Marmaris Bülten
ANİMARİS VETERİNER KLİNİĞİ YENİ YERİNDE MARMARİS İÇMELER’DE AZMAKLA DENİZİN BULUŞTUĞU YERDE MARMARİS’TE HATAY DÖNER İSTASYONU AÇILDI
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
TELİF HAKLARI HAKKINDA MUHTELİF...
TELİF HAKLARI HAKKINDA MUHTELİF...

TELİF HAKLARI HAKKINDA MUHTELİF…

 

Herkes bir şeyler yazdı yorumladı, telif hakları hakkında. Türkiye gerçeği hiç hak etmediğimiz şekilde, biz yönetici ve işletme sahipleri, hakim karşısında sanık sandalyesine oturtulduk. Suçumuz neydi?..

Suçumuz, ülkemize döviz girdisi sağlamak, ülkemiz insanına istihdam yaratmaktı. Başka ülkelerde, bizim gibi yatırımcı ve yöneticilere iş sahalarını geliştirmek için, istihdam olanaklarını çoğaltmaları için yardımcı olunur.

Amacımız sanat ve sanatçının haklarının korunmasının, ürettikleri eserlerin telif haklarının alınmasının hep yanında olmak, onlara gereken desteğin verilmesini sağlamaktır.

İnanıyoruz ki, bir ülkenin ve ulusun geleceğinin bir parcası da, sanat ve kültürüne duyduğu saygıyla şekillenir, gelişir. Atamızın dediği gibi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırır.

Peki neden böyle oldu, bizler neden sanık sandalyelerine oturtulduk ve sanat hırsızları olarak kamuoyuna lanse edildik?..

Çünkü sanat ve sanatçıya duyduğumuz saygıdan dolayı şu an yürürlükte olan kanunun, sanatçıların telif haklarını tam olarak koruyacağına inanamadık. Bu kanun çıktığı yıldan itibaren, çeşitli adlar altında birlikler türedi ve her gecen gün bu birlik sayıları artmaktadır.  Hepsinin iddiası; telif yasanındaki hakların kendilerine ait olduğu, bu telif ücretlerinin kendilerine ödenmesi gerektiği  yolunda. Kanunu da arkalarına alarak dayatma ve zorlama ile tehdit edercesine fahiş fiyatlar sunarak hak talep etmektedirler.

Bu tek taraflı olarak ve fahiş bir şekilde tespit ettikleri ücretlerin ödenmesi için otel, restoran, bar, disko gibi her türlü turistik tesis işletmecisin sözleşme imzalaması için dayatmaktadırlar.

Bu sözleşmeleri imzalamayan turistik tesis işletmecilerinin 4-6 sene hapis,  50.000-150.000 YTL para cezasına çarptırılacağı yolundaki açıkça kanuna aykırı ve yersiz iddialarla tehdit edip, korkutup, yasal düzeni yozlaştırıp haksız kazanç sağlamaya kalkışmaktadırlar.

 Bu kanunsuz düzen yerleştiği takdirde, esas ürünü yaratan eser ve hak sahibi müzik meslek birliklerinin hangi otel, restoran, kafe, bar ve disko ile kaç para üzerinden sözleşme yaptığını takip edemeyeceğinden hakkı olan geliri alamayacak , müzik meslek birliklerinin iane gibi vereceği para ile yetinmek zorunda kalacaktır. Kaldı ki bizim açımızdan da, turistik işletmelerde sözleşme yapılacak, müzik meslek birliklerinin üyesi olmayan sanatçıların kaset ve CD’ leri kullanıldığı takdirde boşuna para ödemiş olacak, müzik meslek birliklerine de haksız kazanç sağlamış olacak. Dahası müzik meslek birliklerince dünyadaki bütün ülkelerdeki, bütün sanatçıların, bütün eserleri için temsil yetkisi olduğu iddiası ile somut olmayan belgeler ibraz edilmektedir.

Ortada 5846 sayılı yasanın ön gördüğü şekilde belirli bir sanatçı adı yoktur, eser adı yoktur,sözleşme  yoktur. Bu teşebbüs önlenmezse uluslararası düzeyde skandallara sebep olunacak, yasaya aykırı bir istismar ve haksız kazanç düzenine göz yumulmuş olunacaktır.

Bu arada devlet on binlerce sözleşmenin kimlerle ve ne miktar üzerinden imzalandığını takipte tespit etmekte ve dolayısıyla vergisini tam olarak tahsil etmekte zorlanacaktır.

Sonuç olarak Kültür Bakanlığımız bu konuya ivedilikle el atmalı ve yeni yasal düzenlemeler getirmelidir. Bu düzenlemeleri yaparken sanatın sanatçının haklarının doğrudan kendilerine ulaşmasını sağlayıcı tedbirler almalıdır. Bizleri de her geçen gün artan sayıdaki müzik meslek birlikleri ile karşı karşıya getirmeyen yasalar çıkararak, bu çıkmazdan kurtarmalıdır.

Bir öneri olan basit bir düzenleme ile sorun çözülebilir, şöyle ki piyasaya sunulan kaset ve CD lerde şu anda bulunan bandrollere ilaveten ayrı bir bandrolde umuma ait kullanılacak kaset ve CD lerde daha yüksek ücretle uygulanabilir ve bu uygulama sonucunda,  sanatçı ve yapımcılara doğrudan  kazanç sağlanmış olunur.

 Kopya, korsan CD yapımı ve dağıtımı ağırlaştırılmış cezai kanunlarla kontrol altına alınabilinir.  Ayrıca bu müzik eserlerinin çalınması için üretilen alet ve cihazlardan fonlar alınarak, devlet tarafından bu fonların takibi yapılması ve sanatçıların geleceklerini garanti altına alacak sosyal birimler oluşturulması yolunda çalışmalar yapılabilir.   İlgililere ve de yetkililere saygılarımla.

                                                            İsmail Yıldız - Turunç Otel Genel Müdürü
TELİF HAKLARI HAKKINDA MUHTELİF...
tarih Tarih: 06.02.2008, 12:48 okunma Okunma: 2169
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales