Marmaris Bülten
MARMARİS’TE CANLI MÜZİK AKŞAMLARI ANİMARİS VETERİNER KLİNİĞİ YENİ YERİNDE MARMARİS İÇMELER’DE AZMAKLA DENİZİN BULUŞTUĞU YERDE
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
YİNE YENİDEN MERHABA MARMARİS!..
YİNE YENİDEN MERHABA MARMARİS!..

            Yine yeniden merhaba !
            
Uzunca bir ayrılıktan sonra, Daktiyl'lerimiz (*) görüp, yaşadıklarımızı beyaz zemin üzerine düşürsün istiyor. Öyle ya. Uzun yılların bedende bıraktığı izlerin yanında, mesleğin biriktirdiklerini paylaşma arzusu,  hep bir yerlerden seslenip duruveriyor. Kırgınlıklarımız, alınganlıklarımızın önüne geçen bu yazma arzusu sadece insana ilişkin yanımızın depreşmesi sanırım. Hani söylenir durulur hep. 'deveyi yar'dan uçuran bir tutam ot'muş. Öyle olmasa, bir 'merhaba ağabey, yazı istiyorum. haydi sarıl' demese sevgili Ata. Orhaniye'de kendi içimizde her gün yeni haberlerle kendimize manzum eserler yazıp durmamız kaçınılmazlığını sürdürür durur nasılsa. 
   
            Dememiz o ki; işi gücü haber ile, yazı ile olanlar bilirler. Yazmadan durulmaz. İki satır bile olsa, yılların alışkanlığından olsa gerek, haber çıkıverir kendiliğinden. Kime ne denli gereklidir, orası okuyucuya kalır hep. 
  
            İmdii kızdırmadan, küstürmeden okuyucuyu anlatalım isterim birbuçuk yıldır yaşadığım cennet köşesi Orhaniye köyünden son gelişmeleri. Yoktur aslında farkı Marmaris'ten bu güzel köyün. Olsa olsa doğası daha bir el değmemiştir. İnsanı daha bir gülesidir yabancıya. Alış veriş için değildir bu gülüşü köyün. Sadece az ile yetinmeyi becermiş anadolunun herhangi bir köşesinin genetiğine işlenmiş yanıdır.
             
Öyle ya; yakınlarda konuşuyorum İsmet Ulupınar'la. Köyün eskilerinden. Hani söylenir ya; Çarıklı erkanı harp'lik olanlarındandır. Aile işletmesinde eşi, oğlu ile İskele Moteli müşteri memnuniyeti ile doyuran güzel insanla.
               
Anlatır tüm küçük işletmelerin sıkıntılarını o da. Öyle ki; sıkıntı her yandakinden farklı değildir. Bir türlü tamamlanamayan, imar girmeyen köyün alt yapı eksikliğinden dem vurur. Çivi çakılamayan köyde evlenecek gençlerin ev yapamamasından söz eder. Eder de, kalır mı öylece orta yerde? Hayır ! On bin yıllık insan ruhunun derinliğindeki çalışma arzusu gözlerinden okunur. Onca yaşa, onca yorgunluğa karşın ister ki, gelen yabancı mutlu ayrılsın bu cennet köyden.
   
             Üstelik; farkına varanların, bir kez uğrayanların anlata anlata bitiremedikleri, Antik Çağda 'Baybasoss Kalesi' adlı yirmi metre yüksekliğindeki o güzelim eser, öylesine bakıp durur Köye karşı. Anlatılır durulur  hazin öyküsü. O ince kumların üstünde yürürken koşuşturup durur, sağımızdan solumuzdan Baybassos kızının eteğindeki taşları döke saça kaçmak isterken, bitince taşları boğulması. Ve ne güzeldir ki Antik çağdan bu yana kendi öyküsünü kendi mit'ini yaratmış bu coğrafya parçası güzelliğine örneklik yapar durur köy girişine ve çıkışına. Oturup çay içesi gelir insanın akla zarar güzellik karşısında.
              
İlk yazıdır. Uzatıp gevezeliğe soyunmaklık yapılmamalıdır. Son sözdür; Gelinesi görülesidir Orhaniye ki.  'vay ben görmedim, vay ben bilmiyordum' denmeye. 
        
      Tüm dostlara yine yeniden Merhaba! 
                                                             
Sedat Demirkıran 
                                                               
Emekli Gazeteci 

 * (Daktiyller) Parmak cinleri anlamına gelen, Daktilo'nun isim babasıdır. Antik Yunan'daTanrıça Rhea Girit'in Diktys mağarasında Zeus'u doğurmak için sancı çekerken ellerini toprağa dayayarak ıkınmış ve topraktan doğum sancılarını hafifletecek güç almış. Sağ elinin toprak üstünde bıraktığı izden beş cin doğuvermiş. Gel zaman git zaman Latince'de Daktiyl bizde oluvermiş Daktilo. 
                                                           (Azra Erhat - Mitoloji Sözlüğü)

YİNE YENİDEN MERHABA MARMARİS!..
tarih Tarih: 06.04.2011, 12:26 okunma Okunma: 4517
Yorumlar
Tesadüfen internette bir habere bakarken Sn.Sedat Bey sizin bu haberinizi buldum. Çook eskilerden bir dost diyeyim. Selam.
M.Nermin Durukan (Yıldırım)
Tarih: 24.01.2014 - 13:29 | Gönderen: M.Nermun Durukan(Yıldırım)
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales