Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
YARIN GECE MİRAÇ KANDİLİ
YARIN GECE MİRAÇ KANDİLİ

YARIN GECE MİRAÇ KANDİLİ

 

            Muğla İl Müftüsü Mustafa Kaya yayımladığı mesajla, Türk Milleti ve Muğla Halkı’nın Miraç Kandili’ni kutladı.

            Müftü Kaya; “19 Temmuz 2009 Pazar gününü Pazartesiye bağlayan gece, nice ilahi hikmet, ilahi rahmet, sır ve bereketi içinde barındıran Miraç kandilidir. Böylesi ilahi hikmet ve manalarla dolu bir geceyi idrak etmenin mutluluğunu hep birlikte yaşamaktayız.

            Kelime anlamıyla “gece yolculuğu” manasına gelen İsra ve “yükselmek, yükseğe çıkmak, yükselmeyi sağlayan vasıta” anlamlarına gelen Miraç; alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimize, Mekke döneminde bir gece, Yüce Yaratan’ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa etmesi için önce Mescid-i Aksa’ya, oradan da semaya yaptırılan hikmet yüklü yolculuğu ifade eder. İsra suresinin başlangıç ayetlerinde bu kutlu yolculuğun ilk aşaması şöyle anlatılır: “Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”

            Yaratılanların en şereflisi olan Hz. Peygamberin, Rabbinin huzuruna kabul edilişini temsil eden İsra ve Miraç mucizesi bizlere, insanın ilahi rızaya ve desteğe ulaştığında akıl ve idraki zorlayan derecede nice üst derecelere ulaşabileceğini gösterdiği gibi mana aleminde yükselip ilahi rahmet ve huzura erişmenin, öncelikle gönül ve ruh temizliğinden, ahlaki erdemlere yükselişten, her şeyin sahibi olan Yüce Allah’a bağlılık ve boyun eğmeden geçtiğini de hatırlatmaktadır.

            Miraç gecesi farz kılınan beş vakit namazın “Müminlerin miracı” olarak nitelendirilmesi de, namazın böyle bir yükselişte ne derece etkin ve önemli bir ibadet olduğunu gösterir. Gerçekten sadece bedeni ile değil özüyle, gönlüyle, duygu ve düşüncesiyle Allah’a yönelen ve namazda Rabbi ile baş başa kalmanın mutluluğunu yakalayan bir mü’min, daima O’nun gözetimi ve desteği altında olduğunu hatırından hiç çıkarmayacak, bu bilinçle hayatının bütününe farklı bir anlam yükleyecektir.

            Maddi anlamda yükselişi hedefleyen ve bu yönde de önemli mesafeler kat eden çağımız insanı, üzülerek ifade edelim ki manevi alanda aynı derecede başarılı olamamıştır. İnsanoğlunun peygamberlerin Yüce Allah’tan getirdiği ilahi davetin özüne uygun davranmaması ve onun feyz dolu ışığından uzaklaşması. Manevi alandaki yükselişinin en büyük engellerinden biridir. Ümit ve temenni ediyorum ki, içinde yaşadığımız üç ayların manevi iklimi, kutsal gün ve geceler, bireysel ve toplumsal hayatımızda birbirimizle kaynaşma, daha da önemlisi kendimizle buluşma, Yüce Yaratanımızın bize ne kadar yakın olduğunu kavrama fırsatları olsun. Bu gece idrak ettiğimiz kandil vesilesiyle geçmişimizin muhasebesini yaparak geleceğimizi daha aydınlık kılabilirsek, sadece çevremizdeki insanlara değil bütün kainata sevgi, dostluk, hikmet ve rahmet penceresinden bakmaya başlayabilirsek, bize sunulan bu altın fırsatı iyi değerlendirmiş, birey ve toplum olarak Miracı gerçekten idrak etmiş oluruz.

            Akıp giden zamanın bu önemli duraklarında ümitlerimizi tazeleyelim. Yüce Yaratanımıza dönüp dua edelim. Çünkü dua ve tövbe, gönlü arındırmanın, kendini bulma ve bilmenin, ilahi huzura kabulün en güzel yollarından biridir. İlahi rahmete kavuşmanın bir diğer yolu da O’nun yarattığı kullarına karşı merhametli, sevgi ve saygı dolu olmaktan geçer. Bunun için de dost ve yakınlarımızı bu vesileyle arayıp gönüllerini alalım, dargınlık ve kırgınlıklara son vererek gönülleri tamir edelim, toplumsal hayatımızda barış ve dostluğu esas alalım, fakir ve muhtaçlara imkanlarımız nispetinde yardım elimizi uzatarak sevinci ve kederi aynı duyarlılıkla paylaşabilme erdemini yakalayalım.

            Bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere bu gecenin huzur getirmesi dileğiyle, aziz milletimizin, Muğla’lı hemşehrilerimizin Miraç kandilini tebrik ediyor, bu gecenin insanlığın barış, huzur ve mutluluğuna, bütün müminlerin de arınmasına ve affına vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. (AjansSevgi / Marmaris)

YARIN GECE MİRAÇ KANDİLİ
tarih Tarih: 18.07.2009, 16:56 okunma Okunma: 1572
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales