Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
Yıl 2014 Mevsimler Ocak…
Yıl 2014 Mevsimler Ocak…

            Yıl 2014 Mevsimler Ocak…
            Kim der ki üstadlar ölmüş…
            Her emekçi, yürekten koyduğu ile ömür boyu var olur.
            Yılın ilk konseri Kadıköy’de
Caddebostan Kültür Merkezi A Salonu’nda. CKM’deki tüm salonlar kültürle dolu bu akşam.Her yerde müzik, her yerde etkinlik ve güzellik.
            İstanbullu epeyce bir kalabalık, her salonu doldurmuş vaziyette. Çocukluğumdan beri ilk defa, bir salon içerisine sandalyeler yerleştirildiğini ve sandalyelerde yetişmeyince, çift taraflı açık kapılar ardında ayakta bir sürü dinleyiciyi gözlemliyorum. Yaklaşık 2.5 saat süren bu eşsiz müzik ziyafetinde, doyamıyoruz. Doymak nasıl mümkün olsun ki?..

            Etkinliği düzenleyen ve aynı zamanda sunan, her zaman ki sanattan yana duruşu, zerafeti ile Kadıköy Belediyesi Eğitim Danışma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Kültür Sanat Sorumlusu Nesibe Müsevitoğlu sahnede.  Sahnenin diğer tarafında da her solistine ve orkestrasına hakim Udi Necdet Girginok‘un; öncelikle onun anısına yer veren bir konuşma gerçekleştiren Müsevitoğlu ile konuşmalar ve konuk sanatçı aynı zamanda Girginok’un kızı, değerli sanatçımız Neveser Gerginok Öcal’ında ifade etmiş olduğu gibi,“ Babam burada müziğin sonsuz olduğunu, yaşı olmadığı vurgulamak istiyor. Emeklilik anlayacağınız hiçbir zaman yok!”…Neveser Gerginok Öcal ‘ın eşsiz yorumu, yıllardır özlediğim güzide sanatçımız Kamuran Akkor’un ses rengine götürmesi beni daha da mutlu etti. Nefesine sağlık.
            Program,  solist Gülay Konuksever’in, söz ve müziği değerli sanatçımız Mediha Şen Sancakoğlu’na ait olan “ Türk Kadını” adlı eserin, şiir şeklinde yorumu ile başladı. Kadıköy Selamiçeşme Musiki Topluluğu Konserinde, tüm solistler inanılmaz güzellikte, eşsiz eserleri yorumladılar. En gencinden en yaşlısına kadar…
            Konuklar o kadar coştu ki; 80 yaşındaki sanatçı Bedia Kendirli’nin yorumunda, şarkıya eşlik ederek; hep birlikte “ Sabret gönül bu hasret biter…” le dillerinde, ruhlarında tatlı bir melodi hakim. Uçarlarken, en güzel eserlerle: İsmail Hakkı Bey, Dede Efendi, İsak Varon, Lemi Atlı, İsmail Baha Süraslan, Eyyubi Ali Rıza Şengel, Leon Hancıyan, Hammamizade İsmail Dede Efendi, Tamburi Cemil Bey, Yorga Bacanas, Şadi Hoşses, Şekip Ayhan Özışık, Muzaffer İlker, Fehmi Takay, Neveser Kökdeş, Yesari Asım Ersoy, Saadetin Kaynak ve Mediha Şen Sancakoğlu anıldı. Ayrıca şiiri ile hüznün kralı merhum Şair Ümit Yaşar Oğuzcan’da yad edildi.
            Babacan haliyle, solistlerin her eseri yorumlamasında yanında yer alan ve fısıltılarla “ Sakin ol, evde olduğunu düşün” diyerek moral veren Üstad Gerginok, kızı ve damadı Şef Ömer Öcal,  sazlar ve tüm müzik ekibine dileriz daha uzun yıllar, hasret kaldığımız bu sonsuz güzelliğe bizi her dem ulaştırsınlar.
            Ve gecede, katkısı olan Rönesans Sanat Galerisi yetkilisi Meral Güney hanımefendinin Üstad Gerginok ile olan güzel anısıyla, dostluğun ve müzik aşkının dayanılmaz büyüsü bir kez daha hatırlatıldı.
            _ “Meral Hanımefendi ud dersi alıyor ve gözü gibi sakladığı udunun eve döndüğünde talihsiz bir kaza ile kızı tarafından düşürüldüğünü ve kırıldığını öğrenir öğrenmez de, gece yarısı telaşla hocası Gerginok’ u arıyor ancak konuşamıyor ağlamaktan. Çünkü o ud, canı. Gerginok Hoca en naif ses tonuyla, “Ne oldu yavrum, çocuklarına mı bir şey oldu, sana mı bir şey oldu?” diye sorduktan sonra, “Sen şimdi git sakinleş ve yat ve sabah erkenden bana gel, rahat uyu” der. Sabahında Meral hanım,hocasının yanına gider ve hocası gözü gibi kızı gibi baktığı udunu, Meral Hanımefendi’ye hediye eder.
            Müzik kadar, sevgi kadar, eşya kadar her şey, nihayetinde kıymet bilenindir değil mi efendim. Bunu eskiler çok daha iyi biliyor ve yaşatıyorlar.
            Netice itibari ile 8 Ocak Çarşamba gecesi;  eserler çiçekler, unutulmaz bir gece yaşandı Caddebostan Kültür Merkezi A Salonunda. Ne mutlu bu güzellikleri yaşayanlara ve yaşatanlara.
            Sanat ve musiki ile coşmak ve içmeden sarhoş olmak ne güzel!..İyi ki varsın Türk Sanat Musikisi ve ona gönül vermiş, güzide sanatçı ve yorumcuları, iyi ki varsınız!..
                                     Yazar Emel Seçen

Marmaris ve Tüm Ege'de Her gün bir Yenigün! 
Gazete bayinizden istemeyi unutmayınız!...

MÜŞTERİLERİNİZİN SİZE
ULAŞMASINA KESİN ÇÖZÜM bir tık yeter!
http://www.marmarisbulten.com/Haberler/is_Dunyasi_Rehberi/

Yıl 2014 Mevsimler Ocak…
tarih Tarih: 01.02.2014, 01:59 okunma Okunma: 1652
Yorumlar
Marmaris Bülten Ailesine sonsuz teşekkürler. Etkinliğimizi onurlandıran ve bu güzel haber ile bizleri mutlu eden Sn. Emel Seçen'e ve Sn. Ata Sevgi'ye İstanbul'dan sevgilerimizle
Tarih: 01.02.2014 - 01:44 | Gönderen: Nesibe Müsevitoğlu
SENENİN BU İLK GÜZEL KONSERİNDE BAŞARILI ORGANİZASYONU VE SUNUMUNDAN DOLAYI SAYIN NESİBE MÜSEVİTOĞLUNU TEBRİK EDERİM.
Y.Mimar GÜVEN YENERSOY


Tarih: 01.02.2014 - 18:52 | Gönderen: GÜVEN YENERSOY
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales