Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
TURİZMCİYE ELEKTRİKTE BÜYÜK İNDİRİM OLANAĞI
TURİZMCİYE ELEKTRİKTE BÜYÜK İNDİRİM OLANAĞI

TURİZMCİYE ELEKTRİKTE

 BÜYÜK İNDİRİM OLANAĞI

Ata Sevgi

Marmaris Ticaret Odası (MTO) Başkanı Mehmet Baysal, yaptığı basın açıklamasıyla Turizmcilerin, Serbest Tüketici Belgesi alarak elektrik giderlerinde Yüzde 10 daha az fatura ödeyebileceğine dikkat çekti.

MTO Halkla İlişkiler Birimi’nden dün (7Ağustos 2009) verilen bilgiye göre Başkan Baysal; “Öncelikli konu, işletmelerimizin elektrik ücretlerinden sağlayabileceği avantaj hakkında. Turizm sektöründe otellerimizin en büyük giderlerinin başında elektrik giderleri gelmektedir.Bunun için de eğer yıllık 450 bin Kilowat veya üzeri elektrik tüketimi olan iş yerleri veya kamu kurumları elektrik aldıkları kurumdan “ SERBEST TÜKETİCİ BELGESİ” edinerek, Türkiye’de ki elektrik dağıtımı yapan tüm firmalardan teklif alıp elektrik maliyetinde tasarruf sağlayabilirler.

            Örneğin; Marmaris’te Serbest Tüketici Belgesi  almış bir otelimiz, Türkiye’de ki elektrik dağıtımı yapan firmalardan teklif aldıktan sonra Bursa’da bulunan elektrik firmasıyla anlaşarak %10 fatura altı iskonto almıştır.

            Bu uygulama, 450 bin Kilowat veya üzeri elektrik kullanan kurum yada işletmelere yıllık maliyetlerini düşürmede çok önemli bir kazanım sağlayacaktır.

 

YUNAN ADALARIYLA DOSTLUKLA BAŞLAYAN TİCARET

            Diğer bir konu ise Yunan Adalarıyla yaptığımız çalışmalar. Bir ay önce odamıza, Yunan Adaları ve Marmaris’in ticari iletişimini kurmak üzere sözleşmeli bir personel alarak ciddi bir çalışma içine girdik.12 Adalarda ithal ürün alan firmaların tek tek tespitini yaparak 150’ye yakın firmayla bağlantıya geçtik. Yunanca hazırlanmış, “ Bildiğiniz üzere Onikiada’da, Marmaris ile ticaret yapan şirketler var. Rekabet edilebilir fiyatları, ürün kalitesi ve sunulan hizmetleri göz önüne alarak siz de Marmaris’ten ihracat yapabilirsiniz” şeklinde hazılanan mektuplarla bilgilendirmeler yapıldı ve dönüşler başladı.

            Şu ana kadar Ahşap işleri, akü ve yağlama makinası, Temizlik maddeleri gibi ürünler için talepler geldi. Marmaris Ticaret Odası olarak yaptığımız firmaları buluşturmak. Görevli arkadaşımız talepleri Marmaris’deki firmalara bildirip onların iletişim kurmalarını sağlamakta.

Marmaris Ticaret Odası olarak başlattığımız bu çalışmamızı, Rodos’da yayınlanan Rodiaki Gazetesi (26 Temmuz 2009) “Marmaris Ticaret Odasından Dostluk Atağı” şeklinde sayfalarına taşıdı.”  dedi. (AjansSevgi / Marmaris)

TURİZMCİYE ELEKTRİKTE BÜYÜK İNDİRİM OLANAĞI
tarih Tarih: 08.08.2009, 20:15 okunma Okunma: 1521
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales