Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..  PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ULUSLARARASI SULARA 60 BİN TÜRK TEKNESİ
ULUSLARARASI SULARA 60 BİN TÜRK TEKNESİ
ULUSLAR ARASI SULARA
60 BİN TÜRK TEKNESİ
Ata Sevgi

Türk Yatçılığı’na güç katacak karar nihayet çıktı. Yıllardır Özel Tüketim Vergisi ve yüksek KDV oranlarından dolayı yabancı bayrak taşıyan Türk teknelerinin Türk Bayrağı’na dönüşüyle Türk Turizmi’nede katkı sağlanması beklenilen 60 Bin müracaat bekleniyor.

            Marmaris DTO Meclis Başkanı Ercan Güneştutar ve Marmaris DTO Yönetim Kurulu Üyesi Nadide Çakıcı ve Marmaris DTO Müdürü Çağla Bikhan ile birlikte basın toplantısında konuşan Marmaris Deniz Ticaret Odası (DTO)  Başkanı Hasan Mengi, ”Denizlerde hizmet veren yabancı bayraklı özel ve ticari yatlarda vergi indirimi 22Ağustos .2009 tarihinde, 27327 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla tüm denizcilere duyuruldu. Bu karara göre; 18 Gros tonilatoyu geçmeyen gezinti gemileri (denizde seyretmeye mahsus olanlar) ve yolcu ve gezinti tekneleri ( denizde seyretmeye mahsus olmayanlar) ile % 27. 4’e kadar çıkan oranlarda  Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) uygulanan yatlar ve diğer eğlence ve spor tekneleri, kürekli kayıklar ve kanolarda ( şişirilebilir olanlar, birim ve ağırlığı 100 kilogramı geçmeyenlerde, (kürekli kayıklar ve kanolar hariç) Özel Tüketim Vergisi sıfırlanmış bulunmaktadır. Yine bu araçlarda uygulanmakta olan % 18 lik KDV oranı da 30 Kasım 2009 tarihine kadar %1 ‘e düşürülmüştür. Sahibi Türk vatandaşı olan, ancak vergi yükü nedeniyle sahibi olduğu tekneye Türk bayrağı çekmekte madden zorluk çekeni bu sebeple yabancı bayrak taşıyan yatların Türk bayrağına geçişi kolaylaşmış oldu.
              Ayrıca bu uygulamayla
yabancı bayraklı, ruhsatsız ve sahiplik belgesi olmayan yaklaşık 60 bin teknenin kayda alınması söz konusu ve bunun da Türk ekonomisine yılda 50 milyon dolarlık katkı sağlaması düşünülmektedir.
             
Bu karar 30 Haziran’dan önce yabancı bayrak takmış tekne sahiplerine Türk bayrağına geçişte aynı ÖTV ve KDV avantajını sunarken, 30 Haziran 2009 dan sonra alınmış ve yabancı bayrak takılmış yatlarda vergi avantajı sunulmaktadır.” dedi. (AjansSevgi / Marmaris)

ULUSLARARASI SULARA 60 BİN TÜRK TEKNESİ
tarih Tarih: 26.08.2009, 19:16 okunma Okunma: 1730
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales