Marmaris Bülten
DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
UĞURLAR OLSUN TUNCEL DAYI
UĞURLAR OLSUN TUNCEL DAYI

          "Derinliğin deli sarhoşluğu"
            Gözlerinden bir insanı okumak.
            Ve ruhunda tutunmak, o özgün yaratılışına…
            Haber sosyal medyaya giriş yaptığından itibaren, binlerce yorum okuyorum, okuyacağız da. Bir dev için belki de hepsi yetersiz. İçlerinden bana en yakın geleni değerli yönetmenimiz ve senaryo yazarımız Sayın Çağan Irmak’tan. İki cümle ile özetlemiş; “Dünyanın en tatlı delisi, huzur içinde uyu”.
            Sevgili Çağan Irmak, aynı kuşağın çocuğu olmamızdan mı bilemiyorum ama bizdeki “vefa” duygusunu her fırsatta çok iyi anımsatır.
            Bahsettiğimiz ve andığımız kişi,  77 yıllık ömrü hayatına;  yasaklarla,  olan ve olmayanlarla okul maceralarını yani sahneye ilk deneyimlerini de katarsak,  60 koca yılı aşkın SANAT dolu bir yaşam... Yeni kuşaklar, taze dizilerde tekrar… Eski kuşaklar ise belki de,  TUNCEL KURTİZ’in farklı duruşunu ancak sığdırabildiler içlerine. Oysa O, hep yasaklarla yüreğini harmanladı ve besledi. Kendini besleyen, besleten ve halka mal ederek paylaşan gerçek bir sanatçıydı o, sansasyondan reklamdan uzak.
            Bunca yaşanmışlığa, deneyime, tecrübeye ve bütünlüğe baktığımızda, onun renginin gökkuşağı olduğunu görebiliyoruz elbet de. Uluslar arası ve Türkiye’de aldığı tüm ödüllere bile değinmeden hatta uluslar arası arenada EN İYİ ERKEK OYUNCU ödülünü bile konuşmadan.  Şu ana kadar sadece onun yalın ve insan kimliği üzerinden, yüreklerimize kurduğu sevgi kaynağını paylaşıyoruz.
            Ve sanat noktasına baktığımızda ise hiç fazla derinliğe inmeden sadece şunu belirtmek istiyorum. Bir sanatçı düşünün ki; İsviçre’de sahne alıyorsa İsveççe, Almanya da ise Almanca ve İtalya da ise İtalyanca sahneye koyuyor eserini ve kendini. Onun donanımını, hayat tecrübesini deneyimleyebilmek, belki gölgesinde bir iki adım atmakla ile olabilir(di).
            Ben onu Keşanlı Ali Destanı ile tanıdım. Tüm seslendirmelerinden, filmlerinden, tiyatro oyunlarından, kendi sahneleyip yönettiği ve oynadığı eserlerinden sıyrılarak, kendi destanını bizlere miras bırakarak gidiyor, ne mutlu ona!
            Şimdi sadece şunu düşünmek gerekir. Sanatın hangi dalı olursa olsun; hangi gerçek destanları yazanlar,  o bir daha geri gelemeyecek olan değerlerimizi hep es geçtik, ıskaladık kaçırdık, uçup gitti ellerimizden…
             Hangisine vakti zamanında değerini verebildik ve sunabildik?..  Nice heykeltıraş, ressam, şair,  müzisyen unutulup gitti. Üzerlerine yasaklarla  canlı canlı, topraklar örtüldü.  Her şeyden kendini soyutlayarak ancak uzaklaşmadan, sanat yapmaya çalıştılar. Duayenliği deneyimi ve derinliğinin o deli sarhoşluğu ile bir büyük üstadı Sevgili Dayı Tuncel Kurtiz...
            Delilerden vazgeçemiyor, onları hep takip ediyorum. Önlerinde saygıyla eğiliyorum.
Yeri doldurulmaz dünya sanatçımız, nurlar içerisinde yaşa, Usta dayımız!..
                                                         Emel Seçen / İstanbul,

                                                         27 Eylül 2013 Cuma Saat: 16.10

BAYRAMI KUTLARKEN KAZANMAK İSTER MİSİNİZtıklayın!
http://www.marmarisbulten.com/Haber/KURBAN_BAYRAMi_KUTLAMALARi_2013/
____________________________________
MÜŞTERİLERİNİZİN SİZE ULAŞMASINA KESİN ÇÖZÜM bir tık yeter!..
http://www.marmarisbulten.com/Haberler/is_Dunyasi_Rehberi/

UĞURLAR OLSUN TUNCEL DAYI
tarih Tarih: 27.09.2013, 21:46 okunma Okunma: 1341
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales