Marmaris Bülten
MARMARİSTE DATÇA'DA AKYAKA'DA DALYAN'DA NEREYE GİDİLİR NEREDE KALINIR
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
YAŞAM ENERJİSİ – Yurda Ünsal
YAŞAM ENERJİSİ – Yurda Ünsal

                  (AjansSevgi - Bülten Gazetesi ailesine bir gönüllü kalem arkadaşımız daha katıldı, Fethiye’den Yurda Ünsal.  Ünsal, zaman zaman, YAŞAM ENERJİSİ konu başlığıyla, duygularını düşüncelerini sizlerle paylaşacak. İsterseniz sözü; artık ailemizden birisi kabul ettiğimiz, gönül dostumuz, kedileri yanında, çiçeği burnunda yazarımıza bırakalım…)

            
Marmaris Bülten Gazetesi Okurlarına merhaba! Ben Yurda Ünsal.  İstanbullu olmama rağmen 7 yıldır Fethiye’de yaşamaktayım. Birkaç ay önce Ata Bey’le ilk tanıştığımızda sloganımız; “Marmaris’ten Dünyaya.” demişti. İlk duyduğumda çok ilginç geldi ve okumakta olduğunuz Bülten Gazetesi sitesini bir süre inceledim. Gerçekten de Bülten Gazetesi, Avupa ülkeleri, Uzakdoğu ülkeleri, Afrika  hatta Amerika’dan bile okunuyor, takip ediliyordu.  Ata Bey’in “Bize katılır mısınız?” sözleriyle sunduğu daveti hiç düşünmeden kabul ettim.  
                
Fethiye  Ölüdeniz’de 3 yıl turizm işi ile meşgul oldum sonrasında kimi dergilere yazarak, düşüncelerimi, görüşlerimi Fethiyeli dostlarla paylaşmaya devam ettim.
             
İsterseniz biraz İstanbul’daki yaşamımdan söz edelim. İş hayatıma 19 yaşlarında Vakkorama bünyesinde yönetici kadrosuyla başladım. Altı yıl boyunca Akmerkez / Etiler ve Nişantaşı iş ortamım oldu. Sonrasında Sabah Gazetesi bünyesindeki Şamdan, Tele Şamdan, Bayan Sabah ve Sofra eklerinde Reklam Müdürü olarak çalıştım. Aynı dönemde Ak Merkez Network Mağazası’nda akşamları Halkla İlişkiler Müdürü olarak çalıştım. Daha sonra da bir süre Hürriyet Gazetesi’ne çalışan özel bir reklam ajansı’nda Müşteri Yönetmeni olarak iş hayatıma devam ettim.  İstanbul yaşamımda çeşitli seminerler ve kurslara katıldım. Bunlar; Vakkorama bünyesinde Prof. Dr. Haluk Yavuzer'den,” İyi bir Yönetici nasıl olunur, Toplam Kalite, Empati, Satış Teknikleri, Ekip Çalışması eğitimleri, Gülgün Feyman, TRT Spikeri Tuna Huş, o dönemin  RTÜK  Genel Müdür Yardımcısı Bengül Erdamar, İstanbul Üniversitesi  İletişim Fakültesi hocalarından Prof. Dr.  Gökhan İçöz ve  TRT Spikeri Orhan Ertan hocalarımdan spikerlik ve sunuculuk dersleri aldım
              
 Ve 7 yıl önce, ailemin de tercihi ile sevgili kedilerimi de alarak, Fethiye’ye yerleştik. Şimdilerde sizlerle tanışmanın heyecanıyla; beynimi, yüreğimi, bilgi ve becerilerimi sizlerle paylaşmanın mutluluğu yaşıyor ve yaşatmayı diliyorum.

İLK GÖZ AĞRIM CORNELLIA VE EN İYİ DOSTLARIMIZ
 
  
             Hayatın özünün sevgiden geçtiğini anlamış, ruhu olgunluğa erişmiş, insan olmanın meziyetlerini manevi boyuta yükseltebilmiş güzel insanlara seslenmek istiyorum.
            
Öncelikle Selam Sevgi Dostları!.. Aslın da yazıma içimden gelen bir sözle başlamak isterim;”  İnsanların en iyi dostları hayvanlar, hayvanların da en iyi dostları insanlar!”
            
Bu yorum tarzım; hayata pozitif bakan, tüm canlıları ayırt etmeksizin onları da Allah’ın yarattığının bilincinde şu fani dünyada bizler gibi can taşıdığını farkında olan dostlara yönelik. Bu güzel sevgi dostlarımıza hayvan diye hitap edilmesi dahi, içimi acıtıyor. Sizlerin de bildiği gibi hayvan kelimesini kendisini insan zannedenlerin, dillerine pelesenk yaptıkları,  küfür olarak kullananlar benim içimi acıtan canlılardır!..
           
Buna dayanarak  müsadenizle hayvan kelimesi yerine sevgi dostlarımız diye hitap edeceğim. Benim sevgi dostlarıyla yakınlaşmam 13 yıl öncesine dayanıyor. O zamanlar,  İstanbul’da işine gidip gelen, hayatta insanlardan başka canlıların da yaşamaya çalıştığının farkına varamayan, tamamıyla markalara dayalı yüzeysel yaşayan, sevgi ve saygıyı sadece insanlar arasında gerçekleşen bir davranış olarak gören, birçok güzel şeyin elimden kaçıp gittiğini hissetmeden yaşamımı sürdüren birisiydim.
              
Taa ki soğuk bir kış günü, İstanbul’da apartman kapımızın yanındaki elektrik kutusunun üzerindeki küçücük sarı bir pamuğu andıran Cornellia (Kedim Kornişimle) ile karşılaşıncaya kadar!..
              
Bu farkındalığı ilk yaşadığım güne ve yaşamama kısmet eden Allah’ıma şükrediyorum! Çünkü o minik sarı pamuk, Kornişim hayatım da büyük değişimler  ve farkındalıklar yaşamamı sağladı. Hayatta ki sonsuz ve melekler kadar masum sevgilerin de var olduğunu anlamış oldum.
                
Kornişimle tanıştıktan sonra öyle bir karakter ile karşı karşıya kaldım ki, Korniş ve diğer kedilere hayran olmamak elde değil gerçekten. Hayatım da öyle bir yere yerleştiler ki beni ve sevenlerimi de hayrete düşürdüler.
                
Bunlar için de  bir çaba da sarf etmediler doğal halleri o kadar yeterli ve  etkili ki!.. Eskiden dolu dolu yaşadığımı zanneden ben aslında eksik boş bir hayatın içinde gördüm kendimi ve bu duygumu henüz tatmamış insanlara anlatırken de,  içimde kocaman bir boşluk hissediyorum… Hayatı farkındalıklardan uzak, sevgi madenlerinden uzak ne kadar da eksik yaşamışım önceki hayatımda?..
                   
Şimdi ise kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum.Kedilerimle (köpek, kuş, ve diğer can taşıyan tüm canlılarla) çok mutluyum. Ruhumun bu mertebeye yükselmesine izin verdiği için Allah’ıma Şükürler olsun. Bu güzelliklerin farkına varmama neden olan Korniş’ime de çok teşekkür ediyorum… Kornişim şimdi 13 yaşın da, sarı paşalar paşası pamuğum tam 10 kilo!.. evladım benim güzel oğlum Kornişim. Fakat şunu da söylemeden geçemeyeceğim; Kornişim’i yakından tanıyınca, o güzel yüzüne de bakmaya doyamayınca kedilere (aslında tüm canlılara olan hayranlığım, sevgim, saygım arttı ve evimde hayatım da onlara büyük bir yer verdim, şimdi evimde tam 10 tane kedim barınmak ta. Allah  bağışlasın diyorum onlar için. Kornişim bana ne yaptın sen hayatım, evim senin gibi tatlımı tatlı kedilerle doldu taştı nerdeyse?!. Masumlarım benim sizlerle yaşamak benim için bir Şereftir, onurdur.
              
Bunları anlayamayacak olanlar için söylüyorum: Eğer ki hepiniz elinizi vicdanınıza koyup etrafınızdaki canlılara biraz özen gösterip temel ihtiyaçlarını (su,yemek,tıbbi ihtiyaçları) giderseniz, bu duyarlılığı gösterseniz bizler de evlerimizde orda burada 10 kedi, 20 kedi… 30 köpek ile iç içe yaşamak durumun da kalmazdık! Hep beraber bu güzel canlıların hayatlarına ışık saçardık…
               İnsanoğlunun inkar edemeyeceği bir gerçek var!
Hayvanlar alemini, sevgi dostlarımızı Allah yarattı  tıpkı bizi yarattığı gibive  bir takım farklılıklarla.O zaman neden bizlere bahşedilmiş  insani görevlerden kaçıyorsunuz?.. Bizler Allah’ın yarattıklarını korumak, kollamak zorundayız!.. Lütfen! Yaradanımıza karşı gelmeyi bırakın da Allah’ın özene bezene yarattığı bu güzel canlıları koruyun ve kollayın.
                      
Bendeniz 10 kedi annesi olarak; bu yaşamaya değer farkındalıklarımı sizlerle paylaşmayı bir borç bildim! Ciddiye alan ve uygulayan herkese gönül dolusu sevgilerimi ve saygılarımı gönderiyorum. Ömrünüzün gerçek sevgiler içinde geçmesi dileklerimle.
                                        YAŞAM  ENERJİSİ  – Yazan: Yurda Ünsal

YAŞAM ENERJİSİ – Yurda Ünsal
tarih Tarih: 05.06.2011, 19:56 okunma Okunma: 3292
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales