin çocuğu olmaz, sorumlu yine kadındır tabii ki(!).. Anında ezberden teşhis,“Çocuğu olmayan çorak toprak gibisin!” diye kadına konulur.  “Oğlunu da al git bir doktora göster, tahlil yaptır, belki de sorun seninkindedir.” dediğin an, yersin ağzının üzerine üzerine yumrukları…  
            Bir parkta el ele yakalanan kız ve erkeği düşünün, sizce ilk azarı kim işitir? Erkek çocuğun babası oğlunun sırtını sıvazlarken, kızın babası kızının vuruyordur gözünün üzerine yumruğu, bir daha gitme diye!.. İyi de  tek başına mı yapılmıştır bu eylem, sizce de?
            Daha fazla içinizi karartmadan bir de hoşa giden örnek vermeye çalışalım; kadın ve erkek her ikisi de çalışıyorlardır. Kadın evden erkekten önce çıkar ama sonra gelir eve. Eve gelen kadına ilk sorulan soru genelde,“Karıcığım yemekte ne var, bu akşam?” olur. “Yav be adam!.. Eve erken gelmişsin, televizyon kumandası ile aşk yaşayacağına, bir kez de olsa sen gir mutfağa, şöyle elinden geldiğince bir sofra hazırla, sürpriz yap!.. “ istisnalar kaideyi bozmaz diyerek...
            Aslında kadını inadına hedefte tutan, daha yüzlerce olay anlatılabilinir ama kısa bir ara vererek asla unutmayalım:
            “Aah O Kırmızı Elma var ya, O Kırmızı Elma!..”

                           
                               Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

____________________________________________
TATİLDE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haberler/ne_nerede_nereye/ 

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ 
tıklayın!        
www.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

AAH O KIRMIZI ELMA VAR YA O KIRMIZI ELMA!..
tarih Tarih: 18.11.2017, 01:52 okunma Okunma: 3160
Yorumlar
Benim bildiğim: Adem ile Havva o elmayı birlikte yediler. Nefsine ilk önce hangisi hakim olamadı bilmiyorum. Ama bu ülkede istisnalar kaideyi bozmasa da ayvayı genelde kadınlar yiyor. Başka bir şekilde; pısırık kadınların yüzünden kabak hep onların başında patlıyor. Kendine güvenen eğitimli kadınların çoğalması dileği ile.
Tarih: 20.11.2017 - 12:41 | Gönderen: selçuk tankaya
Mutlu Ol dedi Tanrı ve AŞK'ı saldı dünyaya.AŞK'ı Adem'e verdi ateşi Havva'ya.O gün bugündürAdem ateştedir.Oysa yanan Havva'dır.Hem ateştir hem de AŞK'tır Havva.Hem ateşi taşır hem de Adem'in yangınına su olur varlığı ile.Zordur Havva olmak yangındır Havva
ve kadındır ve doğumdur Adem'i doğuran.....! Güzel bir hikâyedir yaradılışa dair! Ancak kirletilmiştir. Çünki Dünya'ya gelen her erkek için Ademoğlu olmak, insan olmak için yeterli olmuyormuş...! Bir aforizma yaratmış Sevgili Yazarımız ve seslenmiş bizlere "Önce İnsan" olmaya dair....! Sevgili Birsen Tankaya Dinç teşekkürler, insanca Duyguları hissettirip, insanca Düşüncelere sürüklediğin için....!Tarih: 27.01.2018 - 16:27 | Gönderen: Nevcihan Dinç
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales