Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ZEYTİNCİLERE KİLO BAŞINA 25 KURUŞ DESTEKLEME PRİMİ
ZEYTİNCİLERE KİLO BAŞINA 25 KURUŞ DESTEKLEME PRİMİ

                  AKP Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır, Ege ve Marmara Bölgesi’nde zeytin üretiminin arttırılmasıyla, ihracatta Avrupa Birliği ülkelerini geçebileceğimize dikkat çekerek;” 19 Kasım da Resmi GazetedeYayımlanan 27411 sayılı Uygulama Tebliği’nde belirtildiği gibi, üreticilere kilo başına 25 Kr destekleme primi verilecek” dedi. 
               
Destekleme priminden yararlanmak isteyen üreticiler, 2 Haziran 2010 tarihine kadar müracaat edebilecekler.

Ata Sevgi
     
               AKP Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır’ın danışmanı Ramazan Özbek’ten alınan bilgiye göre, Milletvekili Hıdır, 1 Aralık Salı günü TBMM Genel Kurulunda, 2005 Uluslararası Zeytinyağı ve Sofralık Zeytin Anlaşmasına Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı üzerine yaptığı konuşmada; “"Zeytinyağı" deyince, bereket ve sağlık sembolü zeytinimiz aklımıza geliyor. Zeytin, zeytinyağı" deyince de Ege sahillerinin, Çanakkale'den, Balıkesir, Bursa, Manisa, İzmir, Muğla, Aydın bölgesinin bereketli zeytin ağaçları ve zeytinyağları aklımıza geliyor. Özellikle yerli zeytinyağlarımız, Gemlik zeytinyağlarına göre yani fidanla dikilen, üretilen zeytinlerin zeytinyağına göre çok daha nefaseti güzel ve dayanıklı, aroması güzel.
               
Ancak vermek istediğim en önemli mesaj, Anadolu insanımıza, Ege insanımıza, işçisine, memuruna yemek veren kurumlarımıza. Kalbe, tansiyona, bedenin sağlığına en önemli katkı sağlayan zeytinyağımızın tüketiminde eğer Anadolu insanımız bu yağa sahip çıkmazsa, Anadolu insanımız en az Avrupa kadar zeytinyağı tüketimine önem vermezse zeytinyağı üreticimizin ikiye katlaması, üçe katlaması çok fazla değer ifade etmiyor.
            
Özellikle Tarım Bakanlığımızın öngördüğü eğitim faaliyetlerinde taraklama, çırpma yerine mekanize zeytinyağı toplama makineleriyle zeytini toplamaları, bunları depolarken çuval yerine plastik kaplarda depolamaları, en geç yirmi dört saat içerisinde kontinü tesislere zeytini ulaştırmaları temennimizdir. Köylümüz, kendisine uzatılan devlet eline, ihracat desteklerine, litre başına verilen desteklere dört elle sarılmakta, klasik tesislerini kontinü tesislere çevirmek suretiyle en yüksek oranda prinadaki yağı alabilme gayretini göstermektedir. Ancak bizim de özellikle yasama görevini yapan Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak bu Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Konseyine girişimizdeki anlaşma gibi araştırma komisyonumuzun Meclisimize teklif ettiği zeytincilik yasasını da çıkartmamız gereklidir zaruridir.
               
 Bu konuda gerek Orman Bakanımızın bozuk orman alanlarının zeytin fidanlarına açılımı konusunda verdiği destekle gerek Tarım Bakanımızın zeytin fidanındaki artış, üretimin artışı konusunda verdiği destekle yasama organımız ve üreticimiz el ele verirsek öyle zannediyorum ki Akdeniz havzasında önümüzde bulunan İspanya'yı, İtalya'yı, Yunanistan'ı ve Avrupa Birliği ülkelerini geçme başarısını elde ederiz diye düşünüyorum.  Zeytinyağı yasasının çıkartılması konusunda aynı katkıyı muhalefetteki iktidardaki bütün arkadaşlarımızın vereceğine gönülden inanıyorum. 19 Kasım da Resmi GazetedeYayımlanan 27411 sayılı Uygulama Tebliğinde belirtildiği gibi kilo başına 25 Kr destekleme primi verilecek. Destekleme primi ödemesinden yararlanmak isteyen zeytinyağı üreticilerinin tasiriye faturaları ile son başvuru tarihi olan 02/06/2010 tarihine kadar müracaat etmelerini gerekiyor” dedi. (AjansSevgi / Marmaris)

ZEYTİNCİLERE KİLO BAŞINA 25 KURUŞ DESTEKLEME PRİMİ
tarih Tarih: 04.12.2009, 17:05 okunma Okunma: 2092
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales