Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ
ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ

ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ

            25 Haziran 2009 (bu gece)  Perşembeyi Cuma’ya bağlayan gece Regaib Kandilidir. Bu kandille birlikte dinî literatürümüzde, “Üç aylar” olarak bilinen feyizli ve bereketli bir maneviyat mevsimine Yüce Allah’ın lütfuyla girmiş bulunuyoruz.

            Üç aylar, dinî duyguların yoğunluk kazandığı, merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerinin doruk noktaya ulaştığı, hayır ve iyiliklerin arttığı bir mevsimdir. İnsanların geçmişin muhasebesini yaparak geleceğe azim ve enerji dolu bir şevkle atılma fırsatı bulacakları bir dönemdir. Hatalardan ve günahlardan temizlenme, hayırlı ve yararlı işleri daha da fazlalaştırma zamanıdır.

            Dinî hayatımıza pozitif anlamda yeni bir heyecan, canlılık ve ivme kazandıran üç aylar ve bu aylar içinde yer alan kandiller, yaratılış gayemizi düşünmemiz, yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi değerlendirmemiz için son derece değerli fırsatlardır. Milletimizin “kandil” olarak adlandırdığı bu geceler, gönül evlerimizi aydınlatan ışıklardır. Üç aylar dediğimiz mübarek aylar içinde kutlanan ilk kandil de Recep Ayının ilk Cuma gecesi olan Regaib Kandilidir.

            Regaib Kandili, Yüce Allah’ın af ve mağfiretinin istendiği, umut, huzur ve ilahî müjdelerle dolu bir gecedir. Yine bu gece; Miraç, Berat ve bin aydan hayırlı olan Kadir gecesinin müjdecisidir. Bu mübarek gece ve onu izleyen aylar, Yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza, milletimize ve tüm insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızın olduğunu bir kez daha bizlere hatırlatmalı, yanlış ve kusurlarımızdan dönmemize vesile olmalıdır. Kandiller, günümüzün yoğun ve karmaşık hayat akışı içinde kaybolup giden ve öze   dönüşünü ihmal eden modern birey için içe dönük bakış ve öz denetim fırsatıdır. İlahi rahmete fazlasıyla mazhar olan bu zaman diliminde, gönül huzuru içerisinde yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza, milletimize ve tüm insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızın olduğunu bir kez daha hatırlayalım. Yanlış ve kusurlarımızdan dönelim, elimizi ve gönlümüzü uzanabileceğimiz herkese açalım, aramızdaki sevgi bağını, dayanışma ruhunu güçlendirelim, kırgın gönülleri barıştıralım, ihtiraslarımızı dizginleyip küçük menfaat çekişmelerinden uzak duralım, yüce Dinimiz'in bizden istediği kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insanî ve ahlâkî meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret gösterelim.

            Bu duygu ve düşüncelerle Regaib Kandilinin aziz milletimizin ve bütün İslâm aleminin birlik ve beraberliğine, insanlık aleminin barış ve huzuruna vesile olmasını diler, başta Muğlalı hemşerilerimizin, Milletimizin ve bütün İslam Aleminin Regaib kandilini tebrik ederim.

               Mustafa KAYA

               Muğla   İl Müftüsü

 

------------------------------------------------   

                 “Bir Üç Aylara daha kavuşmanın sevinci ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz. Geçen seneden bu tarafa aramızdan ayrılanlara Yüce Mevla' dan rahmet, geride kalanlarına sağlıklı, huzurlu, birlik-beraberlik içinde bereketli bir ömür diliyorum.

      Ramazan Ayı'nın habercisi Recep Ayı' nın bu ilk günü olan Mübarek Regaip Kandili' nin tüm Muğlalı hemşerilerime, tüm halkımıza, devletimize ve insanlığa hayırlar getirmesini diliyor, bütün hemşerilerime selam ve sevgilerimi sunuyorum.                                                                                                                                                   

Prof. Dr. Yüksel Özden

AK Parti Muğla Milletvekili

------------------------------------------------

 

            “Değerli hemşehrilerim,”Üç Aylar" olarak bilinen rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarının müjdeleyicisi Regaib Kandiline kavuşmanın huzur ve mutluğunu yaşamaktayız.

            Değerli Kardeşlerim,  Bu mübarek geceyi fırsat bilerek, çekişmeleri ve kırgınlıkları, gidermeye; sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulmasına, birlik, beraberlik ve kardeşliğin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret gösterelim.

            Bu duygu ve düşüncelerle; tüm hemşehrilerimin ve İslam Âleminin Regaib Kandilini kalben kutlar, daha nice Kandillere ulaşmak temennisiyle, selam ve sevgilerimi iletirim.”

Dr. Mehmet Nil Hıdır

AK Parti Muğla Milletvekili

ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ
tarih Tarih: 25.06.2009, 12:55 okunma Okunma: 1484
Yorumlar
sevgili Ata abinin ve tüm müslüman aleminin Mübarek Regaip Kandilini kutlar Hayırlara vesile olmasını dilerim.
Tarih: 00.00.0000 - 00:00 | Gönderen: önder özer/ Balıkesir
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales