Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
VAR MISINIZ BU SON SİGARAM DİYELİM?
VAR MISINIZ BU SON SİGARAM DİYELİM?

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre; sigara içenlerin yaklaşık yarısının, 35 – 69 yaşları arasında, sigara nedeniyle vakitsiz olarak öldükleri belirtiliyor. 2020’de her 3 kişiden birinin sigara nedeniyle hayatını kaybedeceği bilinmektedir. Sigara, terörden ve trafik kazalarından bile çok can almaya devam ederken, neden elimizdeki yaktığımız dumanı tüten zehir, bizim son sigaramız olmasın ?..
   
Kristof Colomb’un Amerika’yı keşfetmesinden sonra bütün dünyaya yayılan ve küresel zehirlenmeye neden olan Sigara, kronik akciğer hastalıkları ve bu hastalıklar nedeniyle meydana gelen ölümlerin yüzde 90'ından sorumlu tutuluyor. Kalp damar hastalıkları, düşük, erken doğum ve bebeklerde zeka geriliği riskleri de sigaranın zararları arasında. Gebelik sırasında sigara içmek, tüm bebek ölümlerinin yüzde 10'una neden oluyor. Öyleyse toplu katliamlara sebep olan bu zehiri, neden bırakmalıyız ve neden bu son sigaram demeliyiz? Kısaca biraz bunlara değinmek istiyorum;

        Akciğer kanseri ve amfizeme bağlı ölümlerin % 90 ‘ı, ağız, gırtlak, yemek borusu, mide, pankreas, mesane prostat ve rahim ağzı kanserleri, kalp krizi, inme ve bacak kangreni riski. Solunum yolu enfeksiyonları ve daha birçok hastalığın sebebi sigara olduğu için sigara bırakanları destekliyoruz.

Çünkü sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra kan dolaşımı normale döner, buna bağlı olarak el ve ayaklarda vücut ısısı artar. 8-9 saat sonra kandaki oksijen miktarı yükselir. 48 saatte sinir uçları düzelmeye başlar tat ve koku alma duyusu başlar. 2 yıl içerisinde kalp krizi geçirme riski % 50 azalır. 2 hafta ile 3 ay içerisinde öksürük ve balgam ortadan kalkar.

Kaybedilen efor % 30 oranında artar. 10 yıl sonra kanser riski yarıya düşer. Üst solunum yolları rahatsızlıklarında azalma görülür.

        Bütün bu bilgilerin ışığında sigarayı bırakmak istiyor ve bu son sigaram olsun diyorsanız, sizlere önerilerimiz:

Öncelikle sigarayı bırakmayı gerçekten isteyin, her şey irade ve kararlılıkla halledilebilir unutmayın. Çevremizde sigarayı bırakan birçok insan var, bu insanlarla arkadaşlık yapmaya özen gösterin ve sizin için geçerli olan bir sebep bulun mesela anneyseniz çocuğunuza kötü bir model olmamak buna güzel bir neden olabilir. Sigarayı bırakma tarihi belirleyin ve bunu yakınlarınıza duyurun bu konuda size destek olmalarını isteyin. Bol miktarda su ve düşük kalorili içecekler tüketin, yeterince uyuyun. Yeni hobiler yaratarak gerginliği üzerinizden atın, boş kalmaktan kaçının. Nefes kürü yapın ve kilo alma gerginlik huzursuzluk gibi karşılaşabileceğiniz sorunların sizi korkutmasına izin vermeyin.
 
                                Sigarasız günler dileğiyle…

VAR MISINIZ BU SON SİGARAM DİYELİM?
tarih Tarih: 22.02.2008, 17:06 okunma Okunma: 1948
Yorumlar
Belma Hemşire'ye; Böylesine toplumsal ve insan sağlığına yarar sağlayacak konularda AjansSevgi Ailesine katıldığınız için, ayrıca amatör bir ruhla gönüllülük esasıyla emek verdiğiniz için. Sonsuz teşekkürler. Sevgi ve saygıyla; sizin ve sizin gibi düşünen tüm dostlardan yeni yazılar bekliyoruz.
Tarih: 00.00.0000 - 00:00 | Gönderen: Ata Sevgi
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales