Marmaris Bülten
MARMARİS GÖZLÜKÇÜ MY DENİZ OPTİK SGK İLE ANLAŞMALI MARMARİS'TE BOTOX LAZER EPİLASYON ORGANİK SAÇ TIKLAYIN!..
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
SÜREKLİ DEĞİŞEN HAVAYA DİKKAT!
SÜREKLİ DEĞİŞEN HAVAYA DİKKAT!

Grip nedir, Nasıl tedavi edilmelidir? Grip enfeksiyonunun başlangıç döneminde antibiyotik kesinlikle kulanılmamalıdır. Çünkü, grip virüslerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Oysa antibiyotiklerin virüsler üzerinde etkisi yoktur. Grip tedavisinde öncelikle istirahat çok önemlidir. Bol C vitamini ve su tüketmenin yanında piyasada anti-gribal olarak satılan ilaçlardan da yararlanılabilir. Bu ilaçlar poşet halinde sıcak suda eritilerek içilen ilaçlardır. İçinde hastanın ateşini düşürücü, kırgınlığı giderici, burun tıkanıklığını açıcı parasetamol gibi birtakım etken maddeler bulunuyor. Anti-gribal ilaçların erken dönemde kullanımı hem gribin daha komplikasyonsuz ortadan kalkmasını hem de daha kısa sürmesini sağlıyor. Yine de bu ilaçların kullanımından önce de bir KBB uzmanına danışarak tavsiyelerini almakta, fayda vardır. Piyasada yeni çıkan ve daha önce kuş gribi olaylarında kullanılan ilaç erken dönemde hastalığın daha kısa ve daha hafif geçmesini sağlamaktadır. (Antiviral bir ilaçtır.)
           Soğuk algınlığı ve Gripin belirtileri ve farkları nelerdir?

Soğuk algınlığında ateş, baş ağrısı ve öksürük nadir görülür, genel ağrı ve sızı az görülür. Hafif bir yorgunluk görülebilir. Genellikle tıkalı burun, hapşırma, boğaz ağrısı görülebilir. grip de 38-39 derece ateş görülebilir. Sinüzit ve kulak ağrısı komplikasyonları gelişebilir. Soğuk algınlığını engellemek için hiçbir şey yapılamaz.

Grip de ise tıkalı burun, hapşırma, boğaz ağrısı bazen görülebilir, 38-39 derece ateş görülebilir, sürekli bir baş ağrısı, genellikle genel ağrı ve sızı, 2-3 hafta sürecek bir yorgunluk evresi, genellikle öksürük görülür. Bronşit ve zatüre komplikasyonları gelişebilir. Engellemek için aşılama ve antiviral ilaçlar kullanılabilir. Tedavisi için ilk 48 saat de antiviral tedavi başlanması ve belirtileri gidermeye yönelik tedavi uygulanabilir.

Grip nasıl bir hastalıktır, hangi yollarla bulaşır?
Grip, viral bir hastalıktır ve virüslerle bulaşır. En sık bulaşma yolu da tokalaşma, yakın konuşmalar, öpüşme gibi yakın temastır. Bu yüzden grip ve soğuk algınlığından korunma yöntemi olarak ellerin sık sık yıkanması, öne çıkan bir yöntemdir. Ayrıca grip olan insanların kalabalık ortamlarda bulunmaları da diğer insanların enfeksiyon kapmalarına neden olur.
           Kimler risk altındadır? Öncelikle kalabalık ortamlarda bulunanlar yüksek risk altındadır. Özellikle yuvaya giden çocuklar, ilkokul öğrencileri, ileri yaştaki insanlar, kalp ve tansiyon hastaları gibi vücut direncinin düşük olduğu insanlar ile hastanelerde çalışan sağlık personeli; hem kalabalık ortamlarda bulunuyor olmaları hem de vücut dirençlerinin kolay düşmesi açısından risk altındadırlar. Hasta kişilerden çevreye saçılan virüs parçacıklarının havada asılı kalabilme yeteneğine sahip olması, bulaşıcılığı daha da artırıyor. Hasta kişinin kapalı bir ortama girip çıkması bile o ortamda bulunan kişileri virüsün bulaşması açısından risk altına sokuyor.

Yoğun tempoda çalışan, dinlenme olanağı bulamayan kişiler kendilerini nasıl korumalıdırlar? Öncelikle doğal vitaminlerden destek almalıdırlar. Meyve, narenciye tüketimlerini yüksek oranda tutmalıdırlar.

Vücut bağışıklık sistemlerini güçlendiren doğal kaynaklı ilaçlar kullanmalıdırlar.

Yüksek tempoda çalışan, yoğun bir insan akımının olduğu ya da kalabalık alanlarda çalışan kimseler enfeksiyon  riskinden korunmak için  Maske kullanmalıdırlar.

Yoğun çalışan kimseler uyku düzenlerine dikkat ederek vücut dirençlerini yüksek tutabilirler.  

Uzun saatler ve kalabalık ortamlarda çalışan kişiler; direnç ve bağışıklık sistemlerinin güçlü olarak kalması için yukarıda saydığımız tüm noktalara dikkat etmelidirler. Ancak bu şekilde önümüzden gelen soğuklara direnebilir, daha sağlıklı ve huzurlu bir kış geçirebilirler.  (ajanssevgi)

SÜREKLİ DEĞİŞEN HAVAYA DİKKAT!
tarih Tarih: 08.02.2008, 10:43 okunma Okunma: 1826
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales