Marmaris Bülten
 PİZZA LUNA Paket Servis TIKLAYIN DATÇA YAPI MARMARİS ELEKTRİK İNŞAAT MALZEMELERİ TIKLAYIN
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
TEKNELER DOĞAYI KİRLETMEYECEK
TEKNELER DOĞAYI KİRLETMEYECEK
 
 
                     TEKNELER DOĞAYI KİRLETMEYECEK
               Ata Sevgi / Muğla

Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağaları, kaya mezarları ve yeryüzü Cenneti durumundaki kanallarıyla ünlü Turistik yerleşim birimi Dalyan, sürdürülebilir kalkınma dengesi içinde, Dalyan kanallarındaki teknelerin, çevre kirliliği yaratmadan faaliyetlerini sürdürebilmeleri konusundaki örnek projelere de öncülük ediyor.

Dalyan Kanalı’nda turizm faaliyetlerini sürdüren, Kardak Turizm sahibi Özay Akdoğan’ın teknesinde, İnci Akü tarafından geliştirilerek uygulanan, petrol ürünleri tüketmeden ve egsoz gazı çıkarmadan çalışabilen, “Akülü Sistem Örnek Proje”den olumlu sonuç alındı. Bunun üzerine, daha sağlıklı bir çevre ve kirletilmemiş bir Dalyan Kanalı düşünülerek, çevreci sistem olarak değerlendirilen sistemin, Dalyan Kanalında ve Köyceğiz Gölü’nde faaliyetlerini sürdürmekte olan 700 ü aşkın tekneye yaygınlaştırılması fikri gündeme getirildi.

Bunun için de, Dalyan Belediye Başkanı Suat Tufan, İnci Akü Genel Müdürü Göksel Paker ve Kardak Turizm Sahibi Özay Akdoğan ve Dalyan Taşıyıcılar Kooperatifi temsilcisi, Vali Lütfi YİĞENOĞLU’ nu ziyaret ederek, geliştirilen proje hakkında ayrıntılı bilgi verdiler.

Projenin uygulandığı tekne, benzin ya da mazot gibi bir yakıt tüketmediği için, yakıttan tasarruf sağlandığı gibi, teknelerin egsoz gazı sorunu da ortadan kalkıyor.Tek seferde yapılacak bir maliyetle, hem yakıttan ekonomi sağlanıyor. Hem de, çevre kirliliği yaratmadan teknelerin Dalyan Kanalı’nda ve Köyceğiz Gölü’ndeki faaliyetleri sürdürülebiliyor.

Yeni geliştirilerek, 12 metre  boyunda  ve 3.80 metre enindeki teknedeki sistemin maliyetinin, 15 bin YTL dolayında olduğu, projenin yaygınlaştırılmasıyla, uzun vadede tekne sahiplerince hem ekonominin sağlanacağı, hem de yeryüzü Cenneti durumundaki Dalyan Kanalı’nda ve Köyceğiz Gölü’nde, egsoz gazlarına dayalı olarak kirliliğin de yaşanmayacağı belirtiliyor.

Vali Yiğenoğlu, doğayı ve çevreyi koruyan uygulamalara şimdiye kadar sürekli destek verildiğini, bu projeyi de, desteklenmeye değer bir proje olarak değerlendirdiğini söyledi. (AjansSevgi)

 

TEKNELER DOĞAYI KİRLETMEYECEK
tarih Tarih: 25.03.2008, 12:38 okunma Okunma: 1588
Yorumlar
Yaşasın, hatta bir şekilde çoğaltılsın böyle çevreye duyarlı insanlar, Valim elbet ama çevre bakanıda bir destek olsa yakışır derim, kalın sağlıcakla ...
Tarih: 00.00.0000 - 00:00 | Gönderen: ilker Gül / Bursa
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales