Marmaris Bülten
ANİMARİS VETERİNER KLİNİĞİ YENİ YERİNDE MARMARİS İÇMELER’DE AZMAKLA DENİZİN BULUŞTUĞU YERDE MARMARİS’TE CANLI MÜZİK AKŞAMLARI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
KADIN DEDİM VE SUSTUM!..
 KADIN DEDİM VE SUSTUM!..

             Bugün 5 Aralık, Türk kadınına Seçme ve seçilme haklarının verilişinin;  yani siyaset yapabilmesinin, ülke yönetimine katılabilmesinin 76. yıldönümü.
             Bugün için ülkemdeki kadın manzaralarına baktığımda, gördüğüm tablo maalesef ki bir kadın olarak utanç tablosudur. Kadına uygulanan ikinci derecede insan muamelesi hala devam etmekte, kadın hala cinsel tacize uğramakta ve hala fiziki ve sözlü şiddete maruz kalmaktadır. Hala doğudaki kadın, töre denilen cehalete kurban gitmektedir.
          
İşte bu nedenledir ki, ben 5 aralık ta hep böyle buruk olurum...
             
Ne zaman ülkemde kadın,  Atatürk'ün kadın anlayışı ile eşit seviyeye gelir, işte o gün ülkemde rahatlıkla 5 Aralık Kadın Hakları Günü olarak kutlanır, hak ederek!..
              Her 5 Aralık'ta  olduğu gibi, çok uzun zaman öncesine gittim, Cumhuriyet’in kurulduğu ilk yıllara…Acaba dünyada kadın hakları ne durumdaydı, diye düşündüm…Kadın hakları ve kadınların erkeklerle eşitliği konusunda, geçen asırdan itibaren kadınların batı ülkelerinde yoğun mücadelelerin verildiği bilinmektedir. Ülkemizde ise, gerek Osmanlı İmparatorluğu ve gerek Cumhuriyet döneminde kadınlarımızın kendi hakları konusunda, batı ülkelerindekine benzer şekilde mücadele ettiklerini söylemek mümkün değildir!..
                Ama bu haklar, birçok batı ülkesinden daha evvel Atatürk tarafından biz Türk kadınlarına verilmiş ve hatta adeta sunulmuştur. Kadınların erkekler ile eşit toplumsal varlıklar olarak toplum içinde yerlerini almaları bir uygarlık aşamasıdır ve Atatürk Devrimleri' nin en önde gelenlerinden birisidir.
           
1926 yılında Büyük Millet Meclisi tarafından kabulle yürürlüğe giren ve Türk kadınlarını "şeriat" zincirinden kurtaran Medeni Kanun ile Türk kadınına bin yıl evvel kaybettiği hakların iade edilmesinin temeli oluşmuştur. Medeni Kanun ile erkeklerle eşit haklara sahip olan Türk kadınına,  3 Nisan 1930'da kabul edilen bir yasa ile belediye seçimlerine katılma hakkı tanınmıştır.
             1931 yılında da Türk kadını ilk kez tıp dünyasında varlığını göstermiş ve ilk kadın cerrahımız çalışmaya başlamıştır.
                4 Mayıs 1931' de ilk toplantısını yapan IV. TBMM tarafından;  26 Ekim 1932' de kabul edilen bir yasa ile Türk kadınına muhtar, köy ihtiyar kurulu üyeliğine seçilme ve seçme hakkı tanınmıştır. Ertesi yıl; 8 Ekim 1934' de kabul edilen ve 5 Aralık 1934'de yürürlüğe giren bir başka yasa ile de kadın - erkek eşitliği alanındaki bütün haklar, "Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı"
nın tanınmasıyla verilmiştir.
               Atatürk' ün kadın hakları konusundaki görüşleri ve gerçekleştirdikleri; bugün
dünya aydınlarının ve Birleşmiş Milletler Teşkilatı 'nın yaymaya çalıştığı kadın hakları ile ilgili görüşlerin başlangıcıdır!..
            İşte o nedenledir ki, Mustafa Kemal Atatürk, en büyük dünya lideridir ve Türk kadınını modern ve çağdaş bir çizgide görmek istemiştir. Türk kadınının hak ettiği de budur!..
            Dedim ya; ne zaman ki ülkemde kadın,  Atatürk'ün kadın anlayışı ile eşit seviyeye gelir, işte o gün ülkemde rahatlıkla 5 Aralıklar,  kadın hakları günü olarak kutlanır, hak ederek!..

                                                    Hülya Dedeoğlu / Kuşadası

 KADIN DEDİM VE SUSTUM!..
tarih Tarih: 06.12.2010, 01:55 okunma Okunma: 2648
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales