Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
YENİ BİR FUAR DOĞUYOR
YENİ BİR FUAR DOĞUYOR

YENİ BİR FUAR DOĞUYOR

 

          İZFAŞ, katılımcı firmalar ve sektör temsilcileriyle
bir araya gelecek. 

İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Ticaret Anonim Şirketi (İZFAŞ) Genel Müdürü Doğan İşleyen, bu yıl 78’incisi düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) kapsamında ilk kez yer alan tekne, yat ve deniz teknolojileri sergisinin, gördüğü ilgiyle gelecek yıllarda bir ihtisas fuarı olarak düzenlenebileceği izlenimi verdiğini söyledi.

İşleyen, Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) ve Yat ve Tekne Endüstrisi Federasyonu (YATEF) Başkanı Yavuz Sipahi ve İzmir Tekne İmalatçıları Derneği Başkanı Arslan Bilgi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, 78. İEF ile fuar kapsamında gerçekleştirilen tekne, yat ve deniz teknolojileri özel sergisini değerlendirdi.

İEF’yi düzenlerken bu yıl biraz daha farklılaştırmak istediklerini ve bu noktada denizcilik sektörüne yöneldiklerini belirten İşleyen, DENTUR ve İzmir Tekne İmalatçıları Derneği’nin desteği ile İEF’in son derece güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptığını dile getirdi.  

6 bin profesyonel

Fuar bünyesinde denizcilik sektörüne ilişkin oluşturulan özel serginin, fuar ziyaretçileri ve sektör temsilcilerinden yoğun ilgi gördüğünü belirten İşleyen, sadece profesyonel ziyaretçilere açık olan tekne, yat ve deniz teknolojileri özel holünü 6 bin kişinin ziyaret ettiğini bildirdi. İşleyen, fuar sona erer ermez katılımcı firmalar ve sektör temsilcileriyle bir araya gelip, değerlendirme yapacaklarını ifade ederek, ’’Fuardan sonra yapacağımız toplantılarla ileride yapılacak denizcilik fuarının temelleri atacağız. İzmir güzel bir organizasyon daha kazanacak diye düşünüyorum’’ diye konuştu.

            DENTUR ve YATEF Başkanı Yavuz Sipahi ise 78. İEF’de yer alan özel serginin, denizci bir kent olması gereken İzmir için ciddi bir kazanım olduğunu söyledi.Sipahi, İEF’nin ticaret ve ekonomi açısından ülke için taşıdığı önemin hiç bir zaman yadsınamayacağını ancak tarih itibariyle, denizcilik sektörü açısından çok da uygun olmadığını anlattı.

Sipahi, bununla birlikte yaz sezonunun sonuna gelindiği bu günlerde ve ekonomik kriz ile deniz araçlarının vergi sorununa çözüm tartışmalarının yaşandığı bir ortamda düzenlenen bu organizasyonun, gördüğü yoğun ilgiyle İzmir’de böylesi bir açılama duyulan ihtiyacı gösterdiğini söyledi. İzmir’in denizcilik açısından her türlü kapasiteye sahip olmasına rağmen yaşayan insanlar bakımından deniz kültürünün uzun yıllar gözden ırak tutulduğunu ifade eden Sipahi, şunları kaydetti:

’’Bu tür aktivitelerle eğer İzmir’de imalatçıları bir noktada toplayabilirsek, düzenlenecek olan bir fuara katılan firmaların yüzde 80’i İzmirli firmalar olacaktır. Bizim öyle diğer Akdeniz çanağında yer alan ülkelerde olduğu gibi yılda sadece bir boat show değil, yerel, ulusal ve uluslararası nitelikte bir çok boat show düzenleyebilecek kapasitemiz var. Bu fuarla birlikte İzmir’de ufukta seneye olmasa bile bir sonraki sene mutlaka bir boat show organizasyonu gözüküyor.’’

Sipahi, Türkiye’nin tekne ve yat imalatında bugün her türlü zorluğa rağmen dünyada çok iyi noktada olduğunu, Türkiye’nin büyük yat üretiminde bir göstergeye göre 3’üncü, bir diğer göstergeye göre ise 4’üncü sırada yer aldığını, genel anlamda ise geçen yıl rakamlarıyla 4,5 milyar avro büyüklük ve 2,5 milyar avro ihracata sahip olduğunu bildirdi.

İzmir Tekne İmalatçıları Derneği Başkanı Arslan Bilgi ise sektör açısından uygun olmayan bir dönemde çok kısa bir sürede organize edilerek düzenlenen serginin, sektörün İzmir’de bu alanda bir fuarı ne kadar çok istediğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. (AjansSevgi / Marmaris)

YENİ BİR FUAR DOĞUYOR
tarih Tarih: 07.09.2009, 02:18 okunma Okunma: 1578
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales