Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
TURİZME ALTERNATİF ÇÖZÜM DOMATES İHRACATI(!)..
TURİZME ALTERNATİF ÇÖZÜM DOMATES İHRACATI(!)..

TURİZME ALTERNATİF ÇÖZÜM DOMATES İHRACATI(!)..

                        Muğla’dan bu yılın 5 aylık döneminde 175       Milyon Dolarlık domates ihracatı yapıldı.
 

Ata Sevgi / Muğla

Yapılan onca umut dolu haberlere rağmen bu yıl da can çekişen Türk Turizmi’ne alternatif çözümlere domates ihracatı da eklendi.

 Muğla Valiliği’nden bu gün (24 Haziran 2008)  yapılan açıklamada; “Muğla’dan bu yılın 5 aylık döneminde % 80’lik bölümü Rusya Federasyonuna olmak üzere, toplam 90 bin ton örtü altı ürünü domates ihraç edilerek, ihracattan 175 milyon dolar döviz geliri elde edildi. Rusya Federasyonu tarafından bazı ürünlerde kalıntı tespit edilmesine rağmen, Muğla’dan yapılan domates ihracatında kalıntıya rastlanmamıştır.

Muğla ve yörelerindeki seralarda, 2008 yılında 350 bin ton turfanda domates üretimi gerçekleştirildi. Bu yıl seralarda gerçekleştirilen domates üretiminin; Haziran  2008 itibarıyla  90 bin tonu, Rusya Federasyonu başta olmak üzere, Romanya, Ukrayna, Moldova, Almanya, Azerbaycan, Bulgaristan ve Gürcistan gibi ülkelere ihraç edilerek, ihracattan yaklaşık 175 milyon dolar döviz girdisi elde edildi.”denildi.

            Muğla Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, Muğla’dan ihraç edilen sebze ve meyvelerin, ihraç edilmeden önce, ildeki laboratuvarlarda, bitki koruma ürünleri ve diğer kimyasallar yönünden kalıntı analizlerinin yapıldığını bildirdiler.

            Bu arada; Muğla’dan 2008 yılında ihraç edilen yaş sebze ve meyvelerden, Rusya Federasyonu tarafından imha edilen veya iadesi yapılan bir ürünün de bulunmadığı belirtildi.  

            Muğla’dan yaş sebze ve meyve ihracatında bir sorun yaşanmaması için, Muğla Tarım İl Müdürlüğü’nce yaş sebze ve meyve paketleme tesislerinde çalışan işçilerle, üretimi gerçekleştiren çiftçilere, eğitimler verilirken, ihracatçı firmalar ve ilaç bayileriyle bilgilendirme toplantıları da yapılıyor.

            Yetkililer, sektör paydaşlarıyla yapılan bu tür toplantıların, domates ihracatının yapıldığı, Rusya Federasyonu ve diğer ülkelerle ihracatta bir sorun yaşanmamasında etkili olduğunu bu tür eğitimlerin ve bilgilendirme toplantılarının süreceğini bildirdiler.

            Muğla İl genelinde 26 bin dekar alanda, örtü altı sebzeciliği yapılıyor.

            Bu yolla yapılan üretimin de % 99 luk bölümünü domates ürünü oluşturuyor.

            Ege Bölgesi’nin sebze ambarı durumundaki Muğla’da tarla sebzeciliği yoluyla da yılda yaklaşık 600 bin ton çeşitli türde sebze üretimi gerçekleştiriliyor.(AjansSevgi)

 

TURİZME ALTERNATİF ÇÖZÜM DOMATES İHRACATI(!)..
tarih Tarih: 24.06.2008, 23:47 okunma Okunma: 1553
Yorumlar
Amannnnn... Malum kişiler duymasınnn!!!... Domates'inde suyunu çıkarırlarr!!... Domatescilik festivali uydurup, birde domates güzeli seçerler... Maaliyetsiz festivali pahalı göstermek için(!) Ayşen Gruda'yı çağırıp onu domates güzeli seçerler.. Uyuşturucu müptelalılarına sunuculuk yaptırırlar.. Almanya'da pkk konserinde şarkı söyleyen sanatçılara sahne verirlerrr..!!!.. Amannnnn .. sakınnn.... kaldırın bu haberiiii.... salça olduk zatennnnnnnn
Tarih: 00.00.0000 - 00:00 | Gönderen: murat ersan / Marmaris
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales