Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
VATANDAŞ “ÇED NEDİR?” BİLMİYOR
VATANDAŞ “ÇED NEDİR?” BİLMİYOR

                  Muğla Çevre ve Orman İl Müdürlüğü; vatandaşların ve ilgililerin, ÇED’i (Çevresel Etki Değerlendirmesi) yeterince bilmediğini, ÇED sürecini bir izin, ruhsat gibi yorumladığına dikkat çekerek, “ÇED NEDİR?” başlıklı basın açıklaması yayımladı.
                
Muğla Valiliği’nden bugün (27 Mayıs 2010) verilen bilgiye göre Çevre ve Orman İl Müdür Vekili Kamil Karakaya imzalı yapılan açıklamada; “ ÇED’in temel görevi; projeler ve gelişmelerle ilgili karar vericilerin daha bütünsel yani karara etkiyecek birden fazla faktörü, göz önüne alır bir şekilde, daha sağlıklı karar vermelerini sağlamak için, onlara projelerden kaynaklanabilecek çevresel etkileri net bir şekilde göstermektir. Amacı ekonomik ve sosyal gelişmeye engel olmaksızın, çevre değerlerini ekonomik politikalar karşısında korumak, planlanan bir faaliyetin yol açabileceği bütün olumsuz çevresel etkilerin, önceden tespit edilip, gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamaktır.
             
Yapılması planlanan faaliyet ile ilgili kurumların(DSİ, Tarım, Karayolları, Sağlık, Orman, ÖÇK  vb gibi.) görüşleri alını, bu görüşlerin birisinin dahi uygun olmaması halinde, ÇED süreci derhal sona erdirilir.
             
ÇED sürecini tamamlamış işletme ve faaliyetler; teknik elemanlarımız tarafından ani denetimlere tabi tutularak, ÇED süresince müdürlüğümüze sundukları dosya ve taahhütleri ile ilgili yaptıkları ya da gerçekleştirmedikleri tedbirler incelenmekte, gerekli hallerde idari para cezası uygulanmaktadır. Bu nedenle müdürlüğümüze sunulan dosya ve taahhütlerin yerine getirilmesi, hem çevrenin korunması hem de işletme ve faaliyet sahiplerinin idari para cezalarıyla karşılaşmamalarının sağlanması açısından önemlidir.” denildi. (AjansSevgi / Marmaris)

VATANDAŞ “ÇED NEDİR?” BİLMİYOR
tarih Tarih: 27.05.2010, 16:41 okunma Okunma: 1940
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales