Marmaris Bülten
MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!.. MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
TÜRKİYE'DE 4 BİN TALASEMİ HASTASI VAR
TÜRKİYE'DE 4 BİN TALASEMİ HASTASI VAR

TÜRKİYE’DE 4 BİN TALASEMİ HASTASI VAR

Talasemi (Akdeniz Kansızlığı Anemisi) Hastalığının görüldüğü riskli iller arasında Muğla da yer alıyor. Muğla İl Sağlık Müdürlüğü 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü nedeniyle yayımladığı açıklamada;  genetik bir yapıda olan Talasemi Hastalığı’nın artmasına çoğunlukla akraba evliliklerinin neden olduğuna dikkat çekti.

Muğla Valiliği’nden dün (6 Mayıs 2009)  yapılan açıklamada;” Bakanlık olarak çalışmalarımızda temel amaç, ülkenin kişisel ve toplumsal sağlık ihtiyaç ve sorunlarının çözümleyebilecek projeler üretmek ve yürütmektir. Bakanlığımız rutin hizmetler, programların sürdürülmesi ve iyileştirmesi çalışmalarının yanı sıra, yeni gereksinim alanlarında da çalışmalar planlanmaktadır.

            Beslenme bozuklukları ve enfeksiyon hastalıklarına bağlı çocuk ölümlerinin kontrol altına alınmasından sonra, kalıtsal hastalıklar gündeme gelmiştir. Ülkemizde, talasemi ve orak hücre anemisi başta olmak üzere, kalıtsal kan hastalıkları önemli bir halk sağlığı sorunudur. Türkiye’de sağlıklı Türk popülasyonunda beta-talasemi taşıyıcı sıklığı %2.1 olup, yaklaşık 1.300.000 taşıyıcı ve 4.000 civarında hasta vardır. Her yıl yüzlerce hastalıklı çocuk dünyaya gelmekte, aileler ve toplum maddi ve manevi zarara uğramaktadır.

            Bu nedenle, Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü ve Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından şimdiye kadar yapılan hizmetleri organize etmek ve hizmetleri yaygınlaştırmak amacıyla, hastalığın görülme sıklığı göz önüne alınarak , riskli 33 ilde ( Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Bilecik, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İçel, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Şanlıurfa, Tekirdağ ) Hemoglobinopati Kontrol Programı başlatılmıştır.

            Türkiye’de akraba evliliklerinin fazla olması ve akraba evliliklerinin %70’inin 1. derece akrabalar arasında yapılması nedeniyle, genetik geçişli bir hastalık olan talaseminin görülme sıklığı artmaktadır. Bu nedenle, ikisi de taşıyıcı olan çiftlerin bilinmesi ve çocuk sahibi olmadan önce genetik danışmanlıktan yararlanmaları, hastalığın önlenmesi açısından gereklidir.

             Programın temel amacı; Toplum taraması, genetik danışma (rehberlik), halk eğitimi, doğum öncesi tanı ve tedavi      yöntemleri kullanılarak, anormal hemoglobin hastası  doğumunun uygun strateji ile önlenmesi.

 Mevcut hemoglobinopati hastalarının yaşam süreleri uzatılarak, yaşam kalitelerinin arttırılmasıdır.

Bu kapsamda, ülke genelinde mevcut sorunların çözümü için 30.12.1993 tarihinde 3960 sayılı  olarak yayımlanan Kalıtsal Kan Hastalıkları ile Mücadele Kanunu’na dayanılarak hazırlanan “Kalıtsal Kan Hastalıklarından Hemoglobinopati Kontrol Programı ile Tanı ve Tedavi Merkezleri Yönetmeliği ” 24 Ekim 2002 tarihli ve 24916 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanmıştır.

Bu yönetmeliğin amacı, Ülkemizde sık görülen kalıtsal kan hastalıklarından talasemi ve orak hücre anemisi başta olmak üzere anormal hemoglobinlerin, koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında önlenmesi ve mücadele edilmesine yönelik tedbirlerin ve bu hastalıkların tanı ve tedavilerine yönelik faaliyetlerin usul ve esaslarını düzenlemektir. Bu yönetmeliğe dayanılarak bir Hemoglobinopati Bilim Kurulu oluşturulmuş ve 33 ilde Hemoglobinopati Tanı ve Tedavi Merkezleri açılmaya başlanmıştır. Açılan Merkezlerimizde ( 2005 yılı sonu itibariyle 27 il) Hemoglobinopatilerin tanı ve tedavisine yönelik çalışmalar ve toplum taramaları gerçekleştirilmektedir. Programın yürütüldüğü 33 ilde, 2005 yılı itibarı ile, evlenen çiftlerin %53,46’sı taranmıştır. Hemoglobinopati Tanı Merkezimizin olduğu 27 ilde ise bu oran %70,57’dir. Tanı merkezine sahip 27 il dışındaki illerimiz de, merkezlerini faaliyete geçirmek için   çalışmalarını sürdürmektedirler.Hastalığın tedavisinin ne kadar güç ve pahalı, aile ve çocuk için ne kadar sıkıntılı olduğu düşünülürse, hastalığı önlemenin önemi daha kolay anlaşılmaktadır.          

 

Tüm ülkelerde 8 Mayıs “Dünya Talasemi Günü” olarak kutlanmakta ve ülkemiz genelinde de 4 yıldır çeşitli aktiviteler düzenlenmektedir. İllerde personel ve halk eğitimine yönelik çeşitli toplantı, seminer,panel vb. etkinlikler düzenlenmesi, kitle iletişim araçlarında eğitici konuşma ve programlar yapılarak, Talasemi ve diğer hemoglobinopatilerin hafta boyunca vurgulanması, halk sağlığı acısından yararlı olacaktır. Bu etkinliklerin, basın-yayım kuruluşlarımızda gündem teşkil etmesi ve faaliyetlerimizin duyurulması, yürütülen programın etkinliğinde önemli yer tutacaktır.

Muğla ilinde yürütülen Talasemi önleme çalışmaları 1990’lı yıllarda başlamıştır. 1997 yılından itibaren alınan İl Umumi Hıfzısıhha Kurul kararıyla evlenen her çifte talasemi testi yaptırma zorunluluğu getirilmiş ve evlenen çiftlerin her ikisine de bu test uygulanmaya başlanmıştır. İlerleyen yıllarda İlimizde Merkez, Fethiye, Milas ve Ortaca da 1. Basamak Talasemi Tanı Merkezleri kurularak, Bakanlığımız tarafından ruhsatlandırılmıştır. 25.10.2005 tarihinde İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu tekrar toplanarak, evlilik öncesi yapılan talasemi testlerini bu merkezlerimizde yapılmasına karar vermiş ve bu karar uygulanmaya başlanmıştır.

 Bu çalışmaların yanında 1996-1997 ilköğretim yılından itibaren bugüne kadar her yıl ilimizdeki tüm 8. sınıf öğrencilerine eğitim verilerek ücretsiz talasemi testi taraması yapılmıştır. Bütün bu çalışmaların sonucunda 2007 yılı sonu itibarı ile evlilik öncesi 90530 kişi, İlköğretim 8. sınıf öğrencileri 102027 kişi, hasta ve taşıyıcı yakınlarının taramaları ve doktor isteği ile 28132 kişi taranarak  toplam 220689 kişiye hemoglobin  elektroforez yada HPLC varyant analizi yöntemi ile talasemi laboratuvar analizi yapılmıştır. Bu güne kadar toplam il nüfusunun yaklaşık % 26,55’ine Talasemi ile ilgili analiz uygulanmıştır.

Halen ilimizde 3 haftada bir kan alması ve sürekli tedavisi gereken 105 talasemi hastası bulunmaktadır. Bu hastaların tedavilerinin düzenli olarak sürdürülebilmesi için de Muğla Devlet Hastanesi bünyesinde gelişmiş bir kan merkezi ve Talasemi  Tedavi Merkezi kurulmuş olup, hastalarımızın %99’u kanlarını bu merkezde alarak tedavilerini sürdürmektedirler.

            İlimiz Merkez ve İlçelerinde faaliyet göstermek üzere 12.02.2007 tarihinde Muğla Talasemi Derneği kurulmuş ve bu güne kadar derneğe 92 kişi üye olmuştur. İl Sağlık Müdürlüğü ve Muğla Talasemi Derneği işbirliği ile 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü etkinlikleri çerçevesinde ilimizde ki  tüm Talasemi hasta ve yakınlarını bir araya toplamak amacıyla 2007 yılında Muğla Karabağlar yaylası Keyfoturağı Mevkiinde, 2008 yılında Ortaca ilçesi Sarıgerme plajında  bulunan Ortaca Belediyesi Sosyal tesislerinde piknik düzenlenmişti. 8 Mayıs 2009  tarihinde de Milas Ovakışlacık Sağlık Ocağı bahçesinde talasemi hastaları ve aileleriyle birlikte olunacaktır.” denildi. (AjansSevgi)

TÜRKİYE'DE 4 BİN TALASEMİ HASTASI VAR
tarih Tarih: 07.05.2009, 02:53 okunma Okunma: 1954
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales