Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
TURUNÇ'LA İLGİLİ NE YAZMIŞIZ AKTUEL MARMARİS YAZARI NE ANLAMIŞ VE NE YAZMIŞ YORUMU SİZİN
TURUNÇ'LA İLGİLİ NE YAZMIŞIZ AKTUEL MARMARİS YAZARI  NE ANLAMIŞ VE NE YAZMIŞ YORUMU SİZİN

                       aktuelmarmaris.com yazarı Özgül EFECİK ÖZDEMİR, 26 Temmuz 2011' de, sanki bir cevap yazısı yazmış, olabilir tabii ki. Ama “Ne yazmışız, ne anlamış, ne yazmış?” diyerek, saygılarımızla yine sizlerin yorumunuza bırakıyoruz… 
                 Gerçi yazımızda adı geçen şoför kardeşimiz Ali Gökçe, bugün (29 Temmuz 2011, Saat 16.00'da)  Turunç'taki sohbetimizde; yazıdan haberi olmadığını, yazarını da tanımadığını söyledi. O zaman Sayın Özgül Efecik Özdemir kimi dinledi ve kendince böyle bir savunma yazısını yazdı?.. 
              
Hatta iyi niyetli olduğunu sanarak, sadece hatırlatıyoruz Sayın Özdemir'e; Marmaris'e ve yakın çevrenize bir sorun bakalım, medya bile olmadan medyadan - mış gibi davranarak, çıkar sağlayanlar kim? İsterseniz şöyle bir bakın etrafınıza lütfen;)
            Bu da başka bir yazı konusu olabilir bizce. Ne dersiniz?..
                                  
Ata Sevgi

Demiştik:

TURUNÇ DÜNYANIN GÖZDE TURİZM BELDESİ AMA
                Bu yıl turizm sezonu hemen herkes için oldukça geç başladı maalesef. Marmaris ve genelinde o özlenen; Mayıs’ta olmasa bile kimi yıllar Haziran ayında yaşanmaya başlanan canlılık bu yıl ne yazık ki Temmuz ayı başı itibarıyla görülmeye başlandı.
             Tarih 13 Temmuz 2011, iş ve esnaf ziyareti için Turunç Beldesi’ne gittim.  Kimi sonradan görmüş,  kimi arkadaşların böbürlenerek anlattığı, kendiarabam olmadığı için de doğal olarak belde dolmuşuyla. 
                Turunç’a gidip gelenler bilirler; Turunç’tan Marmaris’e gelen son araç 22.30 ‘da hareket eder. Hatırlıyorum da, geçmiş yıllarda son dolmuşu kaçırmamak için hareket saatine 5 – 10 dakika kala durakta beklediğimiz çok olmuştur, hatta kimi zaman yolcu sayısı az olduğu için,"dolmuşçu da ekmeğini kazanıyor." düşüncesiyle, hareket saati gelmesine rağmen bizim de birkaç yolcu daha çıkar mı diye, şoförle birlikte beklediğimiz de çok olmuştur.

              Ama dün öyle olmadı maalesef, dolmuşa binmek için bulunduğum yerden yola çıktığımda; dolmuşun ileride yola çıktığını görmüştüm. Nasıl yetişeyim demeye kalmadan yine Turunç Taksi durağı önünde dolmuşçu – taksici bir arkadaşa dolmuşu 2 dakika da olsa beklemesi için telefonla aramasını rica ettim. Ve aradı da…
                _ Alo yolcu kalmış bekleyebilecen mi?
               _  Neyle geliyor, yürüyerek mi?

               _  Hee yürüyerek.
                _Olmaz ben duramam… 

             _ İyi durma, durma git sen!..
             .............          

                Konuşma öncesinde, “Durur durur o.“ diyen taksici arkadaşa, “E hadi Ali (Gökçe) çalıştır bakalım arabayı.” dedim şakayla karışık… 
               El cevap; “Sırada başka araba var abi!..”

             ?...
             Sonrasında o kızgınlıkla; “Peki Ali, ben taksiye bindiğim zaman, tekrar inipte dolmuşa binmem. Yürüyerek gidiyorum Marmaris’e, inanmıyorsan başka muzip tezgahınız varsa da takip edersin görürsün!” dedim.
            Tamamı yokuşlardan oluşan yaklaşık 3 kilometre hiç durmadan yürüdükten sonra, tepedeki Akdağ Büfe’de mola verdim ve işletmeci esnaf arkadaşımız Turab Abi’nin ikramı, yorgunluk çayını içtim. Tekrar yola çıktığımda,konudan haberi olan Turunç Belediye Başkanı Ali Fuat Fidan, bana telefonla ulaştı ve sanırım yürüyüşümün yaklaşık 4. Kilometresinde, beni bularak aracıyla Marmaris’e getirdi.

            Olayın yalın hali bu, peki neden yazdım bunları? 
               Turizmin can çekiştiğini konuştuğumuz bugünlerde, ki hemen herkesin tanıdığını ve de sevdiğini sandığım ben, bunları yaşamak zorunda kalıyorsam, Varın siz düşünün artık; Turunç’u günü birlik gezmek  isteyen ama bir de yabancıysa gelenlerin sonunu!?.

           Siz siz olun; Turunç’a gitmek isterseniz sakın ola son dolmuşa güvenip, dolmuşa gelmeyin!.. Basit bir günlük gezi dolmuşu taksisi ve diğer çıkabilecek çeşitli ödemelerle pahalı bir geziye dönüşebilir.
          Daha huzurlu günler dileğimizle, sağlıcakla.

                                                 GÜNCELİTE – Ata Sevgi 

                                                          14 Temmuz 2011

Demişler:

“Medyayım ben,Turunç’u karalarım mı?”
İnsanları incitmemeye çok özen gösteririm.
Kelimeler dilime dökülmeden önce karşı tarafı kırmamak için ince eler sık dokurum.
Bazen fazlasıyla yanlış anlaşılırım ama olsun.
Bu haftaki yazımda da yanlış anlaşılabilirim, ama hiç önemli değil, doğru düşündüğümü savunurum her zaman.
Fırsat buldukça gazetemizin sitesinden köşe yazarlarımızın yazılarını takip ediyorum, fakat başka bir yerel sitede köşe yazılarını okumam.
Malum.!
Ama bugün okumak durumunda kaldım. Çünkü dün akşam olayın diğer kahramanından tesadüfen yazıya konu olan hadiseyi öğrenmiştim. Ama benim huyumdur karşı tarafı dinlemeden yargılamayı sevmem. Bu nedenle gazetenin internet sitesine tıkladım ve yazıyı okudum. Konu şu;
“Sayın köşe yazarı” benim de ikamet ettiğim Turunç Beldesine günü birlik “iş ve hatır ziyaretine” gelmiş. Kendisinin şahsi bir otomobili olmadığı için dolmuşla ulaşmış bu beldeye. Ve iş görüşmeleri “o kadar uzun sürmüş ki” son 22.30 dolmuşuna yetişememiş.
Taksi durağına gelip sıradaki taksiciden dolmuşu aramasını rica etmiş. Taksi şoförü de yardımcı olmak adına aramış dolmuş şoförünü. Yolcu kaldığını bildirmiş. Mesafenin uzak olduğunu ve yolcunun yürüyerek geleceğini öğrenen dolmuş şoförü diğer yolcuları bekletemeyeceğini belirterek telefonu kapatmış. Önceden tanıştığı taksiciye şakayla karışık "hadi çalıştır bakalım arabayı" demiş “sayın yazarımız”, taksicinin cevabı " sırada başka araba var abi".
Şimdi asıl mesele burada başlıyor.
Öfkelenen “yazarımız” "ben taksiye bindiğim zaman, inip tekrar dolmuşa binmem, yürüyerek gidiyorum Marmaris'e, inanmıyorsan başka muzip tezgahınız varsa da takip eder görürsün. Ben buradaki muzip tezgahı çözemedim, siz çözdünüz mü?? Neyse bunu söyleyip yola koyuluyor yazarımız yürüyerek seyir tepesine ulaşıyor. Orada mola veriyor, işletme sahibinin ikram ettiği çayı içiyor ve yola devam ediyor. Bu esnada konudan haberi olan Sayın Başkanımız kendisini telefonla arıyor ve aracıyla gelip alıyor Marmaris'e bırakıyor. “Sevgili yazarımız” olayı aynen bu şekilde anlatıyor yazısında.
Taksici arkadaş konuyu bir gece önce benzer bir şekilde zaten anlatmıştı. Ama burada yazarımızın anlatmadığı başka bir detay var.
Kendisi bu esnada “alkollüymüş”.
Alkollü olmak suç değil elbette ama bilirsiniz alkolün etkisiyle istem dışı davranışlarda bulunabiliyor. O sırada kendisi de alkolün etkisiyle yanlış davranışlarda bulunmuş olabilir. Zaten şoför arkadaşta tam olarak bunu anlatıyordu. Kendisi yazısında da belirttiği gibi Turunç Beldesinde çok sevildiğini düşünüyorsa eğer; sıradaki taksiyi sırasından çıkartıp “ücretsiz” !!!! olarak Marmaris’e bırakmasını bekleyeceğine, orada yaşayan vatandaşlarımızdan rica edebilirdi. Biliyorsunuz turizmle geçimini sağlayan bölgeler yılın 5 ayını evinde geçiriyor. Diğer kalan 7 ayın sadece 2,5 ayında iş yapabiliyor. Turizmin içinde olanlar bunu çok iyi bilirler. “Sayın yazarımız” zaten kötü giden bir sezonda insanların üç-beş kuruş ekmek derdinde olmalarını yadırgamamalı, Nitekim kendisinin de o gün Turunç Beldesine gelmekteki amacı bu.
Kabul etmek lazım o gece gerçekten bir talihsizlik yaşamış, herkesin başına gelebilir. Fakat medya hakkını kullanıp insanları karalamak, deşifre etmek yanlıştır. Çünkü ortada bir suç yoktur. Bu nedenle Turunç Beldesini pahalı olarak tanımlayarak esnafın ve o arkadaşın ekmeğine engel olmaya hakkınız yoktur.
Bu olayın en üzücü yanı bu yazının halkımız tarafından desteklenmesi. Birileri “Turunç pahalı oraya gitmeyin, giderseniz de kazıklanmayı göze alın “ diyor, biz onu alkışlıyoruz, haklısın diyoruz. Kimseye zorla bir şey satılmıyor, ya da Turunç girişinde para kesilmiyor. İsteyen para harcar, istemeyen harcamaz. Hem halk dilinde ne derler “ yiyen yemeyen belli olsun”. 
aktuelmarmaris.com Yazarı Özgül EFECİK ÖZDEMİR

TURUNÇ'LA İLGİLİ NE YAZMIŞIZ AKTUEL MARMARİS YAZARI  NE ANLAMIŞ VE NE YAZMIŞ YORUMU SİZİN
tarih Tarih: 30.07.2011, 05:32 okunma Okunma: 2082
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales